REKLAMA

Morawiecki: Dzięki rządowi Polska w lepszej sytuacji niż inne kraje

2020-09-07 19:33
publikacja
2020-09-07 19:33
Morawiecki: Dzięki rządowi Polska w lepszej sytuacji niż inne kraje
Morawiecki: Dzięki rządowi Polska w lepszej sytuacji niż inne kraje
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Dzięki szybkiej reakcji rządu i pakietom pomocowym po wybuchu epidemii Polska jest w lepszej sytuacji niż inne kraje - oświadczył premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek podczas ABSL FDI forum „Crisis Boosting Investments” w Warszawie.

Jak mówił podczas forum Morawiecki, kryzys związany z pandemią koronawirusa był szczególny, bo składał się z trzech asymetrycznych szoków: popytu, podaży i płynności.

"To, że Polska jest w lepszej pozycji niż inne kraje to dzięki naszej szybkiej reakcji. […] Chcieliśmy zrekompensować brak popytu przez pakiet płynnościowy, skierowany do firm" - oświadczył. Według niego, 65 proc. firm skorzystało z tej opcji. Morawiecki stwierdził, że pierwszy pakiet fiskalny, wartości 10 proc. PKB zaczął działać już w dwa tygodnie po ogłoszeniu lockdownu.

"Dziś możemy powiedzieć, że wzrost bezrobocia wyniósł zero" - stwierdził Morawiecki, dodając, że w krajach takich jak Szwecja czy Litwa bezrobocie wzrosło o 2,5 pkt. proc.

Szef rządu podkreślił, że jeszcze przed pandemią Polska była na trzecim miejscu w Europie, jeśli chodzi o bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Zwrócił uwagę, że mimo koronawirusa, w ciągu czterech miesięcy już jesteśmy na pozycji lidera. Przyznał jednak, że należy wspierać ten segment gospodarki. Oprócz realizacji dużych inwestycji transportowych jak np. budowa dróg, szlaków kolejowych, CPK - premier wymienił m.in. tzw. estoński CIT, który ma pozwolić firmom inwestować więcej środków. Zapowiedział również ułatwienia, jeśli chodzi o pozyskanie zagranicznych pracowników np. Białorusinów - chodzi głównie o kwestie wizowe. Morawiecki wskazał także na realizowane zmiany w edukacji, tak by odpowiadała ona bardziej na potrzeby rynku.

Szef rządu przyznał, że jedną z największych jego obaw jest to, jak z kryzysu będzie wychodziła strefa euro, w szczególności kraje tzw. południa, czyli Francja, Hiszpania i Włochy.

"Co do ewentualnych ryzyk, moje obawy są zwrócone bardziej na zewnątrz m.in. jak rozwijać i jak będzie się odbudowywała strefa euro. Jesteśmy znacznie zależni od euro strefy, to do niej trafia 70 proc. polskiego eksportu. Trzymamy za nich teraz kciuki” – powiedział.

Odnosząc się do sytuacji gospodarczej w Polsce Morawiecki podkreślił, że dotychczasowe dane z gospodarki jak i też perspektywy są lepsze niż prognozowano na początku pandemii. Zwrócił uwagę, że mimo ujemnego wzrostu gospodarczego jest ono i tak jedno z najniższych w Europie.

Premier wskazał jednak, że tak dobrze nie jest np. w krajach południowych UE – we Francji, Włoszech, czy w Hiszpanii. "Kraje południa nie są w najlepszej sytuacji [...] Nie jestem pewien jak będzie wyglądała ich sytuacja za sześć czy dwanaście miesięcy. To jest moje główne zmartwienie" - dodał.

W trakcie ABSL FDI forum "Crisis Boosting Investments" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz potwierdziła, że jesienią rząd ma pracować nad pakietem mającym stymulować inwestycje w Polsce. Oprócz estońskiego CIT - ma to być również - wprowadzenie statusu inwestora strategicznego, który byłby skierowany do największych firm chcących inwestować bądź reinwestować w naszym kraju. Firmy takie - zgodnie z zapowiedzią - miałyby szybką ścieżkę administracyjną oraz pomoc władz publicznych m.in. przy pozwoleniach na budowę, czy legalizację pobytu zagranicznych pracowników w Polsce.

Kolejnym elementem pakietu inwestycyjnego - jak tłumaczyła Emilewicz - ma być też ulga robotyzacyjna/automatyzacyjna. Obecnie MR pracuje nad katalogiem usług, zakupów, które miałby podlegać tej uldze.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu uproszczone mają zostać zasady dalszego inwestowania w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ wkr/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki