REKLAMA
TYLKO U NAS

Moody's obniżył rating bankowi Nordea

2012-05-25 19:20
publikacja
2012-05-25 19:20

W ramach przeglądu europejskiej bankowości agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła wycenę trzech szwedzkich banków: Nordea, Handelsbanken oraz Landshypotek, a także norweskiego DNB.

Ocena Nordea i Handelsbanken została obniżona o jeden stopień do Aa3, zaś DNB także o jeden stopień do A1. Ocena specjalizującego się w kredytach dla rolnictwa Landshypotek spadła o dwa stopnie do Baa2. Ratingi dwóch innych skandynawskich banków SEB i Swedbank pozostały bez zmiany.

Dotychczas agencja koncentrowała uwagę na bankach eurostrefy. Z tego powodu decyzja wobec banków skandynawskich odbierana jest jako sygnał, że złą kondycją eurostrefy mogą "zarazić się" także banki działające w krajach dotychczas postrzeganych za bezpieczne.

W uzasadnieniu Moody's zwrócił uwagę na "stosunkowo dużą zależność banków od finansowania się na rynku hurtowym", a także umiarkowaną dochodowość, z czego agencja wyprowadza wniosek, że byłoby im trudno dokapitalizować się, gdyby zaszła taka potrzeba. Innym powodem jest duży udział firm eurostrefy w portfelu pożyczek.

W ubiegłym tygodniu Moody's obniżył rating 26 banków włoskich i 16 hiszpańskich. W marcu podobne działania podjął wobec 7 banków portugalskich. Mimo piątkowych decyzji szwedzki sektor bankowy nadal oceniany jest jako trzeci najsilniejszy w Europie po szwajcarskim i fińskim. (PAP)

asw/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Miejski model Ford Puma. Trwa wyjątkowa wyprzedaż

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~tarpley
Europa musi podjąć walkę przeciwko atakowi spekulacyjnemu USA i Wielkiej Brytanii. #1
Webster G. Tarpley, Ph.D., 
TARPLEY.net
USA
2011-10-04
Ekonomia
Atak spekulacyjny banków i funduszy hedgingowych z Wall Street i londyńskiego City przeciwko europejskim krajom, bankom i euro osiąga szczytowy moment. Obecny
Europa musi podjąć walkę przeciwko atakowi spekulacyjnemu USA i Wielkiej Brytanii. #1
Webster G. Tarpley, Ph.D., 
TARPLEY.net
USA
2011-10-04
Ekonomia
Atak spekulacyjny banków i funduszy hedgingowych z Wall Street i londyńskiego City przeciwko europejskim krajom, bankom i euro osiąga szczytowy moment. Obecny kryzys europejski nie wynika głównie z fundamentów gospodarczych, ale stanowi cynicznie zaplanowany atak przeprowadzony przez anglo-amerykańskich finansistów, których filozofią jest tradycyjna strategia Beggar My Neighbor - „Przerzuć problem na sąsiada”. Celem jest przesunięcie epicentrum światowego kryzysu gospodarczego i finansowego z Londynu i Nowego Jorku na Europę kontynentalną - ta operacja częściowo już się udała. Londyn i Nowy Jork eksportują do UE swoją własną depresję gospodarczą spowodowaną derywatami. Robią to za pomocą swapów ryzyka kredytowego (CDS), skorumpowanych agencji ratingowych i całego wachlarza brudnych sztuczek finansowych. Nie mamy tu do czynienia z normalnym funkcjonowaniem rynków - mamy do czynienia z otwartą wojną gospodarczą.

Zombie-banki z Wall Street obrały za cel doprowadzenie do chaotycznego rozpadu strefy euro z zamiarem wykupienia później starego kontynentu po okazyjnych cenach. Szakale z londyńskiego City starają się doprowadzić do rozbicia strefy euro, aby w ten sposób tchnąć nowe życie w dogorywający funt brytyjski i zamaskować fakt, że Wielka Brytania jest bardziej zbankrutowana od większości państw członkowskich UE. Anglo-Amerykanie dążą również do zniszczenia euro jako ewentualnego konkurenta dla dolara w roli światowej waluty rezerwowej, w której ustalana jest cena ropy naftowej, prowadzona działalność międzynarodowych instytucji kredytowych i spełniającej wiele innych funkcji. Dolar jest aktualnie tak słaby i niestabilny, że może przetrwać tylko dzięki upadkowi wszystkich innych alternatywnych walut.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki