REKLAMA

Będą zmiany w finansowaniu inwestycji w ramach programu "Czyste powietrze"

2021-06-21 07:06
publikacja
2021-06-21 07:06
Będą zmiany w finansowaniu inwestycji w ramach programu "Czyste powietrze"
Będą zmiany w finansowaniu inwestycji w ramach programu "Czyste powietrze"
fot. Maciej Czekajewski /

Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w "Czystym powietrzu" - uważa wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski. Dodał, że nowy komponent programu, dedykowany właśnie do takich osób miałby ruszyć w 2022 roku.

Mirowski wyjaśnił w rozmowie z PAP, że w niedługim czasie ma powstać zespół roboczy, którego zadaniem będzie przygotowanie kolejnych propozycji zmian w programie antysmogowym "Czyste powietrze". Ma być to "Czyste powietrze" 3.0 skierowane do osób, których nie stać na termomodernizację i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne.

"Zespół, do którego zostaną zaproszeni oprócz przedstawicieli administracji rządowej także reprezentanci organizacji pozarządowych, w tym +polskiego alarmu smogowego+ oraz samorządów, ma powstać szybko, bo jeszcze w tym roku ma przedstawić propozycje rozwiązań, tak by mogły one zafunkcjonować w 2022 roku" - poinformował wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzień domów w Bankier.pl. Specjalne wydanie serwisu 23 czerwca

Dom pod miastem - luksus dla nielicznych czy sensowna alternatywa wobec bloków? O popycie na takie budownictwo, rosnących kosztach inwestycji, nowych wymogach prawnych, dopłatach, kredytach i... "domowym" biznesie opowiadać będziemy w ramach specjalnego wydania serwisu Bankier.pl pod hasłem Dzień domów. Obok specjalnych raportów i analiz, czytelnicy obejrzą także debatę rynkowych ekspertów.

Mirowski podkreślił, że samo podwyższenie dofinansowania do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji nie będzie w pełni skuteczne. "Obecnie w +Czystym powietrzu+ refinansujemy inwestycje, tzn. najpierw beneficjent sam musi wydać pieniądze na wymianę źródła ciepła i termomodernizację, a my później oddajemy część poniesionych kosztów. W przypadku osób najuboższych taki mechanizm nie zadziała, dlatego należy wprowadzić instrument prefinansowania inwestycji, czyli najpierw dać środki na inwestycję, przeprowadzić ją i potem ją rozliczyć" - powiedział wiceszef Funduszu.

Mirowski przekazał, że "uproszczony" element trzeciej odsłony "Czystego powietrza" miałby pojawić się na początku 2022 roku. Cześć programu dedykowana osobom najuboższym miałaby w pełni zafunkcjonować od 2023 roku.

"W tą część programu muszą się szczególnie włączyć samorządy, bo to one mają najlepsze narzędzia do identyfikacji takich osób. W przyszłym roku chcemy też z gminami +przećwiczyć+ wykorzystanie operatorów programu, czyli osób, które mają dotrzeć do niżej uposażonych osób, pokazać im korzyści płynące z termomodernizacji, przygotować i złożyć wspólnie z wnioskodawcą wniosek o dotację, przeprowadzić beneficjenta niejako +za rękę+ przez inwestycje, a także pomóc rozliczyć zrealizowane zadanie inwestycyjne" - wyjaśnił wiceprezes.

W programie "Czyste powietrze" podstawowy poziom dotacji wynosi do 25 tys. zł, a dla osób mniej zamożnych podwyższony poziom dofinansowania umożliwia uzyskanie dotacji nawet do 32 tys. zł. Dotacje mogą być wyższe o 5 tys. zł, jeśli beneficjenci zdecydują się na montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej (czyli w sumie jest to odpowiednio: 30 i 37 tys. zł bezzwrotnej dotacji).

Od pierwszego lipca br. wzrosną progi dochodowe uprawniające do uzyskania wyższej dotacji w programie. W przypadku gospodarstw wielorodzinnych ten próg wyniesie 1564 zł na osobę (było 1400, czyli wzrośnie o 164 zł), a gospodarstwa jednoosobowego 2189 zł (było 1960 zł, czyli wzrośnie o 229 zł). Obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 proc. beneficjentów programu. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (8)

dodaj komentarz
damamad
"prefinansowania" heheeh.. ładnie to ubrali w słowa, żeby ludzi przerażonych słowem "kredyt" wkręcić w długoterminowe zobowiązanie..
tytush
dotacja 25 tysiecy smiech na sali . jedno 3 szybowe drewniae okno do starej kamienicy kosztuje z montazem tyle co uzywany autombil z silnikiem na wybuchy w komorze spalania - z NRFu - a innego okna konserwator zabytkow nie pozwoli zamontowac
basterek
Mam zlikwidować paliwo węglowe, żeby płacić patriotycznie 2-3 x więcej za "amerykański" gaz? A może żonie i dzieciom kupić kurtki na zimę w wersji domowej? Naprawdę?
artur_wu
Lepiej wdychaj ten smrod w zimie. Pochodze ze slaska, tutaj zima jak wszyscy zaczynaja palic w piecach, nie da sie oddychac, ubrania smierdza ze trzeba odrazu do prania dawac, a najlepiej to nie wychodzic z domu. Pieniadze to nie wszystko.
demeryt_69
Oby syjoniści wkrótce nie wpadli na pomysł masowego tworzenia kibuców :)
demeryt_69
_Osoby mniej zamożne powinny dostać możliwość prefinansowania termomodernizacji domów" - co to znaczy i kto zapłaci za to 'prefinansowanie' ??

_jasko
Kto zapłaci?
To dla tego rządu jest nieistotne...
Program wprowadzany w z okazji wyborów w 2023 roku!

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki