REKLAMA

Morawiecki: Środki, które wyrwaliśmy mafiom VAT-owskim, przeznaczamy na drogi, na rozwój firm

2019-08-04 16:50
publikacja
2019-08-04 16:50

Środki, które wyrwaliśmy mafiom VAT-owskim, przestępcom podatkowym, przeznaczamy na drogi, na rozwój firm, miejsc pracy, żeby bezrobocie było jeszcze niższe, a płace jak najwyższe - mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Śląska.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Morawiecki wziął udział w pikniku rodzinnym pod hasłem: "Dobry czas dla Polski" w położnej w woj. śląskim miejscowości Bojszowy – w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

"W naszych działaniach stawiamy przede wszystkim nacisk na rodzinę; na to, żeby była praca, płaca jak najlepsza, żeby europejskość oznaczała nie jakieś fanaberie ideologiczne, tylko żeby europejskość to była europejska płaca, żebyśmy dorównywali w szybkim tempie temu, co jest we Francji, we Włoszech, w Hiszpanii, w Niemczech. To jest europejskość w konkrecie, w tym kierunku idziemy" - wyjaśniał Morawiecki.

"Najważniejsza jest wiarygodność"

"Bezpieczna droga, chodnik, bezpieczna szkoła, kultura jazdy" - wymieniał szef rządu, podkreślając, że jego rząd stawia na te sprawy, które interesują zwyczajnych ludzi. "To jest nasz program na kolejne lata - 4, 8, 12 lat. Przestawiliśmy tę wajchę z systemu, który patrzył na wskaźniki, czasami na różne grupy interesów, przestawiliśmy wajchę w kierunku ludzi, w kierunku społeczeństwa" – deklarował. "Mam nadzieję, że to widać" - zaznaczył.

Morawiecki przekonywał, że podstawowym hasłem jego rządu oraz PiS jest wiarygodność. "Jest takie piękne, bardzo proste polskie powiedzenie: trzymać za słowo. Możecie nas trzymać za słowo, możecie popatrzeć na to, co zrobiliśmy przez te cztery lata. Sprawdzić co się udało, ile przesunęliśmy środków w kierunku ludzi, zabraliśmy mafiom; ile nowej polityki społecznej wprowadziliśmy. To jest nasz program również na kolejne lata; to i program rozwoju, również takich gmin, jak Bojszowy" - podkreślił Morawiecki.

Nawiązał przy tym do postaci pochodzącego z Bojszów Jana Jęczmyka, jak zaznaczył, "jego jednego z ukochanych bohaterów historycznych". Jęczmyk, mówił premier, zakładał tu biblioteki Towarzystwa Czytelni Ludowych, brał udział w pracach przed plebiscytem, walczył o polskość - "walczył w przepiękny sposób, zresztą zamordowany w Auschwitz przez Niemców".

"Jestem dumny, że jestem w miejscu, z którego on pochodził, gdzie walczył o polskość. Zresztą życzyłbym sobie, żeby nasze wyniki były tutaj takie, jak plebiscytu w Bojszowach w 1921 r. No, nie będzie to proste, ale idziemy w tym kierunku, mam nadzieję, choć z pokorą, bo jeszcze nie jest czas wyborczy" - mówił szef rządu.

W co inwestuje PiS?

Dodał, że "Polska to właśnie takie powiaty, jak bieruńsko-lędziński". "Dlatego tutaj inwestujemy w drogi w takich powiatach, jak bieruńsko-lędziński. Z Funduszu Dróg Samorządowych przeznaczamy ponad 6 mld zł w ciągu jednego roku. Dla porównania, nasi poprzednicy - 600 mln średnio rocznie przez osiem lat, mniej więcej" - przekonywał Morawiecki.

"Pokazujemy, że te środki, które - można powiedzieć - wyrwaliśmy mafiom VAT-owskim, przestępcom podatkowym, przeznaczamy na drogi, na rozwój firm, na rozwój miejsc pracy, żeby bezrobocie było jeszcze niższe, żeby płace były jak najwyższe. To jest nasz program" - podkreślił.

Zadeklarował też, że chce "rozmawiać z Polakami o tym, co jest potrzebne w kolejnych latach". "Chcę, żeby Polska rozwijała się w najszybszym możliwym tempie; żeby polityka była dla ludzi, żeby ludzie to czuli, że jesteśmy razem z wami; bo nawet, jak się potykamy, popełniamy błędy, chcemy się przyznawać do nich i żeby te drobne błędy, nie przesłaniały tych wielkich naszych osiągnięć, które się udały".

Nowa piątka PiS zostaje

Morawiecki zapewnił przy tym, że rząd chce kontynuować realizację programów socjalnych. "500+, wyprawka, Fundusz Dróg Samorządowych, emerytura+. Chcemy te programy kontynuować, chcemy przeznaczać coraz więcej środków na te cele i w tym kierunku idziemy" - oświadczył premier.

Na pikniku w Bojszowach zapewniono m.in. animacje i zawody dla dzieci, występy orkiestry kopalni Piast-Ziemowit, należącej do Polskiej Grupy Górniczej oraz prezentacje lokalnych artystów, w tym ludowych.

Wizyta w Bojszowych była pierwszym oficjalnym punktem niedzielnego pobytu szefa rządu w woj. śląskim i na Górnym Śląsku. Na godz. 17.30 przewidziano jego udział w zakończeniu II etapu wyścigu Tour de Pologne w Katowicach.

Z kolei w poniedziałek od rana, jak przekazał PAP minister sportu Witold Bańka, premier Morawiecki weźmie udział w dwóch briefingach nt. dofinansowania infrastruktury sportowej, najpierw w Tychach, a potem w Zabrzu.

autor: Mateusz Babak

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (40)

dodaj komentarz
karbinadel
Środki, które wyrwaliśmy mafiom VAT-owskim, przekazujemy na mafie PiS-owskie
jes
Takie to mamy czasy, że Pinokio mówi: "najważniejsza jest wiarygodność". A najgorsze, że są tacy co mu wierzą :(
jerloz210935
Panie morawiecki, dobrze by było by pan nasze pieniądze marnotrawione przez rydzotalibow,kuchcinskich,maciarewiczow,glapinskich ,prezesow spółek,ludzi niszczących nasze sądy przeznaczył na pomoc dla potrzebujących ,inwestycje,nowe miejsca pracy.
artur17
Faktem jest że legalna sprzedaż oleju napędowego wzrosła skokowo o 30%. Za PO co trzecia cysterna była wprowadzona na rynek przez mafie.
histeryk
to prawda i efekt ten był widać między połową 2016 r. i połową 2017 r. Ale z tego co wiem nie cała zasługa należy się PiSowi, bo bazowali na rozwiązaniach nad którymi pracował poprzedni rząd i to poprzedni rząd jako pierwszy uchwalił ustawę o JPK.
carlito1
Oni nic nie odzyskali.... Oni wykryli... Czy ktoś sobie wobraza, że mafia kradnie 100mln. Zł i trzyma je w Polsce......? Tych pieniędzy już w ten sam dzień nie było w kraju... A jeszcze jedno pytanie. Co z US które z nimi współpracowały? Nie da rady ukraść takiej kasy bez pomocy urzędników albo rządu
tom979
Się uśmiałem. Jak cokolwiek komukolwiek wyrwą to będą musieli przeznaczyć na swoje programy socjalne. 500+ będą musieli dawać a tu wzrost gospodarczy spada. Hamuje cały świat. A oni zdaje się tego nie widzą. Niedługo budżet się załamie. Inwestycje się kończą.
sel
Podnieśli wat na materiały budowlane , żywność i dziecięce ubranka to i wpływy z watu wzrosły , a do tego rolowanie obligacji i miliardy nowych obligacji ze wstrzymaniem niemal do zera inwestycji , a ten dalej o mitycznych mafiach, chyba że swoich..
staryznajomy
Ale wczesniej troche skubniemy dla siebie prezes nbp z blondynami, Kuchcinski z rodzinka, kilka hektarow w dobrych cenach :)
and00
To te hektary to Morawiecki skubnoł od mafii watowskie? Bo podobno kupił od kościoła dawno temu?

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki