REKLAMA

NBP apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych

2020-04-10 17:30
publikacja
2020-04-10 17:30

NBP apeluje o powszechne akceptowanie płatności gotówkowych, a brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach jest niedopuszczalne prawnie i społecznie - napisał NBP w piątkowym komunikacie.

/ fot. Andrzej Rostek / Shutterstock

"(...) Narodowy Bank Polski zwraca się z apelem do wszystkich przedsiębiorców, aby przestrzegali prawa i przy zachowaniu stosownych środków ostrożności nadal, tak jak do tej pory, powszechnie akceptowali banknoty i monety emitowane przez NBP, które są prawnym środkiem płatniczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - napisano w komunikacie.

"Bank centralny z niepokojem obserwuje działania niektórych podmiotów rynkowych, mające na celu bezprawne zniechęcenie przedsiębiorców do akceptowania gotówki. Tego rodzaju praktyki należy ocenić negatywnie, gdyż prowadzą one do występowania ogromnych trudności dla osób, które nie posiadają rachunku płatniczego ani nie posługują się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, a w codziennym życiu wykorzystują do rozliczeń pieniężnych wyłącznie banknoty i monety" - dodano.

W ocenie NBP brak akceptacji banknotów i monet emitowanych przez NBP przez punkty handlowo-usługowe w obecnych realiach jest "niedopuszczalna prawnie i społecznie".

Jak wskazał NBP, banknoty oraz monet emitowane przez NBP co do zasady powinny być powszechnie akceptowane przez przedsiębiorców jako forma dokonywania rozliczeń pieniężnych.

"Odstępstwa od tej zasady należy traktować jako działanie możliwe po spełnieniu szczególnych wymogów prawnych, a także w takich przypadkach, jak np. prowadzenie działalności w Internecie czy bez fizycznej obsługi klientów, które z uwagi na swój charakter opierają się wyłącznie na akceptowaniu bezgotówkowej formy rozliczeń pieniężnych" - napisano.

W związku z epidemią koronawirusa punkty handlowe na terenie kraju zachęcają do płatności bezgotówkowych. (PAP Biznes)

tus/ tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
itsofunny
Pieniądze roznoszą wirusa używajcie karty można ja myć mydłem :) Niech minister zdrowia się wypowie a nie NBP :)
marcinkrakow
NBP najpierw pręży muskuły, drukuje pieniądze na ogromną skalę, Glapińskiemu wydaje się że jest jak szef FED-u, .... a potem się dziwi, że ludzie nie chcą ich papierków??
numizmatyka
Eh to jest nic zaraz spekulanci ze sztabkami złota przyjdą do sklepu xD
cyklonb
To nie przedsiębiorcy to wymyślili tylko urzędy skarbowe, psy, komornicy i rzydofska mafia inwigilująca społeczeństwo polskie - wszyscy chcą wiedzieć wszystko , skąd ludzie mają pieniądze, z czyich kont korzystają jak długo wytrzymają na rezerwach gotówki itp. Nie dajcie się spacyfikować rządzącym i ogólnoświatowej To nie przedsiębiorcy to wymyślili tylko urzędy skarbowe, psy, komornicy i rzydofska mafia inwigilująca społeczeństwo polskie - wszyscy chcą wiedzieć wszystko , skąd ludzie mają pieniądze, z czyich kont korzystają jak długo wytrzymają na rezerwach gotówki itp. Nie dajcie się spacyfikować rządzącym i ogólnoświatowej mafii. Aj-waj.
itsofunny
Dokładnie trzeba być nieźle zboczonym żeby zaglądać komuś do portfela
jes
Apele to wam najlepiej wychodzą 10 kwietnia.
yougurt
Artykuł prowokacja. Ludzie sami proszą o skasowanie papierowego pieniądza. Ten cyfrowy w 100% podległy kaprysom władców jest najlepszy . Ewentualnie wprowadźmy papierowe pieniądze z GPS, kamerą i mikrofonem.
loool
Ja już przestałem wierzyć w tych króli na tych śmieciowych papierkach NBP. Wymieniam wszystko co się da na rzadkie dobra materialne i trochę na inne waluty. W biletach NBP zostawiam tylko tyle żeby wystarczyło na 3 m-ce na skromne przeżycie.
szczecinianin
Ciekawe jakie waluty wybierasz dolara to dopiero śmieciowy dodruk ,może jena japońskiego dodrukowanego wagonami.a CHF bez opamiętania aby osłabić własną walutę Euro 750 mln tylko w ostatnim miesiącu.
Proszę podpowiedz w jakiej walucie Ty upatrujesz wartość,bo ja nie widzę takiej.
jes odpowiada szczecinianin
Byle nie PLN pamiętaj. Będzie Wenezuela.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki