REKLAMA

Mosbacher: Nie dyskryminujcie amerykańskich firm

2020-03-02 06:25
publikacja
2020-03-02 06:25

O tym, dlaczego Polska powinna utrzymać kurs i wspólnie z OECD wypracować formułę podatku od usług cyfrowych, pisze w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

"W marcu upływa 20. miesiąc, od kiedy zaczęłam pełnić funkcję ambasador USA w Polsce i jestem ogromnie dumna z tego, co udało nam się osiągnąć w ramach tych bodaj najważniejszych relacji transatlantyckich" - przypomina amerykańska ambasador. Jak wylicza, "dzięki wspólnej pracy Amerykanie i Polacy wzmocnili bezpieczeństwo narodowe naszych krajów, zdywersyfikowali źródła energii w Polsce i oczywiście doprowadzili do zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA".

Mosbacher zaznacza, że "ostatnio kilka krajów europejskich jednostronnie wprowadziło lub rozważa wprowadzenie podatku nakładanego na międzynarodowe firmy z sektora cyfrowego, tzw. podatku od usług cyfrowych". "Inicjatywy tego typu są wymierzone lub mają nieproporcjonalnie duży wpływ na przodujące amerykańskie firmy technologiczne. Jak mogliśmy się przekonać po reakcji na ostatnią zmianę podatkową we Francji, Stany Zjednoczone nie pozostaną bierne w obliczu dyskryminacji naszych firm" - pisze amerykańska polityk.

Jak dodaje, podatki te mają autodestrukcyjny charakter. "W rezultacie zniechęcają one jedynie do prowadzenia inwestycji w technologie i innowacje, o których przedstawiciele tych krajów mówią, że zależy im na ich przyciąganiu. Koniec końców – szkodzi to ich własnym gospodarkom" - ocenia.

W jej opinii, jednostronne wprowadzenie podatków od usług cyfrowych może skomplikować toczące się negocjacje wielostronne. "Stany Zjednoczone się zgadzają, że wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od narodowości czy sektora gospodarczego, powinny płacić sprawiedliwe stawki podatkowe. Stany Zjednoczone przyznają, że aktualizacja globalnego systemu podatkowego jest już od dawna spóźniona" - zaznacza Mosbacher.

Wskazuje, że firmy amerykańskie były jednymi z pierwszych, które zaangażowały się w negocjacje z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w sprawie bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego.

"Stany Zjednoczone aktywnie uczestniczą w procesie OECD, starając się wypracować takie podejścia do opodatkowania, które opiera się na obecnych międzynarodowych przepisach podatkowych, a jednocześnie stanowi odpowiedź na wyzwania stawiane przez coraz bardziej zdigitalizowaną gospodarkę. Stany Zjednoczone są zdania, że wszyscy poszukujemy tego samego rozwiązania: zapewnienia, by firmy płaciły sprawiedliwe stawki podatkowe, jednocześnie dając pewność podatnikom, minimalizując obciążenia administracyjne, unikając podwójnego opodatkowania oraz zapewniając, że inwestycje w gospodarkę cyfrową XXI wieku będą nadal napływać do Polski" - podkreśla dyplomatka.

"Jestem przekonana, że Polska będzie naszym sojusznikiem w procesie modernizacji globalnego systemu podatkowego, podobnie jak w wielu innych obszarach. Zachęcam Polskę do utrzymania tego kursu i wsparcia procesu OECD" - pisze Mosbacher. (PAP)

dka/ itm/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
trooper
To PIS ma problem, bo najwięksi "przyjaciele" wbijają im szpilę w nogę?
max5000
Chciałbym aby polski rząd bez względu na to kto rządzi dbał o interes polskich firm na świecie jak to robią Amerykanie. Możemy się tylko uczyć od Amerykanów.
sammler
No właśnie. Wszyscy tu na Żorżetę psioczą, ale przecież ona robi tylko to, co do niej należy. Gdybyśmy my byli tam, gdzie USA, a oni tam, gdzie Polska, prawdopodobnie nasz ambasador robiłby dokładnie to samo.
oorim
Zmieniła się od czasu przyjazdu do Polski bardzo... wszerz...
wizytator
Przeciesz wiadomo że Polska zrobi dobrze. Byle "sojusznikom" dogodzić.
ajwaj
Boja sie :)
Rosjanie weszli na konta Google & Co.
Strasznie nie demokratycznie zadac kasiore od kal-bojów
spock55
O tak najlepiej jeszcze dopłacać za to że fejsbusia mamy
sammler
Nie ma przymusu korzystania. Zapewniam - to wiadomość z pierwszej ręki. Nigdy nie miałem i nie będę miał konta na Facebooku.

A jeżeli uważasz, że nie płacisz za korzystanie z niego (swoimi danymi), to... pozostań w tej błogiej nieświadomości...

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki