REKLAMA

NBC News: Prezydent Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce

2022-06-28 01:22
publikacja
2022-06-28 01:22
NBC News: Prezydent Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce
NBC News: Prezydent Biden zamierza zapowiedzieć przedłużenie obecności amerykańskich wojsk w Polsce
fot. KEVIN LAMARQUE / / Reuters

Podczas szczytu NATO, który we wtorek rozpocznie się w Madrycie, prezydent USA Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zmiany w rozmieszczeniu wojsk USA w krajach bałtyckich - podała NBC News, powołując się na dwóch urzędników administracji Białego Domu.

Według NBC chodzi o pozostawienie na dłuższy czas, a może nawet na stałe, części z dodatkowych 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy, wysłanych do Polski w lutym, przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nie wiadomo, jakie zmiany amerykański prezydent zamierza zapowiedzieć w kwestii obecności amerykańskich wojsk w krajach bałtyckich. Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

NATO na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczycie ma przyjąć swoją nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę.

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy.

Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych.

Stoltenberg powiedział też, że Polska należy do grona największych sojuszników wśród państw NATO. "Polska to jeden z największych sojuszników w NATO. Już teraz inne państwa sojusznicze, zwłaszcza Stany Zjednoczone, są wyraźnie obecne w Polsce. Ma teraz miejsce proces, w którym sprawdzamy, jak możemy jeszcze bardziej zwiększyć tę obecność" - oznajmił szef NATO. (PAP)

zm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
polonu
Poczekajcie ich Chińczycy wyleczą ze wszystkich chorób ,tylko przyjdzie odpowiedni czas , oni porządkują sprawy , i muszą się przygotować to trochę potrwa ale pacjent będzie wyleczony zobaczycie .
33karol33
czy możemy poprosić aby zamieszczano na Bankierze zdjęcia Bidena gdy krzyczy albo robi dziwne miny tak jak to było z Trumpem? Bądźmy konsekwentni.
polonu
za czyje pieniądze chłopcy leżą w Rzeszowie jaka to jest kwota , dlaczego rząd RP nie poda do publicznej wiadomości ile nas to kosztuje ta szczodra gościnność , bo to później widać na stacjach benzynowych . przegonić rząd i chłopców z Rzeszowa , odpowiedzcie sobie na jedno pytanie czy amerykański chłopiec będzie umierać za Polskę za czyje pieniądze chłopcy leżą w Rzeszowie jaka to jest kwota , dlaczego rząd RP nie poda do publicznej wiadomości ile nas to kosztuje ta szczodra gościnność , bo to później widać na stacjach benzynowych . przegonić rząd i chłopców z Rzeszowa , odpowiedzcie sobie na jedno pytanie czy amerykański chłopiec będzie umierać za Polskę TAK -CZERWONE NIE ZIELONE
marco63
Gdyby nie USA i Wielka Brytania to Ukrainy by już nie było . A twoje sołdaty już by mordowali, gwałcili , rabowali i niszczyli w krajach bałtyckich i Polsce.
Niestety trzeba płacić pieniędzmi aby nie płacić krwią i zniszczeniem.

Powiązane: Wojska USA w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki