REKLAMA

NBP będzie wspierał gotówkę. "Mikropustynie bez bankomatów już istnieją"

2021-04-19 13:20
publikacja
2021-04-19 13:20
NBP będzie wspierał gotówkę. "Mikropustynie bez bankomatów już istnieją"
NBP będzie wspierał gotówkę. "Mikropustynie bez bankomatów już istnieją"
fot. ambrozinio / / Shutterstock

10 proc. Polaków nie ma konta w banku; NBP będzie wspierać Polaków w tym, aby mieli nieutrudniony dostęp do gotówki i aby jej akceptacja była zapewniona - przekazał zastępca dyrektora departamentu emisyjno-skarbcowego NBP Krzysztof Kowalczyk.

Narodowy Bank Polski poinformował w komunikacie, że Kowalczyk uczestniczył w poniedziałkowej debacie online zorganizowanej przez "Dziennik Gazetę Prawną" zatytułowanej "Płatności gotówkowe i bezgotówkowe: konkurencja czy koegzystencja".

Jak podał NBP, uczestnicy dyskusji zaprezentowali, jak z ich perspektywy COVID-19 zmienił sposób życia i nawyki Polaków – również te związane z zakupami i płatnościami – oraz jakie zmiany nastąpiły w systemie finansowym i co się zmieni w przyszłości w tej dziedzinie.

"Kiedy już w Polsce nie będzie nikogo, kto chciałby płacić gotówką, to także NBP podpisze się pod pomysłem, aby wycofać gotówkę z obiegu. Dopóki jednak tak się nie stanie, będziemy wspierać Polaków w tym, aby mieli nieutrudniony dostęp do gotówki i aby jej akceptacja była zapewniona" - powiedział podczas debaty Kowalczyk, cytowany w informacji NBP.

Kowalczyk wskazał, że "dziś 10 proc. Polaków nie ma konta w banku". "Również ok. 10 proc. po otrzymaniu wypłaty lub emerytury co najmniej jej połowę podejmuje z konta w postaci gotówki. Tak jest im wygodniej, czują się bezpieczniej i łatwiej im zarządzać domowymi finansami" - powiedział.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "w Polsce mamy 6 proc. gmin, zajmujących ok. 14 proc. powierzchni kraju i w których mieszka 2,3 mln osób, gdzie nie ma ani jednego bankomatu". "Można powiedzieć, że +mikropustynie+ już istnieją" - dodał.

Kowalczyk zauważył, że "w innych krajach powstają podmioty gospodarcze, które oferują usługę +hubu bankowego+ - obsługę gotówkową wielu banków w jednym miejscu". "Być może to jest również do rozważenia w Polsce" – dodał.

Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. Wypełnia zadania określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
carlito1
Głapa fajny gość. Ale niepokoi mnie to że mówi się tak mocno o obronie gotówki a wiem z doświadczenia że pisy jak coś mają " pomóc" "ułatwić" "uprościć" "obronić". To jest na odwrót....
demeryt_69
Napisali, że 10% Polaków nie ma konta w banku ... czy wzięto pod uwagę te circa 2 mln Polaków pracujących za granicą?

PS. Ciekawe jaka część Ukraińców pracujących w Polsce nie ma kont bankowych :)
innowierca
I kolejny raz to samo. Pod jakim pomyslem chca sie podpisywac ?? KTO ma ten pomysl?? Przeciez dopiero co zapewniano ze nikt nie ma zamiaru pobierac oplat za depozyty i likwidowac fizycznego pieniadza.Po prostu przestanmy drazyc juz ten temat, tak jakby nigdy nic. Pieniadz fizyczny byl i bedzie i nie interesujmy sie tym i nie zwracajmy I kolejny raz to samo. Pod jakim pomyslem chca sie podpisywac ?? KTO ma ten pomysl?? Przeciez dopiero co zapewniano ze nikt nie ma zamiaru pobierac oplat za depozyty i likwidowac fizycznego pieniadza.Po prostu przestanmy drazyc juz ten temat, tak jakby nigdy nic. Pieniadz fizyczny byl i bedzie i nie interesujmy sie tym i nie zwracajmy na to uwagi. To tak jak z powietrzem. Kazdy wie ze jest i nim oddycha, ale nie interesuje sie tym wcale. To zupelnie naturalny stan rzeczy i nie nalezy go zaklucac. Naprawde nie potrzeba zapewniac.Przestanmy juz.
xiven
NWO raczej nie wyrazi poparcia dla tej opinii lokalnych wasali
frank_deleos
Mimo mojej niechęci do Rady Polityki Pieniężnej i ich decyzji dot. stóp% to tutaj Glapiński jako obrońca gotówki ma moje całkowite poparcie. Pierwszy raz mogę powiedzieć BRAWO. Oby to nie były puste słowa i odpowiednia ustawa zostanie złożona i szybko przegłosowana
martinespl
To jak sie będzie wtedy w Polsce płacić murarzowi , hydraulikowi , lekarzowi ?
men24a
Nie mogli by po kryjomu drukować stąd murem za gotówką w obiegu. A potem ludzie się dziwią że mamy najwyższą inflacje w unii.
3 lata temu JP Morgan zarzucił NBP, że wydrukowali po kryjomu 76 mld zł.
men24a
Rząd zadłuża się po cichu? Minister wyjaśnia
- Nie potwierdzam tych informacji. To obligacje techniczne, które nie wchodzą do budżetu państwa - tak minister finansów Tadeusz Kościński odnosi się do doniesień, jakoby rząd zadłużał się "po cichu". Takie informacje podawały Bloomberg oraz Polska Agencja
Rząd zadłuża się po cichu? Minister wyjaśnia
- Nie potwierdzam tych informacji. To obligacje techniczne, które nie wchodzą do budżetu państwa - tak minister finansów Tadeusz Kościński odnosi się do doniesień, jakoby rząd zadłużał się "po cichu". Takie informacje podawały Bloomberg oraz Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane z Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Ich zdaniem w ostatnich tygodniach Polska zapożyczyła się w ten sposób nawet na 76 mld zł.
men24a odpowiada men24a
Po raz kolejny wypada tylko napisać że agencje ratingowe nie wydają "proroctwa" dotyczącego danego państwa czy firmy. Dostają kilka papierów, kilka danych podawanych im przez państwo - i na tej podstawie patrzą czy jest gorzej czy lepiej niż poprzednio.
Polska pisu potrafi nawet utajnić dane wpisując tekst
Po raz kolejny wypada tylko napisać że agencje ratingowe nie wydają "proroctwa" dotyczącego danego państwa czy firmy. Dostają kilka papierów, kilka danych podawanych im przez państwo - i na tej podstawie patrzą czy jest gorzej czy lepiej niż poprzednio.
Polska pisu potrafi nawet utajnić dane wpisując tekst "tajemnica statystyczna" więc agencje widzą tylko to co mają widzieć wg pisu
iluminata
Brak gotówki = brutalny komunizm
Brutalny komunizm = masowa śmierć ludzi

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki