REKLAMA

Morawiecki dla białoruskiego tygodnika: Będziemy robić biznes

2016-10-25 16:16
publikacja
2016-10-25 16:16

Gotowość do aktywizacji współpracy gospodarczej Polski z Białorusią zadeklarował na łamach wtorkowego dziennika "SB. Biełaruś Siegodnia" wicepremier Mateusz Morawiecki. W osobnym artykule gazeta ocenia, że rozpoczął się nowy, lepszy etap współpracy obu krajów.

fot. Michał Kosc / / FORUM

Rząd Polski podejmuje działania na rzecz rozwoju współpracy polsko-białoruskiej. Wpisuje się to w proces poprawy relacji między Unią Europejską i Mińskiem, a także szerzej - między Białorusią i Zachodem - pisze wicepremier Mateusz Morawiecki na łamach gazety "SB. Biełaruś Siegodnia" (SB), podsumowując swoją poniedziałkową wizytę w Mińsku. W jej trakcie polski polityk spotkał się m.in. z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, premierem Andrejem Kabiakouem i wziął udział w otwarciu XX Białorusko-Polskiego Forum Gospodarczego Dobrosąsiedztwo 2016.

Morawiecki zaznacza, że w ciągu minionych 25 lat w naszych relacjach były różne okresy, ale jeden fakt się nie zmienia: Polska i Białoruś były, są i będą szanującymi się nawzajem sąsiadami.

Polska filozofia opiera się na przekonaniu, że normalizacja relacji powinna być wszechstronna, obejmować wszystkie dziedziny. W naszych relacjach są bardziej i mniej trudne kwestie, ale jestem przekonany, że mając dobrą wolę, uczciwie pracując i wykazując się cierpliwością, będziemy mogli rozwinąć najbardziej perspektywiczne dziedziny i rozwiązać wszystkie problemy - pisze polski polityk.

Morawiecki zwraca uwagę, że w pierwszej połowie 2016 r. Polska była trzecim partnerem handlowym Białorusi, na trzecim miejscu wśród eksporterów i na dziewiątym pod względem inwestycji. Z kolei dla Białorusi Polska jest szóstym pod względem wielkości rynkiem eksportowym. Nasze plany mogą i powinny być ambitniejsze - ocenia autor.

Rośnie eksport polskich towarów rolno-spożywczych, a logicznym następstwem powinny być inwestycje w sektorze przetwórstwa żywności, tworzenie wspólnych przedsiębiorstw, transfer sprzętu i technologii - podkreśla wicepremier. Pisze też o dobrych - ze względu na położenie geograficzne Polski i Białorusi - perspektywach współpracy logistyczno-transportowej.

Chcemy rozwijać magistrale, które będą łączyć Wschód z Zachodem, Północ z Południem - pisze Morawiecki, wskazując m.in. możliwość wspólnego włączenia się w chiński Nowy Jedwabny Szlak, a także współpracę lokalną, perspektywę budowy kanału Dniepr-Wisła i ułatwienia dostępu białoruskich towarów do polskich portów. Morawiecki zwraca uwagę, że w polsko-białoruskim forum biznesowym Dobrosąsiedztwo 2016 wzięło udział ponad 100 polskich firm, w tym wiele takich, które jeszcze na Białorusi nie działają, ale widzą w białoruskim rynku duży potencjał.

Z kolei publicysta Dzmitry Krat, podsumowując spotkanie Łukaszenki i Morawieckiego ocenia na łamach "SB", że są dzisiaj podstawy, by mówić o nowej jakości w białorusko-polskiej współpracy gospodarczej. Zdaniem Krata kręgi biznesowe pomyślnie współpracują, o czym świadczą rosnące obroty handlowe, jednak do niedawna kontakty gospodarcze funkcjonowały jakby obok oficjalnej linii Warszawy.

Współpraca nie była hamowana, podejrzewam, że nawet nieoficjalnie była wspierana, w końcu korzyści są oczywiste. Ale publicznie polskie władze o tym nie mówiły - ocenia autor. Dzisiaj, w związku z ociepleniem relacji z Europą, lepiej potoczyła się także gospodarcza dyskusja Mińska i Warszawy. Dowodem na to ma być przebieg spotkania Łukaszenki z polskim wicepremierem, ministrem rozwoju i finansów.

Bogaty program wizyty w Mińsku i duża frekwencja na forum biznesowym świadczą, że Warszawa nie tylko popiera przedstawicieli polskiego biznesu, ale też gotowa jest ich stymulować.

Krat podkreśla, że obaj politycy zgodzili się, iż to właśnie gospodarka powinna być fundamentem nowego zbliżenia między dwoma państwami, a za pośrednictwem wicepremiera Morawieckiego Polska wysyła sygnał o swoim konstruktywnym stanowisku.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ mal/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~bkb2
Niesamowite że Polska mimo ataków na Ukrainę daje sobie radę w integracji krajów Europy Środkowej takich jak Białoruś.... To co robi PIS jest zasianiem dobrego ziarna pod zbudowanie mocnej Europy Środkowej i podanie jej jako przeciwwagi w nadchodzących turbulencjach jakie czekają Europę... Rosja któregoś dnia nie będzie Niesamowite że Polska mimo ataków na Ukrainę daje sobie radę w integracji krajów Europy Środkowej takich jak Białoruś.... To co robi PIS jest zasianiem dobrego ziarna pod zbudowanie mocnej Europy Środkowej i podanie jej jako przeciwwagi w nadchodzących turbulencjach jakie czekają Europę... Rosja któregoś dnia nie będzie miała wyjścia i będzie musiała się zintegrować z Europą na naszych warunkach, Musimy być na to gotowi.... Na szczecie są już pierwsze kroki.... Białoruś importuje już pierwsze partie ropy z Iranu i Azerbejdżanu a wkrótce będzie miała możliwość podpięcia się pod Via Carpatia, podłączenia gazociągiem do Polskiego gazoportu LNG i zbudowania wspólnych połączeń kolejowych , drogowych , lotniczych i energetycznych ......Rynek ludności Ukrainy razem z Białorusią to ponad 50 mln ludzi a plus Polska to jest już więcej niż Niemcy którzy za wszelką cenę chcą ściągać do siebie muzułmanów Brawo PIS nie tylko za Białoruś ale także za dobrą politykę z Ukrainą Kazachstanem, Chinami czy Turcją .... Już niedługo szczyt EU.... Już niedługo okaże się ile są warte te kraje jak Włochy , Francja Niemcy.... Nord Stream 2, nie powstanie...i będzie to pierwszy tryumf Europy Środkowo Wschodniej
~Trogs
Po przegranych wyborach PiS ogłasza, ze zostały sfałszowane, prywatna armia maciory organizuje na wschodnich województwach nowe państwo polskie do którego uciekają kacykowie pisowscy. Nowemu państewku pomocy udziela bratnia Rosja walcząca o demokracje i wyzwolenie.....
~Jerzyk
Lepiej robić biznes z Białorusią niż udzielać pożyczek Ukrainie
~jes
Rzeczpospolita Obojga Narodow już była.
Aszkenazi chcą, by Polska zapłaciła za rewolucję na d. Litwie, oderwała Ukrainę i Białoruś od wpływów rosyjskich?
~ed
Niech P. Morawiecki zrobi biznes z Polakami zamiast lupic ich 40% Pitem.
I nie musi za nasze pieniadze ulatwiac zycie inwestycji Mercedesa, bo to bogata firma, a ten tysiac miejsc pracy to nic przy setkach tysiecy DG Polakow.
I niech wie , ze Niemcy nigdy nie dadza zadnej polskiej firmie warunkow preferencyjnych nad niemieckimi firmami
~Takitam
Jeszcze w czasach 2 RP nikogo by to nie dziwiło, że ktoś poświęca się dla kraju, dzisiaj to sensacja.
~ziutek
zwłaszcza na drodze na Zaleszczyki nie żałowali poświęcenia z naczelnym wodzem na czele
~josif odpowiada ~ziutek
Za czasów PRL i komunistycznej propagandy, uważano Zaleszczyki za punkt, w którym resztki polskich wojsk (z dowództwem na czele) oraz rząd i najwyższe urzędy wycofywały się po 17 września 1939 roku do Rumunii. W rzeczywistości w Zaleszczykach był tylko most kolejowy, a granicę przekraczano samochodami w Kutach (T. Dubicki,Za czasów PRL i komunistycznej propagandy, uważano Zaleszczyki za punkt, w którym resztki polskich wojsk (z dowództwem na czele) oraz rząd i najwyższe urzędy wycofywały się po 17 września 1939 roku do Rumunii. W rzeczywistości w Zaleszczykach był tylko most kolejowy, a granicę przekraczano samochodami w Kutach (T. Dubicki, Wojsko polskie w Rumunii). Nieliczni uchodźcy przekroczyli w 1939 r. Dniestr wpław, wśród nich Melchior Wańkowicz.
W Zaleszczykach znajdował się przedwojenny polski biegun ciepła (temperatury dochodziły do 55 stopni C[9]), dzięki czemu słynęła ona z krajowej uprawy winorośli i kawonów.
Ponieważ Zaleszczyki były bardzo popularnym i atrakcyjnym miejscem letniego wypoczynku, kursował tu bezpośredni „sleeping” z Warszawy, wożący wczasowiczów i dość egzotyczne jak na polskie warunki owoce, jak brzoskwinie, winogrona, melony. Połączenie kolejowe relacji Gdynia – Zaleszczyki było najdłuższe w II RP.
~ziutek odpowiada ~josif
dobra , dobra - naczelny wódz przekroczył granicę 17 09 39 , i zostawił armię i kraj to była hańba i zdrada jak wrócił w 1940 to nikt mu nie chciał podać ręki , rząd też nie powinien uciekać zastawiając społeczeństwo , chlubnym przykładem jest np prezydent Warszawy Starzyński i nie ma tu nic do rzeczy komunistyczna dobra , dobra - naczelny wódz przekroczył granicę 17 09 39 , i zostawił armię i kraj to była hańba i zdrada jak wrócił w 1940 to nikt mu nie chciał podać ręki , rząd też nie powinien uciekać zastawiając społeczeństwo , chlubnym przykładem jest np prezydent Warszawy Starzyński i nie ma tu nic do rzeczy komunistyczna propaganda 1939 to była zdrada polskich elit , które po śmierci Piłsudskiego , doprowadziły kraj do izolacji i największej klęski w historii

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki