REKLAMA

Monika Horna-Cieślak nowym Rzecznikem Praw Dziecka

2023-11-28 13:27, akt.2023-11-28 17:48
publikacja
2023-11-28 13:27
aktualizacja
2023-11-28 17:48

Adwokatka i aktywistka Monika Horna-Cieślak została wybrana we wtorek przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Monika Horna-Cieślak nowym Rzecznikem Praw Dziecka
Monika Horna-Cieślak nowym Rzecznikem Praw Dziecka
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Horna-Cieślak w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie powiedziała, że po ogłoszeniu wyników głosowania poczuła wzruszenie oraz spełnienie.

Poinformowała, że pierwszą decyzją po objęciu urzędu będzie mianowanie na zastępcę RPD osobę młodą. "Chcę bardzo pokazać to, że jest to urząd dla dzieci i młodzieży i uważam, że to jest takie symboliczne, że zastępcą rzecznika będzie osoba młoda" - powiedziała Horna-Cieślak.

Dodała, że jednym z pierwszych kroków będzie reorganizacja pracy Biura RPD. "Powstaną nowe działy, chociażby dział dotyczący dzieci z niepełnosprawnościami. Myślę o tym, że będzie też dział legislacyjny, bardzo mocny dział z edukacją, profilaktyką, kampaniami społecznymi" - wskazała nowo wybrana rzeczniczka praw dziecka.

Podkreśliła, że zamierza także podjąć działania m.in. w zakresie zdrowia psychicznego, przeciwdziałania przemocy i bezpieczeństwa w sieci dzieci i młodzieży.

Pytana o krytykę ze strony posłów PiS i Konfederacji, że podczas prac w Sejmie nie odpowiedziała na pytania dotyczące aborcji i in vitro, Horna-Cieślak odparła, że "urząd Rzecznika Praw Dziecka jest dla każdego dziecka", a do obowiązków RPD nie należy wchodzenie w spory ideologiczne.

"Mówiłam to bardzo wyraźnie na komisji, jako rzeczniczka praw dziecka nie będę się wypowiadać w kwestii swoich poglądów ani w kwestii poglądów danej partii politycznej, tylko będę przedstawiała politykom poglądy dzieci i młodzieży. Będę te poglądy zbierała, będę głosem dzieci i młodzieży" - podkreśliła Horna-Cieślak.

Zapowiedziała też, że planuje ściśle współpracować z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Odnosząc się do kadencji dotychczasowego RPD Mikołaja Pawlaka, oceniła, że w jego przypadku "zabrakło uważności na wszystkie dzieci, zabrakło kampanii społecznych". "Na pewno pozytywnie oceniam przyłączanie się do postępowań sądowych" - zaznaczyła.

Zdaniem Horny-Cieślak największym wyzwaniem będzie pokazanie, że "urząd Rzecznika Praw Dziecka jest miejscem, gdzie dzieci są widziane, słyszane, rozumiane i chronione" oraz "odbudowanie prestiżu tego urzędu".

Jak głosowano w sprawie Rzecznika Praw Dziecka?

Kandydaturę Moniki Horny-Cieślak poparło 246 posłów, 195 było przeciw, wstrzymało się trzech. Horna-Cieślak była jedyną kandydatką na urząd RPD. Została zgłoszona przez KO, Lewicę, PSL-TD i Polskę 2050 - TD.

Marzena Okła-Drewnowicz (KO), przedstawiając kandydaturę Moniki Hornej-Cieślak zwróciła się do dzieci, mówiąc, że już nigdy rzecznik praw dziecka nie będzie odwracał oczu, gdy będzie działa się krzywda. "Nigdy nie będzie się odwracał plecami od waszych potrzeb. To wam obiecujemy" - zapewniła.

"Po tych pięciu latach pychy, pogardy, obojętności, ideologicznych wojen, polskim dzieciom po prostu potrzebny jest cudowny człowiek. To będzie fundament tej jakościowej zmiany" - wskazała.

Dorota Łoboda (KO) wskazała, że młode osoby są coraz bardziej świadome swoich praw. "Domagają się podmiotowego traktowania. Osobą, która to rozumie i wie, że dzieci to ludzie, jest Monika Horna-Cieślak. Przede wszystkim jest to osoba, która swoją wrażliwością, swoim doświadczeniem pokazała, ze umie, potrafi, słucha i współpracuje z młodymi osobami" - zaznaczyła.

Maja Ewa Nowak (Polska 2050-Trzecia Droga) przekazała, że rzecznik praw dziecka powinien być głosem tych, którzy są najmniej słyszalni. "Dokładnie tak, jak od wielu lat robi to pani Monika Horna-Cieślak" - zaznaczyła. "Chcemy przywrócić podmiotowość dzieciom i uważamy, ze pani Monika Horna-Cieślak będzie idealną kandydatką" - oceniła.

Krzysztof Paszyk (PSL-Trzecia Droga) wskazał, że rzecznik praw dziecka nie może to być namiestnik partii politycznej, nie może być adresatem wytycznych politycznych. "Rzecznik praw dziecka musi być jak najdalej od polityki" - podkreślił. Zwracając się do Hornej-Cieślak wskazał, że jest przed nią wiele wyzwań.

Tusk: Mam nadzieję na bliską współpracę z nową Rzeczniczką Praw Dziecka

Szef PO przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że oczekuje od nowej Rzeczniczki Praw Dziecka nie tego, że będzie lepsza od swojego poprzednika Mikołaja Pawlaka, tylko żeby była najlepsza.

Wskazał przy tym, że do tej pory Monika Horna-Cieślak pokazywała w swoim życiu i zawodowym, i społecznym, że jest bardzo oddana prawom dziecka.

"My będziemy bardzo przejęci prawami i sprawami polskich dzieci, więc mam nadzieję na bliską współpracę z panią rzecznik" - dodał.

Poseł PiS Zbigniew Bogucki ocenił, że podczas posiedzenia komisji nie usłyszał od Moniki Hornej-Cieślak odpowiedzi na zadane mu pytania. "Ten brak odpowiedzi niestety jest powodem tego, ze trudno poprzeć kandydatkę, która nie prezentuje sowich poglądów, swojego programu. Dlatego klub PiS będzie głosował w tej sprawie przeciw" - mówił.

"Przez ostatnie lata polskie dzieci niemiły swojego Rzecznika. Nie miały rzecznika, który stawałby zawsze i bezkompromisowo po ich stronie" - powiedziała natomiast przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, posłanka Katarzyna Kotula (Lewica). "(Polskie dzieci - PAP) miały Rzecznika, który prowadził jakąś swoją prywatną, osobistą krucjatę, wojnę, tylko i wyłącznie o zarodki" - dodała. "Ale te mroczne czasy dla polskich dzieci się kończą" - zaznaczyła.

Grzegorz Adam Płaczek (Konfederacja) ocenił, że "jest to przerażające, że jedyny kandydat na stanowisko rzecznika praw dziecka tak jawnie i bez większego namysłu popiera ideologizację najmłodszych obywateli w polskich szkołach". Podkreślił, ze obowiązkiem rodziców jest ochrona dzieci.

Kim jest nowa Rzecznik Praw Dziecka?

Horna-Cieślak jest adwokatką, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Tworzyła kampanie społeczne, budowała przyjazny wymiar sprawiedliwości, świadczyła indywidualne konsultacje i wsparcie dla klientów Centrum Pomocy Dzieciom w ramach współpracy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest także autorką programu HELP Rady Europy.

Horna-Cieślak jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

autorki: Aleksandra Kiełczykowska, Katarzyna Herbut, Karolina Kropiwiec

kkr/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (10)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Za 2 tygodnie zastąpi ją aktywiszcze.
kriso135
Aktywistka = lewaczka. Tej pani już dziękujemy
and00
Ci których Lenin nazywał "pożyteczni i*****" teraz nazywają aktywistami
samsza
"nie prezentuje sowich poglądów"

autorze artykułu, te słowa to tak padły czy to żarcik ?
and00
Czyli będzie tu druga Szwecja, dasz dzieciakowi klapsa to będą mogli cię posadzić, a nawet jak nie to jugendamt spróbuje ci zabrać dziecko

" Bicie dzieci jest złe, klapsy są złe, stosowanie jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci jest złe"

Dziękujemy totalnej władzy
krokus12
Są złe bo to widać po Tobie ,musiałeś nie raz dostać klapsy po łepetynie i coś Ci tam nie styka .
samsza
Po ustawie "kamilkowej" bardzo dużo dzieci zginęło i nic.
Pedofilów będzie szukać wszędzie czy tylko w kościele?
Ktoś coś?
dariusz1976
Słyszałem że ma wejść niepisane prawo że pedofilem ma być tylko osoby duchowne.

Powiązane: Dzieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki