REKLAMA
PIT 2023

Morawiecki: W całym 2016 r. możliwy wzrost PKB o 3,3-3,4 proc.

2016-08-30 13:18
publikacja
2016-08-30 13:18

W całym 2016 r. możliwy jest wzrost PKB na poziomie 3,3-3,4 proc. - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Dynamika (w kolejnych kwartałach - PAP) powinna przyspieszać. IV kwartał tego roku może nie mieć aż tak silnego przyrostu, bo IV kwartał zeszłego roku to było gwałtowne przyspieszenie związane z rozliczeniem poprzedniej perspektywy. W całym roku (2016 r. - PAP) nadal możliwy jest wzrost na poziomie 3,3-3,4 proc." - powiedział na konferencji Morawiecki.

Dodał, że obecny dołek dotyczący skali nakładów inwestycyjnych związany jest z przestojem między poprzednią a obecną perspektywą budżetową dla środków unijnych.

"Jest duża korelacja między inwestycjami publicznymi, a inwestycjami prywatnymi. Przedsiębiorstwa dostosowują swoje bilanse i możliwości inwestycyjne do inwestycji w sektorze publicznym i samorządowym. Jesteśmy na progu bardziej dynamicznego rozwoju inwestycji" - powiedział.

"(...) W końcówce tego roku nastąpi odbicie inwestycji - w ślad za inwestycjami publicznymi liczę, że będą rosły inwestycje prywatne. Przystępujemy do przyciągania inwestorów masowych, portfelowych, związanych z inwestycjami industrialnymi. To wszystko w perspektywie kilku miesięcy przełoży się na mocniejszy trend w inwestycjach" - dodał.

Dziś GUS opublikował najnowsze dane według których w drugim kwartale 2016 roku produkt krajowy brutto Polski był o 3,1% wyższy niż przed rokiem. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych ponownie bardzo słabo zaprezentowały się inwestycje przedsiębiorstw, które zmalały o 4,9% rdr po tym, jak w pierwszym kwartale zmalały o 1,8%.

Niecałe dwa tygodnie temu wicepremier Morawiecki, pytany przez "Polskę The Times" o wynik całego roku, po danych za I półrocze, powiedział: "Poczekajmy na dane o PKB za III i IV kwartał. Jest w nich szansa na odbicie do poziomu powyżej 3,5 proc. To by oznaczało, że w całym roku PKB wzrośnie o 3,4-3,5 proc., niewiele poniżej założeń".

 "I pracujemy, żeby za kilka miesięcy ruszyły inwestycje (...)" - dodał.

PKB w '16 i '17 może delikatnie różnić się od wcześniejszych szacunków

W wywiadzie udzielonym 18 sierpnia Morawiecki zapowiedział, że wzrost gospodarczy w tym i kolejnym roku może delikatnie różnić się od wcześniejszych szacunków. Najważniejsze jest jednak utrzymanie wzrostu na podobnym poziomie oraz dążenie do tego, żeby poprawiała się jego jakość.

"Biorąc pod uwagę wielki potencjał wzrostu nie mam większych obaw co do tempa wzrostu, jakie ostatecznie osiągniemy. Szczególnie jestem zadowolony z ostatnich danych GUS o wzroście eksportu w czerwcu o 6,4 proc. To właśnie eksport daje solidne fundamenty rozwoju gospodarczego i świadczy o rosnącej sile polskich przedsiębiorstw" - dodał.

W środę wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński ocenił, że możliwe do osiągnięcia jest 3,6 proc. wzrostu PKB w całym 2016 roku. Według niego gospodarka rozpędzi się w drugiej połowie roku, a głównym motorem wzrostu będą inwestycje w sferze publicznej. We wtorek w miesięcznej prognozie Ministerstwo Rozwoju obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2016 r. z 3,8 proc. do 3,5 proc.

Czytaj więcej: "PKB w '16 i '17 może delikatnie różnić się od wcześniejszych szacunków".

(PAP)

nik/ ana/jzi/ pb/asa

Źródło:Bankier24
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~jacek
Owszem, panie Morawiecki, wzrost jest możliwy - ale jednocześnie patrzac na to co sie dzieje w kraju, ten wzrost jest niemożliwy do zrealizowania .
Panie Morawiecki na pana miejscu przenioslbym gabinet do kosciola. Tam pobozne zyczenia sie spelniaja.
~niepelnosprawny_org
pan Morawiecki jest z wyglądu trochę komunistyczny (dawnej PRL epoki) jak patrzylem na niektore zdjecia z dawna, to troche przypominają taki typ ludzi...
~poldek
Tempo degradacji oczekiwań wręcz przeraża. W połowie czerwca było pewne 3,5%, na początku sierpnia 3,4-3,5%, na koniec sierpnia już tylko "możliwe" 3,3-3,4%. Natomiast wzmianka o wysokiej bazie za IV 2015 tylko bardziej przekonuje do tego, że być może to będzie najsłabszy kwartał w roku, a więc za cały rok 3,1% dość Tempo degradacji oczekiwań wręcz przeraża. W połowie czerwca było pewne 3,5%, na początku sierpnia 3,4-3,5%, na koniec sierpnia już tylko "możliwe" 3,3-3,4%. Natomiast wzmianka o wysokiej bazie za IV 2015 tylko bardziej przekonuje do tego, że być może to będzie najsłabszy kwartał w roku, a więc za cały rok 3,1% dość prawdopodobne.
~misiek
owszem, Panie Morawiecki, jest możliwy - ale jednocześnie jest to bardzo mało prawdopodobne.
~rew
We wtorek w miesięcznej prognozie Ministerstwo Rozwoju obniżyło prognozę wzrostu PKB w 2016 r. z 3,8 proc. do 3,5 proc. Dziś 3,3-3,4% jest możliwe.
I jeszcze ci doda, żeby nie patrzeć na wzrost PKB bo to stara metodologia buahahahahahahahahahahah ahahahahahah ahahahaha
~Edward
Wg Morawieckiego było 3,5, później 3,4-3,5, następnie 3,4, teraz 3,3-3,4.
Jeżeli chłopak utrzyma to tempo to pod koniec roku zejdzie do 2, tzn. minus dwóch.
Szkoda, bo pokazuje to, że żaden z niego fachowiec, a wielu się łudziło, że to jedyny kompetentny człowiek w rządzie.
~PLanktON odpowiada ~Edward
Slajdy wszystko przyjmą...
~ObywatelNIKT
Czy wam Rodacy nie przejadl sie ten Morawiecki, niczym ruskie na sniadanie? Facet i jego NIEMOC jest wprost symboliczna! Jeszcze po 89 nie mielismy w bezRzadzie takiego niemoty, ktory NIC nie robiac ma takie powodzenie w mediach, to mistrz swiata Lenistwa i Niemoty. Czy nie ma kogos , kto moglby podsumowac jego dzialania i wreszcie Czy wam Rodacy nie przejadl sie ten Morawiecki, niczym ruskie na sniadanie? Facet i jego NIEMOC jest wprost symboliczna! Jeszcze po 89 nie mielismy w bezRzadzie takiego niemoty, ktory NIC nie robiac ma takie powodzenie w mediach, to mistrz swiata Lenistwa i Niemoty. Czy nie ma kogos , kto moglby podsumowac jego dzialania i wreszcie wywalic go z roboty, przeciez on marnuje pieniadze podatnikow, facet jest bez honoru!! Morawiecki to kolosalna Wydmuszka, koles-NIKT i do NICZEGO, za taka kase to skandal!!
~keluyt
atak kosmitów- mozliwy
dalsze bajanie - możliwe
Morawiecki - niemozliwy
~obywatel
tak wygląda gotowanie żaby: prognoza wzrostu PKB spada o 0,1 % na tydzień czyli za miesiąc będzie 3,0% ale ciemny lud zdąży się do tego przyzwyczaić a na koniec roku będzie gotowe tłumaczenie dlaczego dziura w budżecie rośnie a nie maleje

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki