REKLAMA

Powstają aż dwa projekty ustaw dekoncentracyjnych. Pominą TVP i TV Trwam

2020-08-28 07:17
publikacja
2020-08-28 07:17
Powstają aż dwa projekty ustaw dekoncentracyjnych. Pominą TVP i TV Trwam
Powstają aż dwa projekty ustaw dekoncentracyjnych. Pominą TVP i TV Trwam
fot. Jacek Lagowski / / FORUM

W obozie władzy powstają dwa konkurencyjne projekty ustaw dekoncentracyjnych wymierzonych w niezależne media; "łagodniejszy" z nich powstaje w resorcie kultury, bardziej drakoński szykuje Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".

Jak pisze piątkowa "GW", założenia do projektu MKiDN są zawarte w dokumencie, który powstał w rządzie PiS na bazie tłumaczeń przepisów francuskich i niemieckich. Główna różnica między tymi projektami - jak pisze "GW" - "dotyczy tego, czy nowe przepisy będą działać wstecz, jak chcą +ziobryści+ i część PiS". "Ludzie z resortu kultury wspierani przez premiera Mateusza Morawieckiego postulują, by przepisy dotyczyły tylko nowych transakcji. Koncerny medialne nie byłyby więc zmuszane do odsprzedaży aktywów, ale nie mogłyby powiększać stanu posiadania. Dlatego radykałowie uważają, Że wiceminister kultury Paweł Lewandowski +chce wybić zęby ustawie+" - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Z kolei "umiarkowani", jak podaje "GW", mają argumentować, że przyjęcie łagodniejszej wersji sprawi, że UE "nie będzie się czepiać ustawy".

"W przypadku przyjęcia ostrzejszego projektu międzynarodową awanturę PiS ma jak w banku, i to nie tylko na szczeblu unijnym. Według naszych informacji w czasie ostatniej wizyty w Warszawie sekretarz stanu USA Mike Pompeo dał do zrozumienia politykom PiS, że działanie na szkodę amerykańskich korporacji spotka się z ostrym sprzeciwem Stanów Zjednoczonych" - czytamy w gazecie. Przypomniano w niej, że te korporacje to nie tylko Discovery - właściciel TVN, ale także fundusz inwestycyjny Kohlberg Kravis Roberts&Co.LP (KKR), który rok temu kupił 43,5 proc. udziału w koncernie medialnym Axel Springer i stał się współwłaścicielem wydawcy m.in. serwisu Onet.pl., tabloidu "Fakt" oraz tygodnika "Newsweek Polska".

Jak wskazuje dziennik, ustawa dekoncentracyjna może zmusić wiele korporacji medialnych do pozbycia się aktywów. Chodzi o Polsat Zygmunta Solorza i amerykańską korporację Discovery, a także Agorę, niemieckie firmy Bauer Media (RMF FM), Ringier Axel Springer Polska (Onet, „Newsweek”, „Fakt”), Polska Press („Polska The Times” i gazety regionalne).

Według "GW" nowymi regulacjami, które są planowane, nie byłyby objęte media państwowe ani koncern o. Tadeusza Rydzyka. (PAP)

wni/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Dekoncentracja mediów

Komentarze (29)

dodaj komentarz
karbinadel
"działanie na szkodę amerykańskich korporacji spotka się z ostrym sprzeciwem Stanów Zjednoczonych" - i tyle widzieli też ustawę
and00
"...założenia do projektu MKiDN są .... na bazie tłumaczeń przepisów francuskich i niemieckich."
No to super, wreszcie będziemy mieli ustawę o mediach opartą na najlepszych europejskich wzorach, demokratycznych i sprawdzonych
Ciekawe co GW się nie podoba, są przeciwko rozwiązaniom europejskim?
Co wymyślą totalni?
marszalek2020
Ciekawe jak byście piszczeli gdyby przez ten cały "wolny rynek" Korea Północna stała się właścicielem 90% mediów w Polsce.
Oczywiście pisali by że w tych pozostałych polskich mediach są same bzdury i oszołomstwo i najlepiej tam w ogóle nie zaglądać.
Jak 90% mediów tak napisze to ludzie w to wierzą.
kumatygosc
Dokładnie - Niemcy i Amerykanie zawladneli poprzez media umyslami Polakow i za wszelka cene beda tego bronic. Wszak mozliwosc kreowania tego co Polacy maja myslec to niewyobrazalna bron. Kauflandy, Lidle, Rossmanny, KIKi, i tysiace innych firm to interesy Niemcow i Polacy tam maja wydawac pieniadze i byc tania sila robocza dla niemieckich panow.
antek10
Amerykanie nie dadzą sie wyszczuć z TVN. Będą poprawiać ustawę tak jak w przypadku zadarcia z Żydami.
ekwador15
ja uwazam, że to wlasnie jest atut, że u nas każdy kraj może miec udziały w mediach. wolny rynek. przykłady Niemiec są niezrozumiałe dla mnie, bo to właśnie błąd. znaczy z punktu widzenia Kraju zawsze najlepiej mieć swoje firmy a nie ktoś z zagranicy przychodzi i tworzy konkurencję, ale tak działa wolny rynek. placimy ja uwazam, że to wlasnie jest atut, że u nas każdy kraj może miec udziały w mediach. wolny rynek. przykłady Niemiec są niezrozumiałe dla mnie, bo to właśnie błąd. znaczy z punktu widzenia Kraju zawsze najlepiej mieć swoje firmy a nie ktoś z zagranicy przychodzi i tworzy konkurencję, ale tak działa wolny rynek. placimy kase na TVP jako obywatele wiec mamy jedyna sluszna polska tv :D wiec co sie czepiac innych, że maja kapitał z zagranicy
jarekzbyszek
Wystarczy nie kraść, a my być od teraz zabronione. W ministerstwie zdrowia tak kradli, że trzeba zabrać się media, aby o tym nie pisały.
znawca_wszystkiego
Gdzie jest Cenzura Bankiera. Czemu jeszcze nie ma kilkudziesięciu minusów? Za co wam płacimy?!
shadow_xx odpowiada znawca_wszystkiego
Poczekaj, wkrótce się pojawią. W ten chwili w kc szykują wklejki dla botów.
jes odpowiada znawca_wszystkiego
A co? Sam nie wyrabiasz by minusować wszystkie wpisy, nie po linii partii? Znowu serwery padły?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki