REKLAMA
Tylko u nas

Moody's: silny wzrost PKB i finanse publiczne korzystne dla wiarygodności kredytowej Polski

2017-09-04 11:03
publikacja
2017-09-04 11:03

[Aktualizacja 15:49] Wyższy od oczekiwań wzrost PKB i sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej - wynika z raportu agencji Moody's. Agencja podniosła prognozę wzrostu PKB Polski w br. do 4,3 proc. z 3,2 proc. i obniżyła dla deficytu sektora finansów publicznych do 2,5 proc. PKB z 2,9 proc.

fot. Brendan McDermid / / Reuters

"Silniejszy od oczekiwań wzrost w Polsce oraz sytuacja fiskalna są korzystne dla wiarygodności kredytowej (credit positive)" - napisano w części raportu poświęconej Polsce.

GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2017 r. wzrósł o 3,9 proc. rok do roku w porównaniu ze wzrostem o 4,0 proc. rdr w I kwartale. Konsensus PAP zakładał wzrost o 3,8 proc. rok do roku.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 0,8 proc. rok do roku, zaś popyt krajowy wzrósł o 5,6 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 2,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 3,9 proc.

"Spodziewamy się, że pozytywne momentum w gospodarce utrzyma się przez resztę tego roku. Spodziewamy się, że wzrost PKB będzie napędzany solidną konsumpcją prywatną, a także powolną, ale stabilną, odbudową w inwestycjach, co odzwierciedla korzystne warunki w otoczeniu zagranicznym i wyższe napływy funduszy z Unii Europejskiej" - napisali analitycy Moody's.

"Wyższy wzrost i lepsza realizacja budżetu znacząco zwiększają szansę, że deficyt w Polsce będzie wyraźnie poniżej progu z Maastricht 3 proc. PKB w trzecim roku z rzędu" - dodali.

Ministerstwo Finansów podało, że nadwyżka budżetowa po lipcu wyniosła 2,4 mld zł. W uzasadnieniu do projektu budżetu na 2018 r. napisano zaś, że deficyt budżetu w 2017 r. wyniesie 32,9 mld zł. W budżecie na 2017 r. zapisano maksymalny deficyt na poziomie 59,3 mld zł.

Moody's zaplanował przegląd ratingu Polski na 8 września. W maju agencja potwierdziła rating Polski na poziomie A2 i podniosła jego perspektywę do stabilnej.

Mączyńska: Prognoza Moody's realna, choć trudna do osiągnięcia

Wzrost gospodarczy w wysokości 4,3 proc. prognozowany przez Moody's jest realny, choć będzie niełatwy do osiągnięcia - powiedziała PAP prof. Elżbieta Mączyńska z SGH. Inwestycje prywatne ruszą - jej zdaniem - m.in. wtedy, gdy wymusi to wzrost płac.

"Tak duża korekta prognozy wzrostu PKB w 2017, o ponad 1 punkt procentowy, w 2017 r. trochę zaskakuje. Wielu ekonomistów, w tym i ja, prognozuje wzrost na ostrożnym poziomie 4 proc. Prognoza Moody's tę wielkość przekracza. Jeśli jednak w gospodarce nie wystąpią do końca 2017 roku jakieś nieoczekiwane, niekorzystne zjawiska, to prognoza Moody's jest możliwa do spełnienia. Istnieją ku temu realne podstawy. Przede wszystkim pozostają do wykorzystania rezerwy, jakie tkwią w potencjale inwestycji z funduszy europejskich. Istotną podstawą korzystnych prognoz jest też znaczny wzrost inwestycji zagranicznych i wzrost zainteresowania zagranicznych inwestorów naszym krajem" - powiedziała PAP prof. Mączyńska.

Zwróciła uwagę, że opinie agencji ratingowych, chociaż reputację tych instytucji nadszarpnął kryzys finansowy, mają istotne znaczenie dla inwestorów zagranicznych. Wpływają też na koszty zaciąganych przez nasz kraj kredytów. Ważne jest - kontynuowała Mączyńska - jak agencja Moody's określi nasz rating w przeglądzie zapowiadanym na 8 września. Pytanie - wskazała - jak na tę ocenę wpłynie nasza sytuacja polityczna. Zastrzegła jednak, że nie wydaje się, by inwestorzy przywiązywali dużą wagę do sytuacji politycznej, o czym świadczy relatywnie duży napływ inwestycji zagranicznych.

Zdaniem Mączyńskiej mamy do czynienia z szeregiem zdarzeń, które kreują korzystny gospodarczy obraz Polski. W tym kontekście zwróciła uwagę na ostatnią wizytę wicepremiera Mateusza Morawieckiego w USA. Po piątkowym spotkaniu z kierownictwem JP Morgan w Nowym Jorku wicepremier poinformował, że bank chce ulokować w Polsce jedną ze swoich siedzib.

Dotychczas - zaznaczyła - jeszcze "nie rozpędziły się" inwestycje unijne. M.in. z tym - mówiła - związana jest dobra kondycja budżetu - inwestycje unijne wymagają bowiem współfinansowania z pieniędzy publicznych. Obecnie jednak - w ocenie ekspertki - inwestycje z funduszy UE - rządowe i samorządowe - stopniowo przyspieszają. "To dodatkowo poprawi sytuację gospodarczą" - mówiła.

Współfinansowane z funduszy UE inwestycje publiczne pociągną za sobą - jak dodała - "ciągle kulejące" inwestycje sektora firm prywatnych. Wykonawcami inwestycji publicznych są bowiem - jak zauważyła Mączyńska - właśnie firmy prywatne.

Kolejnym czynnikiem, który przyczyni się do "rozruszania" inwestycji prywatnych - zdaniem profesor - będzie wymuszany przez sytuację rynkową wzrost wynagrodzeń. Wyraziła zarazem zdziwienie, że braki na rynku pracy ciągle jeszcze nie przekładają się na realny wzrost płac. Przywołała dane z raportu "Plany Pracodawców", w którym czytamy m.in.: "Po spadkach deklaracji o planowanych podwyżkach w ostatnich dwóch kwartałach, liczba respondentów, którzy zamierzają zwiększyć wynagrodzenie w najbliższym półroczu wzrosła o 5 p.p. (z 24 proc. do 29 proc.). Jest też wyższa w porównaniu do III kwartału 2016 roku (25 proc.), ale daleko jej do rekordu z grudnia (44 proc.)".

"Sądzę, że sytuacja na rynku pracy, gdzie pracodawcom coraz trudniej jest znaleźć pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, będzie jednak wymuszała wzrost płac, a wzrost płac z kolei będzie wymuszał na pracodawcach decyzje o podejmowaniu inwestycji w nowoczesne, pracooszczędne technologie, sprzyjające zarazem poszerzaniu i unowocześnianiu asortymentu produkcji. Żeby uniknąć zwiększonych kosztów płacowych, przedsiębiorcy będą musieli inwestować w nowocześniejszy sprzęt, cyfryzację, robotyzację itp." - powiedziała Elżbieta Mączyńska.

W jej ocenie następny warunek, by firmy prywatne zaczęły inwestować, to pewność popytu, czyli zbytu na produkty, "a nasz wzrost gospodarczy silnie jest napędzany konsumpcją". Kolejna sprawa - według Mączyńskiej - to wyczerpywanie się rezerw poziomu wykorzystania istniejących zdolności produkcyjnych". Przedsiębiorstwa - jak dodała - będą się decydowały na inwestycje także wtedy, gdy nie będą się obawiały tendencji deflacyjnych, czyli spadku cen na produkowane wyroby i usługi.

"Generalnie obecna sytuacja dobrze wróży" - konkludowała.

Maciej Jaszczuk

mj/ ana/ pad/ son/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (6)

dodaj komentarz
niewierzacyateusz
"W uzasadnieniu do projektu budżetu na 2018 r. napisano zaś, że deficyt budżetu w 2017 r. wyniesie 32,9 mld zł" a pamiętacie na bankierze miesiąc temu artykuł Macieja Kalwasińskiego ? "Morawiecki szykuje gigantyczny deficyt w II półroczu " . " Mateusz Morawiecki zapowiada, że w 2017 r. deficyt budżetowy "W uzasadnieniu do projektu budżetu na 2018 r. napisano zaś, że deficyt budżetu w 2017 r. wyniesie 32,9 mld zł" a pamiętacie na bankierze miesiąc temu artykuł Macieja Kalwasińskiego ? "Morawiecki szykuje gigantyczny deficyt w II półroczu " . " Mateusz Morawiecki zapowiada, że w 2017 r. deficyt budżetowy będzie niższy niż 50 mld zł. Jako że w pierwszej połowie roku zanotowano blisko 6 mld zł nadwyżki, oznacza to, że na drugą połowę wicepremier szykuje deficyt w okolicach 50 mld zł. Dotychczas żadnemu ministrowi finansów nie udało się osiągnąć takiej wartości nawet w całym roku" i tak dalej w tym stylu :) i te katastroficzne komentarze pod artykułem :))
pomorzaninm
Morawieckiego popieram ale i tak Jaroslaw musi odejsc z polityki im predzej tym lepiej...
wiecej kontroli obywateli nad rzadzacymi a bedzie nam lepiej jako obywatelom.
Nie dajmy sie oklamywac przez zadna opcje polityczną.
pluto85md
A teraz liczymy. 6 mld badwyzki po polroczu, 33 mld deficytu na koniec roku. Razem 39 mld zl deficytu w II polroczu. Faktycznie wyglada duzo lepiej niz 50 mld zl, ale blad na poziomie statystycznym i mamy ponad 40 mld deficytu w pol roku. Tak, czy nie?
silvio_gesell
Obniżki ratingów w 2016r były podyktowane polityką i nie znalazły odzwierciedlenia ani w gospodarce, ani w oprocentowaniu polskiego długu.
niepelnosprawny_org
natoiast konsekwencje, obniżku ratingu, juz nie były polityczne, a realne, m.in. spadek wartosci zlotówki, inwestorzy...
bigwit
.... i jak tam Lemingi , a u was w TVNie gadają że u nas bieda i reżim gorszy niż w KOREI !!!! BUAHAHA

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki