REKLAMA

NBP będzie mógł przekazać w 2020 r. zysk do budżetu dzięki zmianie metody tworzenia rezerw

2020-01-12 08:02
publikacja
2020-01-12 08:02

W listopadzie 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej zmieniła reguły tworzenia rezerw. Dzięki temu NBP będzie mógł przekazać do budżetu 7 mld 163 mln zł - ocenili eksperci.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Rząd przyjął pod koniec grudnia projekt budżetu państwa, w którym nie ma deficytu. Rada Ministrów założyła m.in., że w 2020 r. dostanie z NBP ponad 7 mld zł.

"W ustawie budżetowej na 2020 r. założono wpłatę z zysku w kwocie 7,1 mld zł" - powiedziała ekonomistka PKO BP, Urszula Kryńska.

"Skąd wzięła się taka liczba? Nie wiadomo, bo oficjalne dane na temat zysku NBP będą znane dopiero za kilka miesięcy" - stwierdził ekonomista banku Santander, Marcin Luziński.

Zdaniem Urszuli Kryńskiej "biorąc pod uwagę typową ostrożność przy tworzeniu budżetu, jest prawdopodobne, że wynik NBP będzie taki jak zakłada rząd" - powiedziała ekonomistka PKO BP.

"Pewną wskazówką co do zysku NBP w danym roku jest porównanie kursu złotego na koniec grudnia z kursem z końca poprzedniego roku. W praktyce jednak NBP przez cały rok może kupować i sprzedawać instrumenty finansowe, zatem sama wartość kursu na koniec roku nie umożliwia dokładnego przewidzenia wartości zysku NBP" – uważa Marcin Luziński.

"W 2017 r. NBP osiągnął stratę w wysokości ponad 10 mld zł, która została w większej części pokryta przez rezerwy. W kolejnych latach bank centralny był zobowiązany przeznaczyć zysk na jej odbudowę do poprzedniego poziomu. W listopadzie 2019 r. Rada Polityki Pieniężnej zmieniła reguły tworzenia rezerw: na rezerwę, zamiast całego zysku, przeznacza się tylko połowę nadwyżki zrealizowanych zysków nad zrealizowanymi i niezrealizowanymi kosztami różnic kursowych. Dodatkowo RPP usunęła przepis wyznaczający docelową wysokość tej rezerwy - powiedział ekonomista banku Santander.

Według niego, dzięki temu zabiegowi w 2020 r. NBP będzie mógł przekazać do budżetu centralnego zysk za 2019 r., a przy utrzymaniu wcześniejszych przepisów musiałby przeznaczyć go na odbudowę rezerw.

"Od 2020 roku NBP zmienił zasady tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie zmienności zysku oraz uniezależnienie go od wahań kursowych. Po zmianie rezerwy na ryzyko kursowe tworzone są tylko z dodatniego wyniku kursowego, a nie z całej nadwyżki przychodów nad kosztami NBP" - powiedziała ekonomistka PKO BP.

Dodała, że zasady te będą miały zastosowanie już do obliczania zysku za 2019 r., którego 95 proc. zasili budżet państwa.

"Dzięki +wyłączeniu+ z wyniku NBP różnic kursowych zysk banku centralnego będzie mniej zmienny i prawdopodobnie zostanie też wykazany w kolejnych latach" - powiedziała Kryńska.

"W innych bankach centralnych zysk wylicza się podobnie, przy czym różnice pojawią się, jeśli chodzi o przeznaczenie tego zysku – np. niektóre banki przekazują określony procent zysku do budżetu centralnego, inne przeznaczają jego część na rezerwy, a inne decydują same co w danym roku chcą zrobić" - wyjaśnił ekonomista banku Santander.

"Banki centralne, podobnie jak przedsiębiorstwa, stosują zasady rachunkowości i sporządzają rachunek zysków i strat. Od przychodów odejmują koszty i w ten sposób uzyskują zysk lub stratę. Przychody są generowane głównie poprzez zarządzanie aktywami rezerwowymi oraz operacje z bankami" - powiedział Luziński.

Ekonomista dodaje, że NBP również inwestuje aktywa rezerwowe w różne instrumenty finansowe, na przykład kupuje obligacje skarbowe innych państw czy złoto.

Luziński wyjaśnił, że ceny tych instrumentów zmieniają się i zmienia się też kurs walutowy właściwy dla danego instrumentu, a zatem NBP może dla danego instrumentu zanotować zysk lub stratę.

"Obecnie NBP inwestuje głównie w papiery denominowane w dolarach, euro, funtach, dolarach australijskich i koronach norweskich. Ponadto NBP dostaje płatności odsetkowe z tytułu posiadanych obligacji czy lokat, płaci bankom komercyjnym odsetki z tytułu papierów wartościowych emitowanych przez siebie i pobiera odsetki od pożyczek udzielonych bankom, pobiera prowizje na prowadzenie rachunków bankowych i wykonywanie zleceń płatniczych. NBP uzyskuje też dywidendy z tytułu udziałów w innych instytucjach, np. w Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz z tytułu sprzedaży monet kolekcjonerskich" - powiedział analityk.

Dodał, że bank centralny ponosi też koszty wynagrodzeń, koszty administracyjne, koszty związane z produkcją nowych monet i banknotów. Strata jest zwykle pokrywana rezerwami, tak aby na koniec roku wyjść na zero.

"Na koniec 2019 r. wartość aktywów zagranicznych NBP wynosiła 435 mld zł. Bank te pieniądze aktywnie inwestuje w płynne i bezpieczne instrumenty denominowane w kilku walutach oraz w złoto. W ubiegłych dwóch latach NBP zwiększył swój stan posiadania złota o 125 ton, do 228,6 ton. W 2018 r. zysk NBP wyniósł zero, co było konsekwencją utworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. W latach kiedy złoty się osłabiał, NBP wykazywał wyższy zysk, dzięki wzrostowi złotowej wyceny rezerw walutowych. Umocnienie złotego kończy się z reguły stratą, która jest pokrywana przez tworzenie rezerw w latach kolejnych" – powiedziała Urszula Kryńska.(PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ skr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (32)

dodaj komentarz
lombelico_del_mondo
Czyli będzie tak, jak chciał Lepper.
samsonn
a moze beda uplynniac rezerwy zlota ???
borejko
Proponuje by wzorem lat ubiegłych kupowac ZŁOTO i polskie SREBRO i w ten sposób nie dawać pieniędzy złowrogiemu kaczorowi czy innym urzędnikom.
marxs
"W grudniowym projekcie budżetu państwa założono, że w 2020 r. NBP przekaże 7,1 mld zł. Jak zwraca uwagę ekonomista banku Santander Marcin Luziński, nie wiadomo, skąd wzięła się taka liczba. "Oficjalne dane na temat zysku NBP będą znane dopiero za kilka miesięcy" - stwierdził Luziński w rozmowie z "W grudniowym projekcie budżetu państwa założono, że w 2020 r. NBP przekaże 7,1 mld zł. Jak zwraca uwagę ekonomista banku Santander Marcin Luziński, nie wiadomo, skąd wzięła się taka liczba. "Oficjalne dane na temat zysku NBP będą znane dopiero za kilka miesięcy" - stwierdził Luziński w rozmowie z PAP."-onet.pl
te bezprawne i rozpaczliwe działania pinokia ,glapy i jego blond dziewcząt pokazują w jak dramatycznym stanie jest gospodarka a w jak tragicznym finanse PISowskiego Państwa Dobrobytu(dobrobytu za kredyty i długi które właśnie trzeba spłacać w tym roku ponad 200 mld zł)
silvio_gesell
Czyli nie trzeba będzie osłabić złotówki, żeby NBP wypracował zysk, dobre info dla akcji.
1984
Jak widzę większość komentujących wyznaje zasadę: nie znam się więc sie wypowiem. Od zawsze 95% zysku było wpłacane do budżetu, np. tu zestawienie kilku lat z czasów Marka Belki:

https://www.pb.pl/belka-zysk-nbp-wynosi-ok-55-mld-zl-z-czego-95-proc-trafi-do-budzetu-712446

A tu wypowiedź Belki o tym jak za
Jak widzę większość komentujących wyznaje zasadę: nie znam się więc sie wypowiem. Od zawsze 95% zysku było wpłacane do budżetu, np. tu zestawienie kilku lat z czasów Marka Belki:

https://www.pb.pl/belka-zysk-nbp-wynosi-ok-55-mld-zl-z-czego-95-proc-trafi-do-budzetu-712446

A tu wypowiedź Belki o tym jak za jego czasów wszystko funkcjonowało:

https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/bankowosc/dobry-wynik-nbp-zmniejszy-dlug-panstwa/

"Właściwie to strata z jednego tylko roku, 2007. Ustawa o NBP określa, że na pokrycie strat bilansowych może być przeznaczony jedynie niewielki w sumie fundusz rezerwowy tworzony, jak wspomniałem wcześniej, z pięcioprocentowego odpisu z rocznego zysku."

A teraz proszę by niżej komentujący pokazali CO KONKRETNIE SIĘ ZMIENIŁO NA GORSZE?
xxpp
Naprawdę tego nie rozumiesz? Bank centralny będzie dostosowywał swoją politykę do polityki rządu. Będzie łatał dziury.
Kiedy w nagraniach u Sowy okazało sie, że Belka jest o coś proszony, to był mega skandal. Teraz będzie to reguła.
1984 odpowiada xxpp
A ja widzę, że nikt z komentujących nie rozumie ale wie lepiej:

"Od 2020 roku NBP zmienił zasady tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie zmienności zysku oraz uniezależnienie go od wahań kursowych. Po zmianie rezerwy na ryzyko kursowe tworzone są tylko z dodatniego wyniku kursowego,
A ja widzę, że nikt z komentujących nie rozumie ale wie lepiej:

"Od 2020 roku NBP zmienił zasady tworzenia rezerwy na ryzyko kursowe. Zmiana ta ma na celu zmniejszenie zmienności zysku oraz uniezależnienie go od wahań kursowych. Po zmianie rezerwy na ryzyko kursowe tworzone są tylko z dodatniego wyniku kursowego, a nie z całej nadwyżki przychodów nad kosztami NBP"

Czyli ile dodatkowej kasy dostanie budżet? Zysk z różnic kursowych przy 6% umocnieniu dolara będzie kilkumiliardowy. I w tym punkcie nic a nic się nie zmieniło. Różnica dotyczy wyłącznie innych zysków jak ze zmiany wartości złota, oprocentowania obligacji itp. Gdy NBP poda pełne wyniki przemnóż w/w przez 5% i dostaniesz kwotę jaką W TYM ROKU NPB wspomoże rząd. Będzie to kilkadziesiąt milionów - czy od tego budżet się zawali? Ale gdyby w przyszłym roku złoto się osłabiło to ta zmiana ZMNIEJSZY wpływy do budżetu. Proste jak 2+2 ale bankier.pl czytają chyba humaniści i nic a nic z tego nie kumają!
xxpp
Kasa z OFE wessana. zlikwidowane rezerwa demograficzna. zadłużenie na koszt niepełnosprawnych, zabrana kasa na inwestycje wodne, rekordowe zadłużenie szpitali, likwidacja oddziałów, obcięte inwestycji w kolej, przeżarta kasa z 5G i opłat CO2. Co jeszcze zostało?
NBP. To skandal, że co roku nie ma zysku. Prawda?
anty12
Gdzie jest Grzesio ? Grzesiu napisz jak jest super.

Powiązane: Budżet 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki