REKLAMA

Musk bogatszy od Buffetta

2020-07-11 09:30
publikacja
2020-07-11 09:30
Forum

Giełdowy rajd Tesli wywindował majątek Elona Muska do ponad 70 mld dol. - zauważa Bloomberg. W efekcie założyciel najwyżej wycenianej spółki motoryzacyjnej na świecie stał się bogatszy od legendarnego inwestora Warrena Buffetta.

Tylko w piątek akcje Tesli zyskały blisko 11 proc., a od początku roku poszły w górę o niemal 270 proc. Kapitalizacja spółki przekracza już 280 mld dol. Na początku miesiąca wyprzedziła pod tym względem japońskiego giganta - Toyotę - i stała się najwyżej wycenianą firmą motoryzacyjną na świecie.

/ Bloomberg

Założyciel i CEO Tesli Elon Musk posiada ok. jedną piątą akcji spółki. Wraz z jej szybującą wyceną błyskawicznie rośnie wartość jego majątku. Obecnie sięga on 70,5 mld dol. - szacuje Bloomberg. Większość stanowią walory Tesli, a udziały w SpaceX odpowiadają za ok. 15 mld dol.

Według Bloomberga Musk jest 7. najbogatszym człowiekiem świata - jego majątek wzrósł od początku rok z niespełna 30 do ponad 70 mld dol. W tym tygodniu wyprzedził m.in. "wyrocznię z Omaha". Majątek Buffetta zwiększył się w ostatnich dniach "tylko" o 1,3 mld dol., ponieważ legendarny inwestor przekazał na cele charytatywne akcje Berkshire Hathaway o wartości blisko 3 mld dol. Teraz jego majątek jest szacowany na nieco ponad 69 mld dol. - o 20 mld mniej niż na koniec ubiegłego roku.

Najbogatszym człowiekiem świata pozostaje Jeff Bezos. Majątek założyciela Amazona wzrósł w tym roku o niemal 75 mld dol. i wynosi 189 mld dol. Drugie miejsce zajmuje Bill Gates (116 mld dol.), a trzecie - Mark Zuckerberg (93 mld dol.).

MKa

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (18)

dodaj komentarz
gasiorma
TSLA - 50% w ostatnich 6 dni
pragmatyk4
Nie pierwsza nie ostatnia bańka. Jak wszystkie koncerny zechcą produkować auta elektryczne, to powstaną braki surowców do produkcji baterii. Bez nowej technologi produkcji baterii auta elektryczne mają limit ilości jaką można wyprodukować albo cena ich stanie się wysoka. Toyota pewnie to już wie i dlatego wciąż inwestuje w wodór.
kimdzongtusk
Cytat jednego z internautów ( nie mój ) :
"Dawno dawno temu w "głębokiej komunie" teoria była sobie a życie sobie. Potem wszystko "wróciło do normy", ale tylko na chwilę. Po 2008 roku znów mieszkamy w świecie, gdzie prawa ekonomii nie obowiązują. Tesla jest tego klasycznym przykładem, podobnie
Cytat jednego z internautów ( nie mój ) :
"Dawno dawno temu w "głębokiej komunie" teoria była sobie a życie sobie. Potem wszystko "wróciło do normy", ale tylko na chwilę. Po 2008 roku znów mieszkamy w świecie, gdzie prawa ekonomii nie obowiązują. Tesla jest tego klasycznym przykładem, podobnie jak słynne "luzowanie ilościowe" i inne posunięcia "ekonomiczne", które powodują, że kapitalizm jak socjalizm, istnieje już tylko teoretycznie. Rozmawiałem o tym z dwoma wykładowcami SGH, Panie zgodnie stwierdziły, że ekonomia po 2008 roku przestała istnieć a dziś mamy eksperyment, którego skutki dopiero będą. Jednym z "owoców" tego eksperymentu jest Tesla. Musk nazwany wizjonerem, niczego nie wymyślił, tylko odgrzał stary pomysł. Na dziś, z punktu widzenia technologii, samochody elektryczne będą i są, potwornie drogie. O "samochodzie dla mas" trzeba zapomnieć. O masowej produkcji też, bo nie ma ani elektrowni ani linii przesyłowych ani punktów ładowania do tego. Trzeba wybudować gigantyczną strukturę i masę elektrowni co już definitywnie wykończy środowisko. Baterie litowo jonowe to złe rozwiązanie i bardzo kosztowne. Cała ta "rewolucja" ma posmak rewolucji "medialnej" a nie technologicznej. Wracając do Tesli. To, jak Apple firma dla "wyznawców" a nie klientów. Potwornie droga i najgorszej jakości a się sprzedaje. To jest ekonomia? Przecież powinien ją, zgodnie z teorią wyprzeć produkt, lepszy i tańszy. Dlaczego jest odwrotnie? No właśnie. Tu się przyda analogia Apple, telefony marne i drogie a kapitalizacja Apple idzie ku niebu. Mimo spadku sprzedaży, znów się z teorią nie zgadza. No pora kończyć, księżycowa "ekonomia" skończy się największym BUUUM w historii, Tesla też."
esim
Wy tak powaznie? Czlowiek ktory stworzyl Paypal, Tesle, wynosi ladunki w kosmos taniej niz USSR i NASA vs dziadzio handlujacy nozykami do maszynek, slodzona woda czy meblami? Polecam biografie Muska.
traderfr
Musk sporo osiągnął to prawda, tylko że Tesla bez dotacji rządowych już dawno by upadła.
esim odpowiada traderfr
Dotacje rzadowe tez trzeba "umić" dostac ;)
januszbizensu odpowiada traderfr
Ciekawy farmazon.
kimdzongtusk
Tak jak CD "jedzie" na Wiedżminie " ( świetna gra ) tak Musk "jedzie" na Paypalu ( świetny wynalazek). Ale... nie wiadomo co z nowa grą CD, bo że coś w tej kwestii nie trybi to już chyba widzą najwięksi wyznawcy CD, tak z Teslą jest coś nie tak. W USA to najbardziej awaryjny samochód a cwaniaczek Tak jak CD "jedzie" na Wiedżminie " ( świetna gra ) tak Musk "jedzie" na Paypalu ( świetny wynalazek). Ale... nie wiadomo co z nowa grą CD, bo że coś w tej kwestii nie trybi to już chyba widzą najwięksi wyznawcy CD, tak z Teslą jest coś nie tak. W USA to najbardziej awaryjny samochód a cwaniaczek nakręca hype piejąc o najlepszym kwartale..spółka od lat jadąca na stratach jeśli pokaże najmarniejszy zysk to oczywiście będzie to najlepszy kwartał w jej historii :-)
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,23904937,tesla-model-3-zarobila-najwiecej-choc-sprzedala-sie-najgorzej.html
A prawda jest taka, że Bańki Centralne doprowadziły do totalnego zidiocenia i wypaczenia rynków. Nie wiem, czy świadomie czy nie , ale nic dobrego z tego nie wyjdzie.
traderfr odpowiada esim
Nie wszędzie, w niektórych krajach to po prostu eko-terroryzm a nie zdolności Muska a jak dotacje skasowali, sprzedaż spadła do zera.
Tak czy siak, rynek kiedyś powie: sprawdzam! Zanim to się stanie można kupić akcje i cieszyć się rajdem w górę ;)
karbinadel
Wycena absurdalna, ale wyłącznie wirtualna. Gdyby mistrz ściemy chciał zamienić te akcje na gotówkę, szydło by szybko wyszło z worka

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki