REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Moskal: Mówienie, że hodowla zwierząt futerkowych jest ważną częścią przemysłu, jest nieprawdą

2020-09-09 09:38, akt.2020-09-09 16:37
publikacja
2020-09-09 09:38
aktualizacja
2020-09-09 16:37
Dodaj Bankier.pl w Google

Mówienie, że hodowla zwierząt futerkowych to ważna część przemysłu polskiego jest nieprawdą - podkreślił w środę szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Jak zaznaczył, zakaz hodowli zwierząt na futra jest konieczny, ponieważ ilość interwencji w sprawie warunków w jakich są trzymane jest ogromna.

Moskal: Mówienie, że hodowla zwierząt futerkowych jest ważną częścią przemysłu, jest nieprawdą
Moskal: Mówienie, że hodowla zwierząt futerkowych jest ważną częścią przemysłu, jest nieprawdą
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa - przewiduje projekt ustawy autorstwa PiS, dotyczący zwiększenia ochrony zwierząt. Ma on zostać złożony w Sejmie w tym tygodniu.

W środę Moskal w Polskim Radiu 24 był pytany o słowa posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, który w Polsat News ocenił, że zakaz hodowli zwierząt na futra oznaczałby szkodę dla polskiej gospodarki. Szef Forum Młodych PiS określił postawę Bosaka jako "cyniczną bagatelizację" cierpienia zwierząt. "Fakty są takie, że w hodowli zwierząt pod futra zatrudnionych jest mała ilość osób - w skali polskiego przemysłu jest to 0,3 proc. zatrudnień. Przedsiębiorcy, którzy uczciwie prowadzą swoje biznesy są w stanie zrezygnować z tego i przekwalifikować się" - podkreślił polityk.

Wskazał również, że projekt ustawy "Piątka dla Zwierząt" nie jest krzywdzący dla polskich rolników. "Taka opinia jest dla nich krzywdząca, ponieważ zakłada, że ochrona zwierząt stoi w sprzeczności z działalnością rolników, którzy przecież je kochają" - podkreślił.

Według Moskala, zakaz hodowli zwierząt na futra jest konieczny, ponieważ ilość interwencji w sprawie warunków w jakich są trzymane jest "ogromna". "To są często bardzo drastyczne przypadki, na które aktywiści interweniujący muszą patrzeć. Noszenie futer jest nie tylko niepotrzebne, ale wręcz staje się źle widziane" - powiedział.

Wakacje na giełdzie

To drugi projekt PiS dotyczący zwiększenia ochrony zwierząt. Projekt ustawy o ochronie zwierząt posłowie PiS wnieśli do Sejmu w listopadzie 2017 roku. Zakładał on wzmocnienie ochrony prawnej zwierząt, wprowadzenie obowiązku znakowania psów i utworzenie centralnego rejestru, zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Podpisał się pod nim m.in. prezes partii Jarosław Kaczyński. Przedstawicielem wnioskodawców był ówczesny poseł PiS, szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Niektóre zapisy projektu stały się przedmiotem gorącej debaty publicznej; ostatecznie prace nad projektem zostały zawieszone. (PAP)

Autorka: Alicja Skiba

skib/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki