REKLAMA

Morawiecki: Rolls Royce zainwestuje w Polsce

2016-11-29 06:45
publikacja
2016-11-29 06:45

Koncern Rolls Royce zainwestuje w Polsce - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. Jak powiedział PAP w Londynie, zakłady badawcze i wdrożeniowe koncernu mają powstać w Ropczycach pod Rzeszowem i stworzyć nawet 3 tys. miejsc pracy.

fot. Patrick Pleul / / FORUM

"Ostatnio, gdy byłem w Londynie dwa miesiące temu, spotkałem się w polskiej ambasadzie z prezesem i wiceprezesem Rolls Royce'a, który produkuje zaawansowane silniki samolotowe. Dzisiaj przypieczętowaliśmy te rozmowy: w Ropczycach pod Rzeszowem powstanie fabryka Rolls Royce'a - ale nie montownia, tylko ośrodek badań i rozwoju, a także wdrożenia" - powiedział Morawiecki po poniedziałkowych rozmowach.

"To zaawansowany produkt, a Rolls Royce jest drugim na świecie producentem silników samolotowych, po General Electric" - podkreślił.

Jak ocenił, nowa inwestycja powinna stworzyć bezpośrednio kilkaset miejsc pracy w zakładzie, a nawet do dwóch tysięcy w łańcuchu dostaw. "W silnikach samolotowych liczymy to średnio razy sześć-siedem, jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy u kooperantów, więc to będzie 2-3 tys. miejsc pracy" - zaznaczył.

Morawiecki dodał, że zachęcanie brytyjskich firm do inwestycji w Polsce było jednym z tematów jego poniedziałkowych rozmów z ministrem finansów Philipem Hammondem i ministrem ds. biznesu Gregiem Clarkiem w ramach międzyrządowych konsultacji pomiędzy Polską a Wielką Brytanią.

"Już wcześniej udało się przyciągnąć z Londynu inwestycje Credit Suisse, UBS; rosną też inwestycje zaangażowania banku HSBC. Citi Bank myśli o tym, żeby stworzyć jeszcze więcej etatów w Polsce" - powiedział minister rozwoju i finansów, oceniając, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy "stworzyliśmy dodatkowo kilkanaście tysięcy miejsc pracy w sektorze usług".

Jak zaznaczył, przyciąganie zagranicznych firm do inwestowania w Polsce stwarza znaczące szanse rozwojowe dla Polski.

"Nie chcę, żeby polscy informatycy wyjeżdżali do Wielkiej Brytanii, ale żeby brytyjskie firmy przyjechały do Polski. (...) Poprzez outsourcing części funkcji przedsiębiorstwa przesuwają się w górę swojej wartości dodanej. My mamy w Polsce korzyść, bo wykonywane są prace w ramach profesjonalnych korporacji, które wcześniej nie były wykonywane: ludzie się uczą, powstają wysoko płatne miejsca pracy" - dodał. "Bardzo dobry ekonomista, jakim jest Hammond, doskonale to rozumie. To sytuacja win-win" - podkreślił.

Morawiecki dodał także, że w trakcie poniedziałkowego spotkania poruszono temat relacji handlowych pomiędzy oboma krajami, w których Polska ma pozytywny bilans sięgający nawet 6 miliardów euro rocznie.

"Eksportujemy części samochodowe. Stajemy się w tym obszarze bardzo istotnym klastrem i Brytyjczycy to dostrzegają. Dotyczy to też produktów rolno-spożywczych i meblarskich. Te trzy sektory odpowiadają za prawie połowę polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii" - zaznaczył wicepremier, który mówił o tym, że Londyn jest "bardzo ważnym partnerem" ze względu na pozytywny dla Polski bilans handlu pomiędzy krajami.

Wicepremier zapowiedział także, że odpowiadając na uwagi wielu Polaków w Wielkiej Brytanii, Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie uproszczonej formy działalności gospodarczej - tzw. "małej działalności gospodarczej", która zwolni przedsiębiorców z wielu obowiązków formalnych.

"Chcemy, żeby w sytuacji, gdy firma będzie jeszcze niewiele zarabiać, dopiero rozkręcać swoją działalność, a jej dochód będzie niski, to żeby wówczas ten przysłowiowy ZUS nie był obciążeniem, które będzie niemożliwe do pokrycia" - powiedział Morawiecki.

Według informacji PAP, projekt ma trafić pod obrady Rady Ministrów wkrótce, a Ministerstwo Rozwoju liczy na to, że jeszcze przed końcem roku zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ mars/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Wybierz BMW Serii 5 w leasingu 106%

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~kozina
zeby tylko polscy inzynierowie nie dymali za 2-3 tys zl a pan Brytyjczyk co ma dwie lewe rece do roboty 50-100tys, podatki tez niech w Polsce placa: CIT itd a nie w Irlandii. Jak chca placic podatki w Irlandii lub UK to niech buduja fabryke tam na miejscu i zatrudnia eszle-mehle i stado koz
~Garb
To już ostanie inwestycje zorganizowane przez PO teraz już równia pochyła . PKB 2,5% inwestycje -15% , giełda -30% złoty -10% nieuki we wszystkich spółkach skarbu państwa . . a zapomniałem a rating wkrótce w dół więc obsługa zadłużenia w górę , więc jesteśmy z Pis-em w czarnej d.. studni .
~lopez
a Dyzio Marzyciel (niestety bez pojęcia o makroekonomii) jak zwykle "Teatr swój widzi ogromny".
Chyba przerosnie juz wkrotce wieszcza :)
~hehehe
Zakład juz powstaje od kilku dobrych miesiecy, budynek jest juz na ukonczeniu, a firma to spółka rolls royca z inna firma lotniczą
~kajak
Ta inwestycja w Ropczycach była na tapecie już w połowie 2015r. ok ale Morawiecki był wówczas prezesem banku WBK i był w radzie gospodarczej PO. Ok da się to podciągnąć ...
~Marek
Da się, wszystko da się dla lepszego samopoczucia lepszego sortu.
~Protasiewicz
O laboga! Znowu oszukali! Tym razem omamili power pointem prostodusznych managierów z Rols Rojsa. Co za Misiewicze przebrzydłe! Do ruiny doprowadzą mnie i szwagra, jak dalej będą tak rządzić!
~filmdlazwolennikowmo
https://www.youtube.com/watch?v=2KESY4POy60
~aaaaa
Kolejne pisie kłamstwo. Inwestycja jest zasługą PO - pisały o niej Nowiny24, 12.07.2015 r. http://www.nowiny24.pl/strefa-biznesu/pieniadze/a/rolls-royce-zainwestuje-w-ropczycach,10172036/

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki