REKLAMA
NIE PRZEGAP

NBP: gotówki przybywa najszybciej od 2008 r.

Mikołaj Fedkowicz2016-07-12 08:38
publikacja
2016-07-12 08:38
NBP: gotówki przybywa najszybciej od 2008 r.
NBP: gotówki przybywa najszybciej od 2008 r.
fot. route66 / / YAY Foto

Jaki banknot pojawia się w portfelach Polaków najczęściej? Według danych opublikowanych przez NBP jest to banknot o nominale 100 zł. W naszych kieszeniach nietrudno spotkać też monety jednogroszowe.

Raport dotyczy zakończonego niedawno drugiego kwartału roku 2016. Dane nie były zaskoczeniem i potwierdziły długoletnią dominację banknotu stuzłotowego oraz jednogroszówki, jeśli chodzi o ich liczbę w obiegu w porównaniu do pozostałych nominałów. Są to pieniądze, które statystyczny Polak powinien znajdować w swoim portfelu najczęściej. Z drugiej strony najmniej w obiegu pozostaje „dwudziestek” oraz pięciozłotówek (pomijając monety okolicznościowe, emitowane przez NBP).

W stosunku do poprzedniego kwartału liczba banknotów w obiegu zwiększyła się o 86 mln sztuk, z czego większość (65%) stanowił banknot o nominale 100 zł. Pojawiło się także więcej monet – ich liczba wzrosła o 230 mln sztuk. Monety jednogroszowe odpowiadały za ten przyrost w 38%.

Biorąc pod uwagę wartość, jaką reprezentują poszczególne monety i banknoty, wzrost wartości obiegu gotówkowego w porównaniu do poprzedniego kwartału wyniósł niecałe 9,5 mld zł, co jest najwyższym (nominalnie i procentowo) przyrostem od IV kwartału 2008 r. Ogółem wartość wszystkich banknotów i monet znajdujących się w obiegu na koniec czerwca wynosiła 175,1 mld zł.

Warto wspomnieć, że w przyszłym roku w naszych portfelach pojawi się nowy banknot. Pieniądz o nominale 500 zł ma zostać wprowadzony przez NBP w lutym 2017 r. Ma być to odpowiedź banku centralnego na wzmożony popyt na banknoty o wysokich nominałach. Nowy pieniądz będzie posiadał wizerunek Jana III Sobieskiego, co jest kontynuacją serii „Władcy polscy”. Na razie nie wiadomo, jaki udział w strukturze obiegu będzie reprezentował „Sobieski”.

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~irek
no tak, ale dlugu jeszcze szybciej ! 24 mld w 4 miesiace to zaiste "super" wynik !
~gringo
Oprócz gotówki jest także pieniądz elektroniczny, którego jest więcej niż gotówki i można go kreować czyli "drukować". Zainteresowanym polecam tematy "podaż pieniądza M3", "kreacja pieniądza bezgotówkowego"
~ef
i dlatego jest deflacyja!!!! a jak dadzo 3 pieski to bedzie - 10 procenta!!!!!!!!!!!!
~taka_teoria
Ciekawe jest nie to, co stało się przez 10 lat, lecz wzrost w 2Q 2016 o 9,5 mld. Moim zdaniem, po wprowadzeniu podatku 0,44% od aktywów, banki zdecydowały zmniejszyć odsetki płacone deponentom. Część deponentów likwiduje lokaty i wypłaca gotówkę (do sejfu, materaca, skarpety..)
~ekstrapolacja
Jeśli w 3Q 2016 i w następnych to zjawisko się powtórzy i/lub nasili, to banki będą musiały zareagować. Bez depozytów nie będzie płynności, aby udzielać kolejnych kredytów. Wtedy koszt pieniądza wzrośnie, aby zachęcić deponentów do powrotu do banków, SKOK'ów itp
~buuuu odpowiada ~ekstrapolacja
buuuuu .... totalny brak wiedzy ekonomicznej.... podstawy!
~glos_rozsadku odpowiada ~ekstrapolacja
banki kreują pieniądz z niczego zwyczajnie dopisując cyferki na koncie, więc depozyty są im tak na prawdę niepotrzebne. Jedynie jest wymóg prawny by było tam z kilka % depozytu, ale to drobina.
~profesor odpowiada ~glos_rozsadku
Lepiej "wiedzieć co się pisze, niż pisać co się wie". Każdy bank w sprawozdaniu podaje wskaźnik : kredyty do depozytów. Najczęściej ten wskaźnik jest lekko poniżej 1. Te kilka %, o których piszesz, to jest gotówka w kasie banku, bo nigdy wszyscy na raz nie wypłacają wszystkiego.
~profesor odpowiada ~buuuu
Masz rację, są TEŻ inne przyczyny wzrostu gotówki w obiegu poza kasami banków: 1) utrata zaufania do instytucji; 2) wprowadzenie bankowych opłat za wypłaty gotówki; 3) wzrost szarej strefy w gospodarce; 4) oszczędności u tzw. ludzi nieubankowionych itp etc
~obserwator
Osobiście znam rolnika, któremu Bank Spółdzielczy zaproponował 0,9% na rocznej lokacie. Rolnik wycofał wkład i zamknął konto. Podobnie z emerytami: zlikwidowali lokaty na ok 1% rocznie i wybrali się na zakupy: telewizor i nowa lodówka. Wiele osób remontuje mieszkania itd

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki