REKLAMA

Ambasador USA: Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa

2020-08-28 16:52
publikacja
2020-08-28 16:52
Ambasador USA: Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa
Ambasador USA: Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa
fot. Rick Wilking / / Reuters

Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media - oceniła w piątkowym wpisie na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Pluralizm w polskich mediach już istnieje. Przymusowe rozdrobnienie mediów ograniczy wolność słowa, ponieważ przetrwają tylko państwowe i małe media. Polskie społeczeństwo nie skorzystałoby na mniejszej liczbie różnorodnych głosów" - napisała ambasador USA w Polsce.

Według doniesień medialnych trwają prace nad projektem ustawy dotyczącym dekoncentracji w mediach. Według "Dziennika Gazety Prawnej" w wyniku regulacji opartych na przepisach francuskich kilka koncesji telewizyjnych stracą koncern Discovery TVN i spółka Cyfrowy Polsat.

"Telewizje prywatne będą też musiały zmienić akcjonariat. Radykalne zmiany własnościowe czekają także największe ogólnopolskie radia: RMF i Radio Zet. Oba należą do kapitału zagranicznego, a jego udział w naziemnych stacjach nie będzie mógł przekraczać 20 proc." - zaznacza gazeta.

Posłanka PiS i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka (PiS) w rozmowie z "DGP" wskazała na konieczność "dekoncentracji rynku medialnego w Polsce". Uzasadniała, że jest kilka potężnych grup medialnych, które - jak oceniła - "zaczęły wręcz blokować możliwość swobodnej debaty i wolność słowa".

Powiedziała, że jest zwolenniczką "przekopiowania bez żadnych wielkich kombinacji tego, co obowiązuje w Europie Zachodniej". "Najbardziej podoba mi się model francuski, bo Francuzi najlepiej chronią swoją republikę" - stwierdziła.

Według opracowania Instytutu Staszica, we Francji jeden akcjonariusz nie może posiadać, bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 49 proc. udziału w ogólnokrajowej telewizji naziemnej, której średni roczny odbiór przekracza 8 proc. całkowitej oglądalności telewizji w kraju. Właściciel licencji na krajową telewizję naziemną, której odbiór przekracza te 8 proc. nie może posiadać, bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 33 proc. udziału w telewizji lokalnej. Ponadto jeden właściciel nie może posiadać prasy codziennej, której zasięg przekracza 30 proc. nakładu ogólnokrajowego wszystkich publikacji tego typu na terenie kraju. Zagraniczny właściciel nie może posiadać we Francji więcej niż 20 proc. udziału w naziemnej telewizji lub radiu. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (9)

dodaj komentarz
born2roll
Dzięki pani Mosbacher może uda się uniknąć postępującej sowietyzacji mediów. Ja trzymam za nią kciuki. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z masą minionków władzy pokroju bliźniąt Karnowskich, a na połajanki wobec obozu rządzącego będzie mógł zdobyć się wyłącznie Rydzyk w obronie księży Dzięki pani Mosbacher może uda się uniknąć postępującej sowietyzacji mediów. Ja trzymam za nią kciuki. W przeciwnym razie będziemy mieli do czynienia z masą minionków władzy pokroju bliźniąt Karnowskich, a na połajanki wobec obozu rządzącego będzie mógł zdobyć się wyłącznie Rydzyk w obronie księży pedofilów.
katzpodola
Najważniejsze w tym wszystkim aby media były koszerne.
itso_ready_to_by_cool
nie mam zdania w tym temacie
knife
W USA jest jeszcze większa obłuda w mediach, które wprowadzają zament dla własnych celów niż u nas w konkurencji do tvp.
knife
Nie zgadzam się z opinią Pani Ambasador.
W USA jest tak, że społeczeństwo nie wierzy mediom telewizyjnym.
tindala
Pani ambasador ma za zadanie chronić amerykański biznes. A my róbmy co trzeba. Nie zapominając o regularnych czekoladkach dla jej ekscelencji aby nam nadto nie zgorzkniała :)
meryt
Odpowiednik - ambasador w Paryżu, gdy tam te prawo wprowadzano nie postawił na swoim.
anty12 odpowiada meryt
Ale Anzej ukleknie, masz to jak w banku.

Powiązane: Dekoncentracja mediów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki