REKLAMA

Mniej pracowników sezonowych z Polski wyjeżdża do Holandii

2021-06-09 07:34
publikacja
2021-06-09 07:34
Mniej pracowników sezonowych z Polski wyjeżdża do Holandii
Mniej pracowników sezonowych z Polski wyjeżdża do Holandii
fot. PIROSCHKA VAN DE WOUW / / Reuters

Mimo dużego pobytu na zatrudnianie pracowników tymczasowych z Polski coraz mniej rodaków decyduje się, aby w nich pracować. Wg holenderskiej firmy badawczej Decisio jest to głównie spowodowane dobrymi wynikami polskiej gospodarki.

Większość pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polacy, pracuje przede wszystkim w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie. Często są zatrudniani za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy.

„Dynamiczny wzrost polskiej gospodarki powoduje, że agencje pracy tymczasowej w Holandii mają coraz mniej pracowników z Polski” – powiedziała PAP Suzanne Steegman analityk z agencji badawczej Decisio.

„Przeprowadziliśmy wiele badań: we Flevoland, Overijssel, Friesland, Gelderland, Limburg, Utrecht itp.” – mówi Steegman wskazując, że ten trend można zaobserwować prawie wszędzie w Holandii.

Mniejsze zainteresowanie Polaków zatrudnieniem w agencjach pracy tymczasowej nie przekłada się natomiast na spadek przyjazdów do Niderlandów. Wg badań firmy Work Service z grudnia 2020 r. wynika także, że 28 proc. respondentów rozważających emigrację zarobkową wybrałoby Niderlandy.

„Liczba Polaków w Holandii na przestrzeni kolejnych lat po 2007 r. systematycznie rośnie. Dynamika wzrostu nie jest w ostatnich latach tak duża, jednak obecnie roczny przyrost liczby zameldowanych rodaków wynosi ok. 10 -12 tys. osób” – powiedziała PAP Renata Kowalska, Konsul Generalny RP w Hadze.

Jak podaje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS,) w 2019 r. w Holandii pracowało ponad 900 000 migrantów zarobkowych. Ponad połowa z nich pochodzi z krajów byłego bloku wschodniego.

„Poprawiające się warunki zatrudnienia w Polsce powodują, że pracownicy stawiają coraz wyższe wymagania i chcą lepszych warunków pracy” – mówi analityk.

Wg Decisio miejsca pracy, które wcześniej zajmowali Polacy, coraz częściej są zajmowane przez Bułgarów i Węgrów.

Jak zauważa prof. Jan Latten, demograf z Uniwersytetu Amsterdamskiego (UvA), Holandia się starzeje, dlatego firmy coraz częściej szukają pracowników zagranicą. „Wprawdzie polska gospodarka ma się dobrze, to jednak ludzie z biedniejszych regionów mogą ciągle sporo zaoszczędzić z holenderskiej pensji, nawet jeżeli jest ona niska” – powiedział portalowi RTL Latten.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kenn
Skoro teraz wprowadzili w Unii jakieś dziwne paszporty (których nie miało być przy wchodzeniu Polski do UE), to nic dziwnego, że mniej ludzi w ogóle wyjeżdża GDZIEKOLWIEK, nie tylko za pracą :P
lipsk
Ludzie z biedniejszych regionów z Polski już się przekonali że lepiej skromnie żyć w Pl niż być wydymany przez pośredników żerujących na nich.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki