REKLAMA

Mirbud miał w III kw. 15,8 mln zł zysku netto wobec 7 mln zł przed rokiem

2020-11-26 09:06
publikacja
2020-11-26 09:06
Mirbud

Mirbud odnotował w trzecim kwartale 2020 roku 15,8 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 7 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły w tym czasie do 330,4 mln zł z 230,5 mln zł przed rokiem - poinformowała spółka w raporcie.

Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł w trzecim kwartale do 35,3 mln zł z 19,4 mln zł przed rokiem, a zysk operacyjny zwiększył się do 21,7 mln zł z 12 mln zł rok wcześniej.

Łącznie po trzech kwartałach grupa odnotowała 765,4 mln zł przychodów, 77,2 mln zł zysku brutto ze sprzedaży, 43,4 mln zł zysku operacyjnego i 26,5 mln zł zysku netto.

Wartość portfela zamówień Mirbudu na lata 2020-2024 wynosi około 5,5 mld zł.

Spółka podała, że pandemia nie spowodowała opóźnień w realizacji kontraktów w obszarze usług budowlano–montażowych.

"Nie jest jednak wykluczone, iż w przypadku dalszego utrzymywania się tego stanu może dojść do opóźnień w realizacji kontraktów spowodowanych tzw. siłą wyższą" - napisano w raporcie.

Mirbud, prócz działalności budowlanej, działa także na rynku deweloperskim poprzez spółkę JHM Development. Grupa podała, że wskutek pandemii nie występują opóźnienia w realizacji kontraktów, ale widoczny jest znaczny spadek dynamiki sprzedaży lokali.

"W przypadku dalszego utrzymywania się stanu epidemicznego możliwe jest wystąpienie negatywnych skutków finansowych, spowodowanych: spadkiem popytu na lokale, zakłóceniami w finansowaniu inwestycji, opóźnieniami generalnych wykonawców i podwykonawców" - podano w raporcie.

Mirbud podał, że w lutym (ostatni miesiąc bez wpływu pandemii) wartość podpisanych umów przedwstępnych i deweloperskich wyniosła 13,5 mln zł. W marcu wartość ta spadła do 4,3 mln zł (-68 proc.), a w kwietniu do 2,3 mln zł (-83 proc. w stosunku do lutego).

Grupa wskazała, że innym negatywnym skutkiem nowej sytuacji było ograniczenie możliwości wywiązywania się części klientów ze zobowiązań wynikających z zawartych już umów sprzedaży. W rezultacie w marcu spółka nie otrzymała należnych płatności od klientów indywidualnych w wysokości 1,8 mln zł, a w kwietniu 1,4 mln zł. Jak podano, sytuacja uległa w kolejnych miesiącach stopniowej poprawie.

"Spółka JHM Development oczekuje, że niższe tempo sprzedaży oraz problemy z płatnościami utrzymają się jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy. Ustabilizowanie się sytuacji gospodarczej po zniesieniu stanu epidemii wpłynie na stopniową poprawę nastrojów konsumenckich i ponowny wzrost liczby sprzedawanych lokali mieszkalnych" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

sar/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki