Müller: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS nie dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS obejmie osoby zatrudnione na umowę o pracę; nie będzie dotyczyć to jednoosobowej działalności gospodarczej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.

Rzecznik rządu mówił w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma 9", że rozwiązanie to dotyczy osób, które są zatrudnione na umowę o pracę i przekraczają 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Jak zaznaczył, nie dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej.

"Jeżeli ktoś ma jednoosobową działalność gospodarczą, to w jego zasadach liczenia tego ryczałtowego ZUS-u, który teraz wynosi razem ze składką zdrowotną nieco ponad 1300 zł, nic się nie zmienia. Liczy się to od 60 proc. średniego wynagrodzenia, czyli w przyszłym roku będzie to nieco ponad 1400 zł" - podkreślił Müller.

"Dodatkowo, oprócz tego wprowadzamy zniżki w ZUS-ie dla osób, które mają określony dochód stosunkowo niższy, niż ci najwyżsi, którzy prowadzą działalność gospodarczą. My jutro dokładnie ogłosimy te stawki na sobotniej konwencji" - zapowiedział rzecznik rządu.

Müller był również pytany, dlaczego rząd zdecydował się na zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. "Popatrzmy, jak wygląda funkcjonowanie podatków w Polsce. Nie oszukujmy, każdy odbiera ZUS jako daninę publiczną. To nie jest podatek, ale danina publiczna. Teraz jest tak, że jeżeli ktoś zarabia powyżej 30-krotności, to procentowo zaczyna coraz mniej płacić danin publicznych w stosunku do swoich zarobków. Okazuje się, że osoba, która zarabia średnie, czy minimalne wynagrodzenie płaci procentowo więcej danin publicznych, niż osoba, która zarabia bardzo wiele. To jest jeden z argumentów, aby wyrównać tę różnicę" - oświadczył.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 trooper

Jaka zachętą do zatrudniania!! Zatrudnisz pracownika i wzrastają składki. Paranoja.

! Odpowiedz
0 2 marianpazdzioch

Wystarczy uciec w spółkę.

! Odpowiedz
5 21 r4k

To już teraz nie wiem o co chodzi rządowi, po co wypychać 300tys etatowców na B2B?
Czy chodzi o obniżenie statystyk? Te osoby za bardzo podnoszą średnią płacę?

! Odpowiedz
2 6 marianpazdzioch

Chodzi o zrobienie szumu, że "gonimy kułaka". A kiedy podniósł się wrzask, i trochę do nich dotarło że to nie przejdzie, to wycofali się, ale niby z twarzą.

! Odpowiedz
5 27 wojtekzportkami

Jeżeli płacenie i okres płacenia nie ma znaczenia to należy zlikwidować KRUS i ZUS. Każdy dostaje to samo z jednej instytucji jaka by był urząd skarbowy. Podatek a składka zus to jednak dwie różne kategorie-podstawowa różnica to fakt iż podatek nie jest świadczeniem ekwiwalentnym- nie możemy-płacąc podatek- niczego oczekiwać w zamian. W przypadku składki zus mamy prawo oczekiwać. Niestety w Polsce jest wiele ustaw regulujących kwestie składek i świadczeń-inna dla sędziego, inna dla policjanta, inna dla rolnika itd. To stawia pod znakiem zapytania równość wobec prawa-jesteśmy państwem prawa ( i sprawiedliwości) czy nie. W moim przekonanie nie jesteśmy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 anty12

Licza, licza w tym PiSie i lewa strona rowanania nie rowna sie prawej strony rownania. Kazdy o tym wie. Poza tym przed wyborami, obiecaja co innego a po wyborach JAZDA z podatkami. A jak sie nie nadajesz na prowadzenie firmy w Polsce, to mozesz wyjechac, tak jak powiedzial TW Balbina. On ma zawsze pelne koryto z podatkow I tak zrobi przynajmniej 50% firm. BEdzie placz i zgrzyt zebami ze hajs z podatkow sie nie zgadza. Wtedy moze Jarek bedzei jesc miej i kaldun mu zmaleje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 31 jes

A dlaczego podatek, bo tym jest zus, nie ma być taki sam? Dowalić tylko etatowcom bo nie mają wyjścia. Takie to uczciwe państwo.

! Odpowiedz
4 25 lightning_network

Dlaczego zatem opozycja nie wraca do pomysłu 3x15, skoro przytrafia się taka okazja by zapunktować ?

! Odpowiedz
7 36 wojtekzportkami


Jaka jest relacja: Składki-Emerytura. Czy płacąc więcej otrzymam wyższą emeryturę. Czy rzecznik widzi różnicę pomiędzy podatkiem, składką ZUS a pojęciem daniny publicznej? Wychodzi na to że składka ZUS zaczyna mieć charakter podatku; w takim razie zróbcie tak jak w Kanadzie. Impotencja i zakłamanie powinny być waszym hasłem a nie prawo i sprawiedliwość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 23 search

Placac wiecej czy mnie nie ma to znaczenia bo pozniej to co wplacisz wstawia sie do wzoru obliczeniowego ZUS i ostatecznie wychodzi wielkie G. Idea jest by placic nic albo absolutne min. i lapac sie na najnizsza ustawowa emeryture. Nadwyzki ladujesz w zloto, ziemie nieruchomosci pod najm do ktorych masz dostep caly czas i ktory rodzina dziedziczy. Reszta to sciema dla I sorta Polakow ogladajacych TVP

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.