REKLAMA

Moskwa krytycznie o słowach Sandu ws. wyprowadzenia wojsk z Naddniestrza

2020-11-27 15:14
publikacja
2020-11-27 15:14
fot. Tomasz Grzyb / FORUM

Apel Mai Sandu o wyprowadzenie rosyjskich wojsk z Naddniestrza podważa proces pokojowego uregulowania sytuacji w regionie – oświadczyła w piątek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

"To wypowiedź ukierunkowana na podważenie wysiłków na rzecz pokojowego uregulowania problemu Naddniestrza" – zaznaczyła Zacharowa.

Naddniestrze to region Mołdawii, który od czasów konfliktu w latach 90. ubiegłego wieku (kiedy ten separatystyczny region otrzymał wsparcie militarne od Rosji) funkcjonuje jako państwo nieuznawane, głównie dzięki wsparciu Moskwy. W Naddniestrzu stacjonują rosyjskie wojska, co jest elementem prowadzonego od lat przy udziale Rosji – jak dotąd, bez rezultatów - procesu uregulowania tego lokalnego konfliktu.

W niedawnym wywiadzie dla ukraińskiej "Europejskiej Prawdy" zwyciężczyni wyborów prezydenckich Maia Sandu, która w grudniu obejmie najwyższy urząd w Mołdawii, sprawowany obecnie przez prorosyjskiego Igora Dodona, oświadczyła, że rozwiązanie sprawy Naddniestrza wymaga wycofania z regionu rosyjskich wojsk.

"Jestem przekonana, że znajdziemy format, który doprowadzi do rozwiązania konfliktu. Jego elementem powinno być całkowite wyjście rosyjskich wojsk z terytorium Mołdawii" – oświadczyła Sandu.

"Wierzę, że kiedyś pojawi się geopolityczna możliwość zjednoczenia Mołdawii i powinniśmy być na to gotowi. W każdym razie powinno to być rozwiązanie pokojowe. Takie, które odpowiadać będzie całej Mołdawii" – dodała.

Sandu uściśliła jednak, że osobiście jest przeciwna federalizacji Mołdawii i nie popiera "wariantów, które proponował Dodon i jego partia (socjalistów – PAP)". W jej ocenie politycy ci "nie dawali szczegółowych propozycji, ale w istocie mówili o federalizacji" – podkreśliła. (PAP)

just/ mars/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki