REKLAMA

Morawiecki: Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu

2020-09-24 12:36, akt.2020-09-24 13:58
publikacja
2020-09-24 12:36
aktualizacja
2020-09-24 13:58
fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu, chcemy utrzymać równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu a dbałością o wszystkie sprawy związane ze zdrowiem publicznym - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE.

Premier Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że podczas rozmowy w gronie premierów Grupy Wyszehradzkiej podkreślono chęć uniknięcia kolejnego lockdownu w związku z epidemią koronawirusa.

"Wszyscy potwierdziliśmy, że chcemy uniknąć kolejnego lockdownu. Chcemy mieć dobrą równowagę pomiędzy siłą gospodarki, tempem wychodzenia z kryzysu, a dbałością o wszystkie sprawy związane ze służbą zdrowia, o zdrowie publiczne, o zdrowie indywidualnych ludzi" - powiedział Morawiecki.

"My w Polsce, ale także w Republice Czeskiej, na Węgrzech zadbaliśmy o to bardzo dobrze, ale przed nami na pewno jeszcze kilka miesięcy, mam nadzieję, że ostatnich kilka miesięcy, oby bardzo krótkich, zmagania z tą pandemią" - dodał.

"W kwestii migracji V4 ma zasady, których się trzymamy"

Grupa Wyszehradzka ma jednoznaczne spojrzenie na kwestię migracji, są pewne zasady, których się trzymamy - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu premierów V4 z szefową KE. Chodzi o skuteczną politykę kontroli na granicach i pomoc w miejscach pochodzenia potencjalnych migrantów.

"Tutaj mamy z naszymi przyjaciółmi z Grupy Wyszehradzkiej bardzo jednoznaczne spojrzenie na to. Są pewne zasady, których się trzymamy dotyczące konieczności zapewnienia jak najbardziej rygorystycznych i skutecznych polityk dotyczących kontroli na granicach, pomocy w miejscach, z których potencjalnie migranci mogą migrować do Europy, ale także oczywiście pomocy takiej jak choćby Polska teraz udziela Grecji poprzez transport (...) 156 domów w miejsce, które doświadczyło ostatnio tragedii" - wskazał.

Szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiano także o budżecie odbudowy Europy po pandemii Covid-19 i kolejnym wieloletnim budżecie UE. "Tutaj była dyskusja o narodowych planach odbudowy w kontekście Covidu i po Covidzie" - powiedział.

"My z całą mocą podkreślamy również to, że wszystkie ustalenia, które wcześniej były zawarte podczas Rady Europejskiej muszą obowiązywać" - zaznaczył Morawiecki.

Premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu przedstawicieli Grupy Wyszehradzkiej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen ocenił na konferencji prasowej, że nowa propozycja KE nie realizuje celu, jakim jest zahamowanie nielegalnej migracji do UE.

"Relokacja i kwoty, jakkolwiek je nazwać, są ciągle relokacją i kwotami. Zmiana nazwa nie wystarczy. Główne podeście (KE - PAP) ciągle się nie zmieniło. To chęć zarządzania migracją, ale nie zatrzymania migrantów. To dwie różne kwestie" - powiedział.

Dodał, że stanowisko Węgier pozostaje niezmienione i zakłada powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów.

Zaznaczył, że w sprawie migracji ciągle brakuje w UE "przełomu". "Przełom oznaczałyby hotspoty położone poza granicami UE, żeby nikt nie mógł dostać się do UE, nie mając zgody na to, udzielonej, gdy jego wniosek o azyl zostanie zaakceptowany" - wyjaśnił.

Premier Czech Andrej Babisz, który uczestniczył w konferencji, powiedział, że zgadza się z Orbanem. Wskazał, że propozycja KE powinna odpowiedzieć na pytanie, jak zatrzymać nielegalną migrację, a tego brakuje. Również poparł utworzenie hotspotów poza granicami Unii.

Plan pomocy dla Białorusi

"Przedstawiliśmy naszą propozycję - Grupy Wyszehradzkiej - planu dla Białorusi, ten, który był omawiany w Lublinie na Grupie Wyszehradzkiej kilka dni temu. Przestawiliśmy go Ursuli von Leyen i spotkał on się z bardzo dobrym przyjęciem na tym etapie" - powiedział szef polskiego rządu po spotkaniu. Chodzi o szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej z 11 września, w którym uczestniczyli premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Podkreślił, że plan składa się z około dziesięciu bardzo konkretnych punktów "dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie". Według Morawieckiego bardzo ważne jest to, że nie tylko Polska pomaga Białorusi, ale że zaangażowana będzie również Unia Europejska.

"Zdecydowanie chcemy taki pozytywny plan, pozytywną ofertę dla społeczeństwa białoruskiego proponować i przedstawimy ją jako nasz wspólny plan przedyskutowany, przynajmniej częściowo, z panią przewodniczącą Komisji Europejskiej za tydzień w Brukseli na Radzie Europejskiej" - powiedział Morawiecki. "Jeżeli się nic nie zmieni, bo Covid zmienia nasze życie" - dodał.

Szefowa KE deklaruje pracę w sprawie migracji, budżetu i Białorusi

Szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała po rozmowach z premierami Polski, Czech i Węgier: Mateuszem Morawieckim, Andrejem Babiszem i Viktorem Orbanem, że umówiła się z nimi na wspólną pracę w kwestiach unijnego budżetu, migracji, klimatu, a także planu na rzecz Białorusi.

"Dobra dyskusja z Mateuszem Morawieckim, Andrejem Babiszem i Viktorem Orbanem w sprawie budżetu UE i planu odbudowy, klimatu, migracji, praworządności oraz przedstawionego przez nich planu gospodarczego dla Białorusi. Uzgodniliśmy, że będziemy ściśle współpracować w tych ważnych kwestiach" - napisała na Twitterze von der Leyen.

Rzeczniczka KE Dana Spinant powiedziała na konferencji prasowej, że spotkanie było owocne. Jak relacjonowała, w jego trakcie zostało podniesionych wiele kwestii związanych z kompleksową propozycją dotyczącą migracji, przedstawioną przez KE w środę.

"W kwestiach tak złożonych jak migracja jest cały wachlarz opinii. Pakiet przedstawiony przez KE wczoraj jest próbą osiągnięcia odpowiedniego tonu. Mamy nadzieję, że uda się go wypracować, tak żeby nasi partnerzy byli usatysfakcjonowani. To była dobra dyskusja" - zaznaczyła Spinant.

Zmiany w prawie zaproponowane przez KE mają odciążyć państwa południa Europy, które są pod największą presją migracyjną. KE chce wprowadzić zasadę "obowiązkowej solidarności" i położyć nacisk na deportacje umożliwiając tym krajom, które nie chcą relokować do siebie uchodźców, wzięcie na siebie obowiązku odsyłania migrantów ekonomicznych do krajów pochodzenia.

Premierzy Polski, Węgier i Czech spotkali się w czwartek w Brukseli w Ursulą von der Leyen.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia podało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem w Polsce u kolejnych 1136 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Z powodu COVID-19 zmarło kolejne 25 osób.

autor: Karol Kostrzewa, Mateusz Roszak, Rafał Białkowski, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (45)

dodaj komentarz
shadowman83
"Morawiecki: Chcemy uniknąć kolejnego lockdownu" to dlatego zmniejszyliście ilość wykonywanych testów o 80% ? ale jednak zakażeń przybywa. Republika bananowa i tyle. Wszytko pod dywam zamiatane...
itso_alternator
zasadę "obowiązkowej solidarności"
czyli ograniczenie wolności krajów :D
meryt
Na każdym piętrze tabliczka z:
"gości przyjmują na ostatnim piętrzę".
itso_alternator odpowiada meryt
meryt sprawdź piętro wyżej czy już zmęczenie cie nie dopada ;)
meryt odpowiada itso_alternator
Wypełniłeś "obowiązkową solidarność" z piętrami niżej :)
wektorwg odpowiada meryt
Zapewne kolejne Niemieckie limuzyny zapełnią rządowa flotę
meryt odpowiada wektorwg
"Prezydent Federacji Rosyjskiej, jeśli chodzi o służbowe auto, wydaje się być miłośnikiem klasyki. Jeśli chodzi o markę, już Borys Jelcyn postawił na niemieckiego Mercedesa. Jego następcy nie zrezygnowali z raz obranej drogi. Dmitrij Miedwiediew porusza się w pancernej limuzynie Mercedes S W221."
karbinadel odpowiada meryt
Czyli przyznajesz, że polski rząd naśladuje Rosję?
itso_alternator odpowiada meryt
na to wygląda :/
itso_alternator
''Podkreślił, że plan składa się z około dziesięciu bardzo konkretnych punktów "dających nadzieję dla wolnego społeczeństwa Białorusi, że nie zostanie pozostawione samo sobie". ''

Jakie to punkty ?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki