Morawiecki: Rozwój w oparciu o niskie płace to droga donikąd

Dotychczasowy model rozwoju Polski oparty na niskich kosztach pracy jest drogą donikąd - uważa wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem motorem rozwoju powinna być innowacyjność, która pozwoli przedsiębiorcom na uzyskanie większych zysków, a w konsekwencji - na wzrost wynagrodzeń.

Minister rozwoju Mateusz Morawiecki
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki (fot. Krystian Maj / FORUM)

Model rozwoju gospodarczego oparty na niskich kosztach pracy jest drogą donikąd. "Te państwa, które rozwój opierają o niskie płace bardzo łatwo jest zastąpić i z nich zrezygnować" - mówił wicepremier podczas piątkowej inauguracji roku akademickiego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej.

Morawiecki podkreślił rolę elit administracji publicznej, których jakość odróżnia Polskę od innych wysoko rozwiniętych krajów. Przez ostatnie 20 lat niewiele się pod tym względem w Polsce zmieniło. Problemem rozwoju w naszym kraju jest "resortowość". W krajach zachodnich są specjalne jednostki, które zajmują się przekrojowymi, horyzontalnymi projektami, które dotyczą wielu ministerstw. U nas prowadzenie takich prac jest niezwykle utrudnione, dlatego że mamy Polskę "resortową" - argumentował wicepremier.

Jego zdaniem, ok. 80 proc. istotnych zmian zależy od współpracy między Radą Ministrów, ciałami legislacyjnymi a parlamentem. Uznał, że jakość tej współpracy dla rozwoju gospodarczego jest kluczowa.

Morawiecki podkreślił, że - rozwój gospodarczy w Polsce powinien opierać się na oszczędnościach wewnątrzkrajowych, inwestycjach i edukacji. Zaznaczył, że świat wchodzi obecnie w etap rewolucji cyfrowej, a ta jest oparta na wiedzy informatyków. Polscy specjaliści są cenieni na świecie, dlatego mamy szanse, by zaistnieć i być w awangardzie - dodał.

Wysoka innowacyjność spowoduje, że polscy przedsiębiorcy będą uzyskiwać więcej korzyści ze sprzedaży produktów, co przełoży się na - wyższe wydatki w ramach badań i rozwoju, a w konsekwencji na wyższe wynagrodzenia - mówił Morawiecki nawiązując do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Dodał, że obecnie projekt ten jest w konsultacjach społecznych, a na jesieni zostanie przyjęty przez Radę Ministrów.

"Nie powinnyśmy się cieszyć, że sprzedajemy towary nisko kosztowe. Kilogram polskiego eksportu kosztuje 1,5 euro, a niemieckiego - 5,5 euro, francuskiego - 5 euro, a szwajcarskiego - 6,5 euro". Oznacza to, że w tamtych produktach jest dużo więcej wartości dodanej. Polska więc też musi władać więcej innowacyjności do eksportowanych towarów, stwierdził Morawiecki. (PAP)

awy/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~xxxx

Najpierw trzeba zmienić mentalność Polskiego "bezmesmena"

! Odpowiedz
0 2 ~asdfasd

Nie podoba ci się pracodawca to idź do innego bądź sam nim zostań. Bezmesmen albo cie wywala na pysk albo akceptuje. I tobie tez polecam, albo akceptujesz pracodawce albo szukasz innego. W czym problem?

! Odpowiedz
0 4 ~swinia_na_barszczu

Jak polscy przedsiębiorcy mają być innowacyjni skoro obowiązkowa składka miesięczna właśnie została podniesiona do 1200 zł, żeby można było sfinansować 500+? Te pieniądze można przeznaczyć na nowe miejsca pracy albo nowoczesne urządzenia i maszyny. Karacie podatkami ludzi którzy harują, a wynagradzacie patologię. Nikt normalny nie wytrzyma i wyjedzie na zachód, bo ten kraj zmieni się za kilka, kilkanście lat w ruinę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~adfadsfasdfa

Ludzie mieli wybór. Przecież 500+ nie było tajemnicą. Ludzie sami to wybrali a politycy tylko wypełnili wolę ludu. Więc czego chcesz od polityków? Rzuć okiem za płot ile sąsiad ma bachorów i zapytaj czy jest za 500+ i na niego fukaj.

! Odpowiedz
1 3 ~sekta_smolenska

"Model rozwoju gospodarczego oparty na niskich kosztach pracy jest drogą donikąd." Może miał na myśli niskie wynagrodzenia, bo w Polsce koszty pracy są jednymi z najwyższych na świecie. Panie historyku, proponuję zacząć od początku czyli od obniżenia podatków, obciążeń fiskalnych i zmniejszeniu biurokracji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~p23

Wyzsze place to wyzsze składki i podatki, a ns to wielu pracodawców nie stać.
Budzet trzeba łatac, ale ...chyba nie tedy droga.
Czy nie lepiej zwolnic niepotrzebnych urzędników? Skoro mamy najnizsze bezrobocie od 15 lat, to jezeli cos potrafią szybko znajda zatrudnienie, gorzej jeżeli do niczego się nie nadają :)

! Odpowiedz
0 0 ~Wielblad13

popatrz na mój przykład z dołu...
przecież tu chodzi o większą innowacyjność... nawet tą wymuszoną (w sumie każda dobra) :)
jeśli nie kupisz "kopaczowi" z mojego przykładu koparki to nie będzie się interes opłacał i o to w tym chodzi bo jak jej nie kupisz to nigdy "kopacz" z łopatą nie zarobi na godne życie chociaż właściciel firmy będzie żył na znacznie wyższym od niego poziomie i to go po prostu zadawala... jednak nie chcemy takich firm !!! tak po prostu i zwyczajnie :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~dfasdfa odpowiada ~Wielblad13

Niestety panie blad to co mowisz to droga do nikad. Sztuczne podnoszenie plac za pomoca regulacji hamuje rozwoj. Niestety ale świata nie oszukasz. Dobrobyt buduje się pracą a nie regulacjami. Acha i jeszcze jedno... koparka to nie jest żadna innowacja. Wiec twój przykład nie ma nic wspólnego z innowacją. Przeczytaj definicję czym jest innowacja a potem sie wypowiadaj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Wielblad13 odpowiada ~dfasdfa

no tak... a słyszał pan może że to potrzeba jest matką wynalazku ? gdy "potrzeby" zabraknie to nasze firmy niestety "koparek" nie kupią i tylko w nielicznych przypadkach będziemy mówić o jakiejś innowacji ;) bo innowacje to nie tylko produkt ale również jego wytworzenie prowadzenie firmy itd... jeśli polska firma wyprodukuje gwoździe i będą one bardzo konkurencyjne na rynku (cena i jakość) przy tym płacąc najwyższe stawki na tym rynku polskiemu pracownikowi to czy ta firma musi czy nie być innowacyjna ? przecież sam produkt do takich wcale nie należy ! i tak powinniśmy zacząć myśleć ! nie będziemy wszyscy produkować innowacyjne produkty ! ale niech te produkty nie znikają z rynku tylko dlatego że chcemy więcej zarabiać...
piszesz że regulacjami niczego się nie osiągnie i świata nie oszuka... to co robią na naszym rynku pracy Ukraińcy ? po co są ? nie po to aby sztucznie obniżać żądania strony społecznej ? kogo ty oszukujesz ? nie brak pracowników jest problemem a niskie wynagrodzenie za pracę !!! obecnie do Polski mogą przyjechać pracownicy z całej Unii ! po co do tego jeszcze Ukraina ? wcale nie napisałem żeby zrezygnować w całości z tego taniego źródła siły roboczej ale nie do tego stopnia aby się samemu upodlić !!! bo ile będzie trwała tam totalna bida ? 5 ? 10? lat może dłużej ? i polski pracownik przez tyle lat ma konkurować nie z produktem ukraińskim ale z ukraińską biedą w sferze socjalnej ale produkt oferowany będzie już na znacznie zamożniejszych rynkach... bardzo jednostronne masz zapatrywania ;)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~sdfgsdfgs odpowiada ~Wielblad13

Podyskutowałbym z tobą ale już ci pisałem że koparka to nie jest żadna innowacja. Nie wiesz o czym piszesz. Chcesz więcej zarabiać to podnieś sobie kwalifikacje i nie będą Ukraińcy dla ciebie problemem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil