Motoryzacja odpala silniki na nowo

założyciel SpotData.pl

Pisałem w zeszłym tygodniu o tym, że europejski przemysł samochodowy może powoli wychodzić z dołka wywołanego zamieszaniem po zmianie regulacji emisyjnych. Dane z polskiego przemysłu mogą potwierdzać tę obserwację. A że w Polsce produkuje się ok. 12 proc. części samochodowych sprzedawanych w Europie (pod względem wartości), sygnały z naszego sektora przetwórczego mogą być istotne. Możliwe, że europejski przemysł najgorsze ma za sobą.

Produkcja przemysłowa wzrosła w Polsce w lutym o 6,9 proc. rok do roku, czyli wyraźnie powyżej prognoz. Pierwszy raz od połowy zeszłego roku trend produkcji, mierzony średnią dynamiką trzymiesięczną, wzrósł, co widać na wykresie poniżej. A odpowiedzialny za to był m.in. wzrost produkcji pojazdów i części (9,7 proc.), który był najwyższy od 15 miesięcy. Wysokie były też wzrosty w branżach mocno cyklicznych, takich jak chemiczna i tworzywowa. Ekonomiści mBanku danych z przemysłu mocno podnieśli prognozę dla polskiej gospodarki, ich zdaniem wzrost PKB w tym roku ma wynieść 4,5 proc. To potwierdza, że dane za pierwsze miesiące roku mocno zaskoczyły rynek in plus. 

Po załamaniu produkcji w Niemczech w drugiej połowie 2019 r., wydawało się, że dynamizm polskiej gospodarki też musi się obniżyć. Ale na razie dane nic takiego nie pokazują. Choć istotne dla oceny sytuacji w gospodarce będą też dzisiejsze dane z budownictwa, to ten sektor bowiem mocno ciągnął gospodarkę w górę w zeszłym roku, a w styczniu wykazywał wyraźne oznaki słabości.

Środowe dane pokazują też, jak mocno rozjechała się produkcja ze wskazaniami indeksu PMI, uznanego za jeden z lepszych indeksów koniunktury. PMI od wielu miesięcy dołuje, a produkcja trzyma się mocno. Analitycy stawiają różne hipotezy na temat tej rozbieżności, pojawiają się m.in. opinie, że mocniejsze dostosowanie polskiej produkcji w dół może nastąpić w kolejnych miesiącach. Ale najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie to po prostu pogorszenie jakości indeksu PMI, którego reprezentatywność pogorszyła się w ostatnich latach.

Źródło danych z wykresu >>
Źródło danych z wykresu >> (SpotData)

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

 Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 arturo77

Wielka Brytania to duzy rynek zbytu .nie wiadomo czy bedzie twarty brexit czy z umowa i czy WB wprowadzi cla na czesci i auta z UE a jak nie wiadomo to lepiej teraz bez zadnych ograniczen wysylac Anglikom -dlatego produkcja ma sie niezle...poki co.podobnie Chiny masowo wysylali towary do stanow aby zdazyc przed clami.toz to proste jak drut .jezeli bedzie twardy brexit i WB nalozy cla na czesci i auta z EU,zmniejszy normy emisji spalin to ktory Anglik bedzie chcial kupowac niemieckie auto z dpf dwumasa i innymi kosztownymi w naprawie czesciami?maja tam u siebie montownie Japoncow .wolumeny sprzedazy niemieckich marek moga poleciec wtedy niezle w dol po czym dax podazy za nimi a za daxem wig.Trump ma nadzieje ze WB wyjdzie z UE bo chce z nimi podpisac duza umowe handlowa czyli gieldy USA w gore a gieldy UE...w dol?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 zbyszek_

Kluczowe pytanie jest czy fimy zaczely badania nad katalizatorami zbudowanych na bazie platyny do silnikow benzynowych. Bo to moze zrobic duze zamieszanie na rynku platyny i palladu.

! Odpowiedz
0 5 wektorwg

Ukrainą jest głodna używanych samochodów z zachodu.

! Odpowiedz
0 11 zenonka

Polska również. Szczególnie tych Audi A4 w dieslu, których Niemcy chętnie się pozbywają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 7,7% V 2019

Znajdź profil