REKLAMA

Ruszył program "Moje ciepło". Można dostać nawet 21 tys. zł na pompę ciepła

2022-05-09 14:40
publikacja
2022-05-09 14:40
Ruszył program "Moje ciepło". Można dostać nawet 21 tys. zł na pompę ciepła
Ruszył program "Moje ciepło". Można dostać nawet 21 tys. zł na pompę ciepła
fot. klikkipetra / / Shutterstock

Program "Moje ciepło" działa od 29 kwietnia. Wnioski o dotację do wymiany lub montażu pompy ciepła można składać elektronicznie. Maksymalne dofinansowanie wynosi nawet 21 tys. zł. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze na ekologiczną inwestycję w domu.

Zapowiedziany w lutym program "Moje ciepło" wystartował. Od 29 kwietnia można składać wnioski o dotację do wymiany i montażu pompy ciepła. Beneficjenci mogą otrzymać od 7 tys. zł do 21 tys. zł. 

– W ramach stałego rozwoju w naszym kraju energetyki prosumenckiej i ogrzewnictwa indywidualnego postanowiliśmy uruchomić program „Moje ciepło”, który upowszechni w jednorodzinnych domach pompy ciepła. Są one źródłami ogrzewania nowoczesnymi, prostymi i praktycznymi w obsłudze, a co najważniejsze – zeroemisyjnymi – mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Moje ciepło" 2022 – dla kogo?

Beneficjentem programu "Moje ciepło" może być wyłącznie osoba fizyczna będąca właścicielem bądź współwłaścicielem nowego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie:

  • nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn.zm.)
  • albo złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Wnioskodawcą o dotację do zakupu i montażu pompy ciepła musi być osoba wskazana w pozwoleniu na budowę lub zgłoszeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, czytamy na stronie internetowej programu "Moje ciepło".

Dodatkowo kolejny warunek dotyczy danych na dokumencie potwierdzającym zakup. Beneficjent musi być wskazany jako nabywca/odbiorca na fakturze lub równorzędnym dokumencie księgowym – w przypadku różnicy w osobie wnioskodawcy a nabywcy/odbiorcy należy załączyć stosowne oświadczenie.

"Moje ciepło" – ile pieniędzy na pompę ciepła?

Celem programu "Moje ciepło" jest wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego i rozwoju energetyki prosumenckiej w obszarze powietrznych, wodnych i gruntowych pomp ciepła w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych.

W programie "Moje ciepło" otrzymać można dofinansowanie do wymiany lub zakupu pompy ciepła w wysokości od 7 tys. zł do 21 tys. zł.

Program "Moje ciepło" 2022 – forma dotacji

Rodzaj pompy ciepła

Typ

Dofinansowanie w formie dotacji

Proc. udział w kosztach kwalifikowanych

Proc. udział w kosztach kwalifikowanych dla osób fizycznych posiadające kartę dużej rodziny

Do kwoty

Gruntowe

do 30%

do 45%

  21 000 zł

Powietrzne

typu powietrze-powietrze w systemie centralnym

do 30%

do 45%

    7 000 zł

typu powietrze-woda

do 30%

do 45%

    7 000 zł

Źródło: https://mojecieplo.gov.pl/

Dofinansowanie w formie dotacji do 30 proc. albo do 45 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 21 tys. zł na jedną współfinansowaną inwestycję. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od rodzaju zainstalowanej pompy ciepła oraz posiadania przez wnioskodawcę Karty Dużej Rodziny.

Janina Bąk: Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Statystycznie rzecz biorąc

21,76 zł

39,99 zł

Sprawdź
Thomas Sowell: Ekonomia dla każdego

Ekonomia dla każdego

73,04 zł

102,67 zł

Sprawdź
Kate Raworth: Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Ekonomia obwarzanka

37,70 zł

59,90 zł

Sprawdź

"Moje ciepło" 2022 – warunki

Potencjalni wnioskodawcy w programie "Moje ciepło" pod uwagę muszą wziąć jeszcze jedną kwestię formalną – warunkiem otrzymania pieniędzy na pompę ciepła jest uzyskanie podwyższonego standardu energetycznego budynku.

W praktyce oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej  (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu "Moje Ciepło", podaje NFOŚiGW.

Na co dotacja z programu "Moje ciepło"?

– Z tej racji, że dopłaty z NFOŚiGW mają dotyczyć zakupu i montażu pomp ciepła w nowych domach o podwyższonym standardzie energetycznym, program „Moje Ciepło” będzie komplementarny wobec programu „Czyste powietrze”, który z kolei wspiera wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w już istniejących, starszych budynkach – podkreśla prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza

Z dofinansowania w ramach programu "Moje ciepło" można skorzystać na:

  • zakup lub montaż gruntowych pomp ciepła - pompy ciepła grunt/woda, woda/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem ciepłej wody użytkowej z osprzętem,
  • zakup lub montaż pompy ciepła typu powietrze/powietrze (w systemie centralnym obsługujący cały budynek) z osprzętem,
  • zakup lub montaż pompy ciepła typu powietrze/woda z osprzętem, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym, zbiornikiem cwu z osprzętem.

Zgodnie z założeniami programu "Moje ciepło" w budynku mieszkalnym jednorodzinnym nie może znajdować się (również w okresie trwałości inwestycji) źródło ciepła na paliwo stałe. Od tego warunku istnieje jednak wyjątek.

"Moje ciepło" – do kiedy składać wniosek?

Nabór wniosków w programie "Moje ciepło" odbywa się w trybie ciągłym. Dokumenty można składać od  29 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2026 r. lub do wyczerpania puli środków. Budżet programu wynosi 600 mln zł, podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– „Moje Ciepło” to odpowiedź na potrzeby indywidualnych inwestorów, którzy, budując domy jednorodzinne, starają się myśleć przyszłościowo zarówno pod kątem ekologii, jak i ekonomii. Decydując się na montaż w swoim nowym domu alternatywnego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła, realnie można wpłynąć na obniżenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie – komentuje szef NFOŚiGW.

Kominek w domu a dotacja z "Mojego ciepła"

Program "Moje ciepło" przewiduje, że z dofinansowania można skorzystać, jeżeli w budynku mieszkalnym nie znajduje się źródło ciepła na paliwo stałe. W związku z tym pojawia się pytanie, co w sytuacji gdy w domu znajduje się lub będzie kominek? Dla takiego przypadku regulamin programu przewiduje wyjątek.

Jeżeli kominek pełni wyłącznie funkcję rekreacyjną lub ozdobną, to właściciel może skorzystać z dotacji. Definicję wymienionych zastosowań kominka zostały szczegółowo wyjaśnione przez NFOŚiGW. Wynika z nich, że "funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić". Z kolej "kominek o funkcji rekreacyjnej nie może posiadać rozprowadzenia ciepła (ani grawitacyjnego, ani mechanicznego) do innych pomieszczeń. Nie może posiadać płaszcza wodnego. Używany jest sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu"

DF

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (18)

dodaj komentarz
zenekd
To będzie jedyna pomoc dla nowych domów. Dla tych co kupili mieszkanie w bloku - Zobacz na fakturę. Vat 8% - ja całą budowę na 23%. Nie opowiadajcie mi więc że ktoś mi coś daje bo zapłaciłem już 120 000 samego vatu. Te 7 czy 20 tyś. to jałmużna. Pompa to ogrzewanie elektryczne, to od razu pytanie po ile będzie prąd i skąd?
boris-vodka
Wygląda na to że w jesienią i zimą będzie w tym roku niektórym gorąco w Polsce jak zobaczą ceny opału zafundowane nam przez PISokraińców
zoomek
Wynika z nich, że "funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić". Z kolej "kominek o funkcji rekreacyjnej nie może posiadać rozprowadzenia ciepła (ani grawitacyjnego, ani mechanicznego) do innych pomieszczeń. Nie może posiadać płaszcza wodnego.Wynika z nich, że "funkcja ozdobna polega na tym, że kominek ma zamurowany komin spalinowy, odcięty płaszcz wodny i nie da się w nim palić". Z kolej "kominek o funkcji rekreacyjnej nie może posiadać rozprowadzenia ciepła (ani grawitacyjnego, ani mechanicznego) do innych pomieszczeń. Nie może posiadać płaszcza wodnego. Używany jest sporadycznie, a nie jako źródło ciepła w domu"
...
To jest w mojej ocenie sabotaż promowanie takiego uzaleznienia. SYF!
zoomek
jeszcze bardziej uzależnić od systemu
blackuot w zimie przywróci rozum
socjalistyczneg
Kolejne rozdawnictwo !
Czy leci z nami pilot...?
prawdziwynierobot
Mieszkam w bloku - czy coś będę z tego miał? czy tylko będę za to płacił w podatkach? Za co jeszcze (urwał nać) będę płacił???
1984
Niestety będziesz (...) ze wszystkich stron. Te "ekologiczne" programy wprowadzane przez PiS mają swoje źródło w UE. Opłaty za CO2 w większości powinny pójść na "ekologię" więc idą. Na "mój prąd +", "czyste powietrze +", Moje ciepło +" i ile tam jeszcze głupich plusów wymyślą.

Ale
Niestety będziesz (...) ze wszystkich stron. Te "ekologiczne" programy wprowadzane przez PiS mają swoje źródło w UE. Opłaty za CO2 w większości powinny pójść na "ekologię" więc idą. Na "mój prąd +", "czyste powietrze +", Moje ciepło +" i ile tam jeszcze głupich plusów wymyślą.

Ale nie martw sie bo jako mieszkaniec bloku jesteś wyjątkowo "eko". Płacisz nie tylko za CO2 wyemitowane podczas produkcji prądu ale także podczas produkcji ciepła. Uzytkownicy gazu nie mają tego przywileju i za CO2 uwalniane podczas jego spalania nie płacą. Nie są "eko" i pewnie im z tego powodu baaardzo przykro. Więc proszę nie narzekać tylko cieszyć sie z ratowania naszej planety przed nieuchronną katastrofą i płacić, płacić i jeszcze raz płacić...
genua1
My juz nie chcemy zadnych programów , zapomóg,darowizn, 13,14,20tek, plusów.Z kazdym programem cena paliwa i produktów pnie sie do góry.Zabierzcie to wszystko i niec wrócą ceny przed tym dobrobytem ktory nam zafundowaliście(mowa tu o tych swiniach przy korycie).Wczesniej w Pl bylo biednie i tanio,teraz jest biednie i drogo.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki