REKLAMA
WAŻNE

NATO: wysyłamy dodatkowe okręty i myśliwce w celu wzmocnienia Europy Wschodniej

2022-01-24 11:35, akt.2022-01-24 14:09
publikacja
2022-01-24 11:35
aktualizacja
2022-01-24 14:09
NATO: wysyłamy dodatkowe okręty i myśliwce w celu wzmocnienia Europy Wschodniej
NATO: wysyłamy dodatkowe okręty i myśliwce w celu wzmocnienia Europy Wschodniej
/ nato.int

Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europie Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej - poinformowała w poniedziałek Kwatera Główna NATO.

Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie i ma rozmieścić na Litwie cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia misji NATO w regionie. Hiszpania wysyła okręty, które dołączą do sił morskich NATO i rozważa wysłanie myśliwców do Bułgarii. Francja wyraziła gotowość wysłania wojsk do Rumunii pod dowództwem NATO. Holandia wysyła od kwietnia do Bułgarii dwa myśliwce F-35 w celu wsparcia działań NATO w zakresie patroli powietrznych w regionie, a także przeznacza okręt i jednostki lądowe dla Sił Odpowiedzi NATO. Stany Zjednoczone dały też jasno do zrozumienia, że rozważają zwiększenie obecności wojskowej we wschodniej części Sojuszu.

„Cieszę się, że członkowie Sojuszu wysyłają dodatkowe siły do NATO. NATO będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszego środowiska bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony” - wskazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Kreml: to zwiększa napięcie

„Widzimy informacje, które publikuje Sojusz Północnoatlantycki o zwiększeniu kontyngentu, ściąganiu sił i środków na flankę wschodnią. Wszystko to prowadzi do tego, że napięcie rośnie” – powiedział w poniedziałek Pieskow cytowany przez agencję TASS.

Ocenił również, że „wszystko to ma miejsce nie z powodu tego, co robi Rosja, lecz z powodu działań NATO i USA”.

Przedstawiciel Kremla oświadczył, że „eskalacja napięcia jest wynikiem działań informacyjnych i konkretnych działań USA i NATO”.

Pieskow mówił również o „groźbie działań ofensywnych Ukrainy w Donbasie”.

„Władze ukraińskie koncentrują ogromną ilość sił i środków na linii rozgraniczenia. Charakter tej koncentracji mówi o przygotowaniu do działań ofensywnych. Rzeczywiście, takie zagrożenie istnieje” – utrzymywał rzecznik Kremla.

Ukraina i państwa zachodnie ostrzegają, że istnieje realne ryzyko ataku Rosji na Ukrainę. Skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ok. 100 tys. żołnierzy (na terytorium Rosji) służy, ich zdaniem, wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa.

Siły rosyjskie są także przerzucane na Białoruś, gdzie w dniach 10-20 lutego, m.in. przy granicy z Ukrainą, mają się odbyć wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe.

Pieskow wypowiedział się również z uznaniem o byłym już szefie niemieckiej marynarki wojennej, który wywołał skandal swoimi wypowiedziami o tym, że Rosja nigdy nie odda Krymu, a następnie podał się do dymisji.

„To świadczy o tym, że nie wszystko jest stracone, są poważni, przygotowani ludzie, którzy oceniają rzeczywistość, próbując zrozumieć rzeczywistą sytuację” – powiedział Pieskow.

W odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku NATO zwiększyło swoją obecność we wschodniej części Sojuszu, w tym czterema wielonarodowymi grupami bojowymi w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce. Jednostki te, dowodzone odpowiednio przez Wielką Brytanię, Kanadę, Niemcy i Stany Zjednoczone, są wielonarodowe i gotowe do walki. Kwatera Główna NATO wskazuje, że ich obecność jasno pokazuje, że atak na jednego sojusznika zostanie uznany za atak na cały Sojusz.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pozhoga
Rosja już trzy razy w historii wpakowała się w wojnę międzynarodową, dwa razy przegrała (Krymska i I WŚ), raz wygrała (II WŚ) za cenę 27 milionów zabitych własnych obywateli i zdemolowanie tej bardziej cywilizowanej części kraju. Natomiast wojny lokalne Rosja prowadziła z różnym skutkiem (Polska, Szwecja, Turcja, kraje Azji Środkowej,Rosja już trzy razy w historii wpakowała się w wojnę międzynarodową, dwa razy przegrała (Krymska i I WŚ), raz wygrała (II WŚ) za cenę 27 milionów zabitych własnych obywateli i zdemolowanie tej bardziej cywilizowanej części kraju. Natomiast wojny lokalne Rosja prowadziła z różnym skutkiem (Polska, Szwecja, Turcja, kraje Azji Środkowej, Japonia, Afganistan).

Powyższe wskazuje na to, że o ile Rosja potrafi sobie jakoś tam radzić w wojnach lokalnych przeciw słabszemu przeciwnikowi, o tyle w międzynarodowych już nie. Więc NATO dobrze robi - byle tylko nie skończyło się na pozorach...
talmud
w '39 tez "wzmacniali europę wschodnia".......a w jałcie "dobrze robili" ew......LOL
ciekawe kto na tym najwiecej zarobi ? ......wie ktoś z nie trolli.........LMAO

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki