REKLAMA

NBP: wpłata do budżetu z NBP za rok 2015 wyniesie ok. 8 mld zł

2016-02-12 15:27
publikacja
2016-02-12 15:27

Bank centralny wpłaci do budżetu ok. 8 mld zł z zysku za 2015 r. - poinformował Narodowy Bank Polski w opublikowanym w piątek raporcie "Dbamy o wartość pieniądza. Społeczna odpowiedzialność NBP w latach 20102015".

/ fot. Marek Kuwak / FORUM

Bank centralny podał w dokumencie m.in., że koszty działania NBP w 2016 r. mają spaść poniżej 1 miliarda zł po raz pierwszy od 2012 r. Wyjaśniono, że to efekt skutecznej realizacji działań na rzecz racjonalizacji struktury organizacyjnej NBP i poprawy efektywności działania ujętych w "Planie działalności Narodowego Banku Polskiego na lata 20142016".

Wskazano, że obniżenie poziomu kosztów odbywa się przy jednoczesnym zwiększeniu zakresu zadań realizowanych przez bank centralny. "Realizując naszą misję nie zapominamy o wymogu efektywności. Stale obniżamy nasze koszty działania" - podkreślił NBP.

"Optymalizacji kosztów towarzyszy stałe podnoszenie efektywności na poziomie finansowym. W latach 20042014 Narodowy Bank Polski przekazał do budżetu państwa blisko 31,4 miliarda złotych wpłaty z zysku, natomiast wpłata za rok 2015 wyniesie ok. 8 miliardów złotych" - poinformował NBP. Bank centralny dodał, że w ostatnich latach w NBP znaczącej optymalizacji uległy: koszty zatrudnienia, koszty administracyjne, koszty emisji monet i banknotów obiegowych.

Uchwalony przez Sejm w styczniu br. budżet na 2016 r. przewiduje wpłatę z NBP w wysokości 3,2 mld zł. (PAP)

mmu/ gma/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~Jasko
Zobaczymy jak dobra zmiana poradzi sobie w RPB i NBP
~pogromca_głupoty
"W latach 20042014 Narodowy Bank Polski przekazał do budżetu państwa blisko 31,4 miliarda złotych zysku" .... A ile NBP wpłaciłby jakbyśmy pozbyli się złotówki na rzecz euro ??? zapewne mały ułamek tej kwoty... pozdr
~niepelnosprawny_org
ile wyniosl zarobek na druku pln?
~MacGawer
Warto pamiętać, że to wirtualne pieniądze w większości pochodzące z OSŁABIENIA złotego wzgl. dolara ktory stanowi gros naszych rezerw. Wystarczy porownać "zysk" NBP ze "stratą" SNB ktora wynikała ze WZMOCNIENIA franka wzgl. euro jakie trzymają Szwajcarzy by dojść do wniosku, że cos jest nie tak.Warto pamiętać, że to wirtualne pieniądze w większości pochodzące z OSŁABIENIA złotego wzgl. dolara ktory stanowi gros naszych rezerw. Wystarczy porownać "zysk" NBP ze "stratą" SNB ktora wynikała ze WZMOCNIENIA franka wzgl. euro jakie trzymają Szwajcarzy by dojść do wniosku, że cos jest nie tak. Ale pal licho, kazdy drukuje miliardy (a nawet biliony) pod byle pretekstem więc i my możemy nastukać 8 mld zł pod pretekstemn "zysku" NBP. Ważne jest aby te pieniadze nie zostały przejedzone lecz zmniejszyły zadłużenie. Budżet przewiduje prawie 55 mld deficyt, a wypłata z NBP będzie większa o ok. 5 mld. Czyli możnaby zmniejszyć deficyt poniżej "psychologicznego poziomu" 50 mld zł.
~art
krz nie pomyliłeś miejsca? To nie pudelek, czy onet, tam jest twój poziom.A
~krz
I pomysleć ,że cała ta kwota pójdzie na OBCE państwo Watykan i jego zastepy opowiadaczy bajek dla ciemnego ludu.
~kwaki
8 miliardów euro poszło do grecji żeby tusk miał stanowisko i jest ok?
~krz odpowiada ~kwaki
Nie kłam draniu. Znam wielu wiesniaków co ostatnio brali po 100 tys z UE na mlodego rolnika A teraz jeszcze spływaja doplaty do ziemi dla wszystkich co maja ziemie rolnicza. Wejscie Polski do UE to dla wiesniaków wzrost ich majatku o 1000 % i jeszcze krytykują.Najwiekszym OBCYM posiadaczem polskiej ziemi Nie kłam draniu. Znam wielu wiesniaków co ostatnio brali po 100 tys z UE na mlodego rolnika A teraz jeszcze spływaja doplaty do ziemi dla wszystkich co maja ziemie rolnicza. Wejscie Polski do UE to dla wiesniaków wzrost ich majatku o 1000 % i jeszcze krytykują.Najwiekszym OBCYM posiadaczem polskiej ziemi jest państwo Watykan. Co ? Może nie?
~kwaki odpowiada ~krz
jesteś małym człowieczkiem który tylko umie bluzgać jak nawiedzony mocher i tylko wypada okazać zrozumienie dla ułomności a jakiej to ty sam najlepiej wiesz tylko do tego nigdy się nie przyznasz

Powiązane: Budżet 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki