REKLAMA

Müller: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS nie dla jednoosobowej działalności gospodarczej

2019-09-20 09:14
publikacja
2019-09-20 09:14

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS obejmie osoby zatrudnione na umowę o pracę; nie będzie dotyczyć to jednoosobowej działalności gospodarczej - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.

fot. Adam Guz / KPRM / / Flickr

W projekcie budżetu na 2020 r. założono zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce). Z tego tytułu do budżetu w przyszłym roku ma wpłynąć 5,1 mld zł.

Rzecznik rządu mówił w "Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma 9", że rozwiązanie to dotyczy osób, które są zatrudnione na umowę o pracę i przekraczają 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Jak zaznaczył, nie dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej.

Reklama

"Jeżeli ktoś ma jednoosobową działalność gospodarczą, to w jego zasadach liczenia tego ryczałtowego ZUS-u, który teraz wynosi razem ze składką zdrowotną nieco ponad 1300 zł, nic się nie zmienia. Liczy się to od 60 proc. średniego wynagrodzenia, czyli w przyszłym roku będzie to nieco ponad 1400 zł" - podkreślił Müller.

"Dodatkowo, oprócz tego wprowadzamy zniżki w ZUS-ie dla osób, które mają określony dochód stosunkowo niższy, niż ci najwyżsi, którzy prowadzą działalność gospodarczą. My jutro dokładnie ogłosimy te stawki na sobotniej konwencji" - zapowiedział rzecznik rządu.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Müller był również pytany, dlaczego rząd zdecydował się na zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS. "Popatrzmy, jak wygląda funkcjonowanie podatków w Polsce. Nie oszukujmy, każdy odbiera ZUS jako daninę publiczną. To nie jest podatek, ale danina publiczna. Teraz jest tak, że jeżeli ktoś zarabia powyżej 30-krotności, to procentowo zaczyna coraz mniej płacić danin publicznych w stosunku do swoich zarobków. Okazuje się, że osoba, która zarabia średnie, czy minimalne wynagrodzenie płaci procentowo więcej danin publicznych, niż osoba, która zarabia bardzo wiele. To jest jeden z argumentów, aby wyrównać tę różnicę" - oświadczył.

autorka: Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (22)

dodaj komentarz
trooper
Jaka zachętą do zatrudniania!! Zatrudnisz pracownika i wzrastają składki. Paranoja.
marianpazdzioch
Wystarczy uciec w spółkę.
r4k
To już teraz nie wiem o co chodzi rządowi, po co wypychać 300tys etatowców na B2B?
Czy chodzi o obniżenie statystyk? Te osoby za bardzo podnoszą średnią płacę?
marianpazdzioch
Chodzi o zrobienie szumu, że "gonimy kułaka". A kiedy podniósł się wrzask, i trochę do nich dotarło że to nie przejdzie, to wycofali się, ale niby z twarzą.
wojtekzportkami
Jeżeli płacenie i okres płacenia nie ma znaczenia to należy zlikwidować KRUS i ZUS. Każdy dostaje to samo z jednej instytucji jaka by był urząd skarbowy. Podatek a składka zus to jednak dwie różne kategorie-podstawowa różnica to fakt iż podatek nie jest świadczeniem ekwiwalentnym- nie możemy-płacąc podatek- niczego oczekiwać w zamian.Jeżeli płacenie i okres płacenia nie ma znaczenia to należy zlikwidować KRUS i ZUS. Każdy dostaje to samo z jednej instytucji jaka by był urząd skarbowy. Podatek a składka zus to jednak dwie różne kategorie-podstawowa różnica to fakt iż podatek nie jest świadczeniem ekwiwalentnym- nie możemy-płacąc podatek- niczego oczekiwać w zamian. W przypadku składki zus mamy prawo oczekiwać. Niestety w Polsce jest wiele ustaw regulujących kwestie składek i świadczeń-inna dla sędziego, inna dla policjanta, inna dla rolnika itd. To stawia pod znakiem zapytania równość wobec prawa-jesteśmy państwem prawa ( i sprawiedliwości) czy nie. W moim przekonanie nie jesteśmy.
anty12
Licza, licza w tym PiSie i lewa strona rowanania nie rowna sie prawej strony rownania. Kazdy o tym wie. Poza tym przed wyborami, obiecaja co innego a po wyborach JAZDA z podatkami. A jak sie nie nadajesz na prowadzenie firmy w Polsce, to mozesz wyjechac, tak jak powiedzial TW Balbina. On ma zawsze pelne koryto z podatkow I tak zrobi Licza, licza w tym PiSie i lewa strona rowanania nie rowna sie prawej strony rownania. Kazdy o tym wie. Poza tym przed wyborami, obiecaja co innego a po wyborach JAZDA z podatkami. A jak sie nie nadajesz na prowadzenie firmy w Polsce, to mozesz wyjechac, tak jak powiedzial TW Balbina. On ma zawsze pelne koryto z podatkow I tak zrobi przynajmniej 50% firm. BEdzie placz i zgrzyt zebami ze hajs z podatkow sie nie zgadza. Wtedy moze Jarek bedzei jesc miej i kaldun mu zmaleje.
jes
A dlaczego podatek, bo tym jest zus, nie ma być taki sam? Dowalić tylko etatowcom bo nie mają wyjścia. Takie to uczciwe państwo.
lightning_network
Dlaczego zatem opozycja nie wraca do pomysłu 3x15, skoro przytrafia się taka okazja by zapunktować ?
wojtekzportkami

Jaka jest relacja: Składki-Emerytura. Czy płacąc więcej otrzymam wyższą emeryturę. Czy rzecznik widzi różnicę pomiędzy podatkiem, składką ZUS a pojęciem daniny publicznej? Wychodzi na to że składka ZUS zaczyna mieć charakter podatku; w takim razie zróbcie tak jak w Kanadzie. Impotencja i zakłamanie powinny być waszym hasłem

Jaka jest relacja: Składki-Emerytura. Czy płacąc więcej otrzymam wyższą emeryturę. Czy rzecznik widzi różnicę pomiędzy podatkiem, składką ZUS a pojęciem daniny publicznej? Wychodzi na to że składka ZUS zaczyna mieć charakter podatku; w takim razie zróbcie tak jak w Kanadzie. Impotencja i zakłamanie powinny być waszym hasłem a nie prawo i sprawiedliwość.
search
Placac wiecej czy mnie nie ma to znaczenia bo pozniej to co wplacisz wstawia sie do wzoru obliczeniowego ZUS i ostatecznie wychodzi wielkie G. Idea jest by placic nic albo absolutne min. i lapac sie na najnizsza ustawowa emeryture. Nadwyzki ladujesz w zloto, ziemie nieruchomosci pod najm do ktorych masz dostep caly czas i ktory rodzina Placac wiecej czy mnie nie ma to znaczenia bo pozniej to co wplacisz wstawia sie do wzoru obliczeniowego ZUS i ostatecznie wychodzi wielkie G. Idea jest by placic nic albo absolutne min. i lapac sie na najnizsza ustawowa emeryture. Nadwyzki ladujesz w zloto, ziemie nieruchomosci pod najm do ktorych masz dostep caly czas i ktory rodzina dziedziczy. Reszta to sciema dla I sorta Polakow ogladajacych TVP

Powiązane: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki