REKLAMA

"Mój prąd". Montaż fotowoltaiki nieznacznie tańszy mimo wzrostu cen materiałów

Alan Bartman2021-09-02 13:55Redaktor
publikacja
2021-09-02 13:55
"Mój prąd". Montaż fotowoltaiki nieznacznie tańszy mimo wzrostu cen materiałów
"Mój prąd". Montaż fotowoltaiki nieznacznie tańszy mimo wzrostu cen materiałów
fot. Shutterstock.com /

Średnia cena montażu systemów fotowoltaicznych przy dofinansowaniu z programu „Mój prąd” spadła o 3 proc. w stosunku do 2019 – informuje portal wysokienapiecie.pl. Spadek jest symboliczny, a to z powodu drożejących materiałów i surowców.

Pomimo zmian w tegorocznym budżecie projektu oraz po zmniejszeniu maksymalnej kwoty jednorazowego dofinansowania z 5 tys. zł do 3 tys. zł samo zainteresowanie inwestycją w domowe odnawialne źródło energii w formie paneli fotowoltaicznych utrzymuje się na wysokim poziomie. Duży popyt i konkurencyjność na rynku tego typu usług nie wpłynęły jednak znacznie na różnicę w cenie – ta zmalała o 3 proc. względem 2019 r.

Zwiększyła się za to średnia moc instalacji fotowoltaicznych o 0,2 kW. Zgodnie z danymi portalu wysokienapiecie.pl średnia cena domowej instalacji w 2019 r. wynosiła 25 635 zł brutto, zaś średnia moc 5,6 kW. Wzrost średniego zapotrzebowania na prąd nastąpił w ubiegłym roku i wyniósł 5,8 kW przy średniej cenie za montaż 25 745 zł brutto. W bieżącym roku średnia moc utrzymała się na poziomie 5,8 kW, a cena nieznacznie wzrosła i wynosi 25 797 zł brutto.

Prognozy na 2022 rok nie zakładają znacznej różnicy w kosztach inwestycji, nawet pomimo ciągle rosnących cen modułów spowodowanych m.in. wzrostem kosztów transportu – fabryki krzemu znajdują się w Chinach – a które w ostatnim roku wynosiły ok. 180 zł/kW. Wzrost cen amortyzuje obniżka kosztów usług spowodowana konkurencyjnością na rynku, lecz ta może ulec zmianie. Wszystko zależy od planów zmiany w systemie rozliczenia zapowiedzianych przez rząd na początek 2022 roku.

Źródło:

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (10)

dodaj komentarz
hfast
najlepszy interes na tym kręcą producenci i sprzedawcy, za jakiś czas firmy utylizacyjne, nabywca jest na szarym końcu, jak mu falownik padnie po gwarancji będzie pozamiatane
jasiek2017
Od 1.01.2022 po dorzuceniu wyższych pensji, droższego prądu, paliwa, składki zdrowotnej robocizna poleci do góry jak ceny nieruchomości.
Będzie stękanie klientów oraz upadek firm bez zleceń.
itso_cien_na_sciane
upadek firm bez zleceń. <- czy może być coś gorszego ? :D
wizytator
Śmieszą mnie te banery "U nas prąd mamy za darmo" Jeszcze pelikany nie spłaciły instalacji, a już prund mają darmo. Cuda panie ogłaszają!
jasiek2017
Kilkanaście % zwrotu rocznie to bardzo dobra inwestycja.
wizytator odpowiada jasiek2017
Odlicz od tego ubezpieczenie paneli i koszt ew. pożyczki no i serwis od czasu do czasu.
jasiek2017 odpowiada wizytator
Odpowiadam.
1) ubezpieczenie domu wzrasta o 20-50 zł rocznie. Ew gradobicie itp pokrywane są z ubezpieczenia domu. Warunek. Panele muszą być zamontowane na budynku.
Ubezpieczenie paneli na ziemi to dla normalnej instalacji 100-200 pln rocznie.
2) Wielu kupuje za gotówkę a jak ktoś musi na raty to może wybrac ratę
Odpowiadam.
1) ubezpieczenie domu wzrasta o 20-50 zł rocznie. Ew gradobicie itp pokrywane są z ubezpieczenia domu. Warunek. Panele muszą być zamontowane na budynku.
Ubezpieczenie paneli na ziemi to dla normalnej instalacji 100-200 pln rocznie.
2) Wielu kupuje za gotówkę a jak ktoś musi na raty to może wybrac ratę wielkości rachunku za prąd czyli bez większych różnic dla kieszeni.
3) Instalacje są bezobsługowe ale wskazanym jest np co 2-5 lat zrobić przegląd. Koszt od 1kw. Ale przyjmijmy 200-500 pln dla różnych wielkości instalacji domowych.

I teraz najlepsze: Co roku prąd idzie do góry. Takie instalacje będą się zwracały jeszcze szybciej.
wtomek odpowiada jasiek2017
" ubezpieczenie domu wzrasta o 20-50 zł rocznie."Kłamstwo. Nie pokrywasz swojego zapotrzebowania w 100%, im droższy prąd tym więcej musisz płacić za to co Ci brakuje. Nie chce mi sie tłumaczyć ,że to bzdurna inwestycja, biznes dla pewnych firm/. Politycy od siedmiu boleści wzięli się za ennergetykę i chcą " ubezpieczenie domu wzrasta o 20-50 zł rocznie."Kłamstwo. Nie pokrywasz swojego zapotrzebowania w 100%, im droższy prąd tym więcej musisz płacić za to co Ci brakuje. Nie chce mi sie tłumaczyć ,że to bzdurna inwestycja, biznes dla pewnych firm/. Politycy od siedmiu boleści wzięli się za ennergetykę i chcą górnolotnymi hasłami zbudować nową rzeczywistość. Zakończy się to klęską i uzależnieniem od importu prądu.
jas2 odpowiada wtomek
Mam panele słoneczne w domu i w firmie.
W firmie pokrywają 2/3 zapotrzebowania a w domu 100%.
Nic nie ubezpieczam, był ostatnio potężny grad i wiatr - nic się nie stało.
300_pala odpowiada jas2
Uuu teraz to mi zaimponowałeś….
Jednak wungiel beeee

Powiązane: Fotowoltaika

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki