Morawiecki: Nasza gospodarka zaskakuje na plus

2020-07-31 15:30, akt.2020-07-31 18:22
publikacja
2020-07-31 15:30
aktualizacja
2020-07-31 18:22
fot. Jacek Szydłowski / FORUM

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowej rozmowie online w think tanku Atlantic Council zapewniał, że Polska pełni ważną rolę w łączeniu USA i UE. Mówił też, że polskie władze chcą minimalizować zagrożenie epidemiczne przy jednoczesnym dbaniu o gospodarkę.

Rozmowa z Mateuszem Morawieckim w waszyngtońskim think tanku miała tytuł "Odpowiedź Polski na Covid-19 i strategie dla Europy po kryzysie".

"Robimy wszystko, by zagrożenie pandemią było możliwie kontrolowane. Równocześnie bierzemy pod uwagę wszystkie gospodarcze konsekwencje" - powiedział polski premier. Morawiecki zauważył, że biorąc pod uwagę te dwa aspekty "szybka reakcja" polskich władz pozwoliła na "relatywnie szybkie ponowne otwarcie różnych sektorów naszej gospodarki".

Nasze gospodarcze wskaźniki z połowy maja, czerwca i lipca zaskakują na plus - oznajmił szef polskiego rządu, wskazując na dane dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Powołując się dane Komisji Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), powiedział, że spowodowana epidemią recesja będzie w Polsce najmniej dotkliwa spośród wszystkich państw UE. Ocenił także, że nad Wisłą "wzrost bezrobocia jest jednym z najmniejszych w Europie". "Udało nam się zachować nasze miejsca pracy w trakcie najtrudniejszych czterech miesięcy pandemii, a teraz widzę nadchodzące (gospodarcze) odbicie" - oświadczył.

Polski premier mówiąc o stosunkach transatlantyckich, oznajmił, że "wszyscy widzimy, że jesteśmy na krawędzi nowej ery i musimy wzmocnić relacje". Polska, będąc równocześnie "bardzo proeuropejska" i "bardzo proamerykańska", jest "niezwykle ważna" w łączeniu UE i USA - dodał.

Warszawa - zdaniem Morawieckiego - może pomóc przezwyciężyć podziały, "tłumacząc europejskie lęki, oczekiwania i obserwacje na +język amerykański+ i w drugą stronę".

"Mamy setki amerykańskich przedsiębiorców wchodzących do Polski, robiących w Polsce biznesy, ale także traktujących ją jako bramę do UE, rynku dla 450 milionów osób (...)" - powiedział.

Premier przekonywał, że reelekcja prezydenta Andrzeja Dudy zapewni Polsce "stabilizację polityczną co najmniej na najbliższe trzy i pół roku", co w jego ocenie jest ważne przy decyzjach zagranicznych inwestorów. Wśród priorytetów nowej kadencji Dudy wskazał na wydatki inwestycyjne, rozwój infrastruktury i nowych technologii oraz wzmocnienie obecności NATO w Polsce.

We fragmencie rozmowy, poświęconej sprawom wojskowym, Morawiecki stwierdził, że decyzja o rozlokowywaniu wojsk USA leży w gestii władz w Waszyngtonie. W kontekście tym zaznaczył, że Warszawa rozmawiała w ostatnich tygodniach na temat umowy o obronności z władzami w Waszyngtonie i potwierdził gotowość Polski do przyjęcia dodatkowych amerykańskich żołnierzy.

Odnosząc się do planowanej przez Pentagon operacji ograniczenia liczby wojsk USA w Niemczech, Morawiecki zauważył, że strona polska chciałaby, by takie kroki były podejmowane przy konsensusie w NATO.

W trakcie rozmowy online były ambasador USA w Polsce Daniel Fried zapytał polskiego premiera o głosy w PiS-ie z "ostrą retoryką wobec Niemiec". Odpowiadając na to pytanie, Morawiecki zauważył, że w PiS-ie są "różne głosy" i "różne skrzydła".

"Nie powiedziałbym, że jest ostra antyniemiecka retoryka. Są kwestie, których nie lubimy i o nich mówimy, np. Nord Stream. W naszej ocenie to płacenie europejskimi pieniędzmi za broń dla (prezydenta Rosji Władimira) Putina" - oświadczył polski premier.

Pytany o media w Polsce, Morawiecki odparł, że "większość mediów jest w rękach zagranicznych firm". "Gdy pytam kanclerz (RFN Angelę) Merkel czy prezydenta (Francji Emmanuela) Macrona, czy byliby zadowoleni, gdyby w ich krajach większość mediów była w rękach zagranicznych firm, ich odpowiedź jest oczywista, jest przecząca" - tłumaczył.

W kontekście pogarszających się relacji między Waszyngtonem i Pekinem Morawiecki oświadczył, że Polska chciałaby "współpracować z każdym partnerem na świecie", w tym z Chinami. Relacje te powinny być jego zdaniem "bardziej zbalansowane" oraz oparte na "partnerstwie z naszymi transatlantyckimi sojusznikami".

Polski premier zastrzegł, że ważne jest znalezienie "pozytywnego języka", dzięki któremu obie strony Atlantyku będą mogły lepiej rozumieć swoje poglądy na temat "5G, współpracy obronnej, współpracy geopolitycznej i nowych inwestycji na całym świecie".

Zdaniem Morawieckiego "nie należy chować głowy w piasek" w kwestii tego, że Chiny "rozwijają się dzięki naszej zachodniej technologii i że część tej technologii (uzyskano) w niewłaściwy sposób".

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
marxs
co ten gościu znowu PISdzieli ,najarał się czegoś ? czy założył sobie na noc na głowę stringi Krystyny
ajwaj
Małgorzata Gosiewska
Informacje ogólne
Biografia
Informacje ogólne
Posłanka
Klub/koło: Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość
Data i miejsce urodzenia: 1966-07-22, Gdańsk
Zawód: urzędnik
santoriusz
Morawiecki: Nasza gospodarka zaskakuje na plus - tak Panie premierze bo jak by mogło być inaczej skoro mamy 500 + , emeryt plus, babcia rodzicielka plus itd itp więc jakże mogłaby nas ta nasza gospodarka zaskoczyć na minus? no jak
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Towarzysz Ewangelista Mateusz Morawiecki w piątkowej przemowie do ludu niepracującego miast i wsi - gospodarka ma się lepiej, będzie na zasiłki i zapomogi.
pstrzezek
Polska zdaniem premiera jest "bardzo proeuropejska" ;)) Śmiechłem. Widzę że opnia Komisji Europejskiej i OECD jest bardzo poważana.. jak mówią o nas dobrze. Bo jak mówią o praworządności to uważasz że to brednie. Pełzająca hipokryzja.
specjalnie_zarejestrowany2
Kiedy ten kłamca zostanie rozliczony z wyłudzonych działek?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki