REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem

2020-10-31 07:53
publikacja
2020-10-31 07:53
Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia opracuje nową strategię walki z koronawirusem. Najnowsza wersja – jak zapowiada szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – ma być przygotowana w przyszłym tygodniu.

Dotychczasowa strategia zaprezentowana na początku września była planem radzenia sobie z epidemią w okresie jesiennym. Zawarte w niej rozwiązania – jak argumentował resort – były odpowiedzią m.in. na zmieniające się uwarunkowania, szczególnie nałożenie się epidemii COVID-19 i sezonowego wzrostu zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Ministerstwo Zdrowia wyjaśniało wówczas, że modyfikacja działań wynika również z większej wiedzy o biologii wirusa i z możliwości elastycznego wykorzystywania narzędzi organizacyjnych i infrastrukturalnych.

Minister zdrowia mówił wtedy, że strategia opiera się na założeniu, że czas zmienić "filozofię obrony przed pandemią" na rzecz "zarządzania ryzykiem zapadalności poprzez analizę aktualnej sytuacji epidemiologicznej na danym obszarze".

Jesienna strategia wprowadziła m.in. włączenie podstawowej opieki Zdrowotnej do zlecania testów pacjentom z infekcją dróg oddechowych oraz rozbudowę sieci mobilnych punktów wymazów (tzw. drive thru) poprzez wydłużenie czasu ich funkcjonowania i zwiększenie ich liczby. Zapisano w niej m.in. obligatoryjne testowanie pacjentów z objawami, a także osób przed rozpoczęciem turnusu leczenia uzdrowiskowego oraz przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej.

Podczas piątkowej konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział zmianę niektórych działań.

Wymienił m.in. wprowadzenie rozwiązania, by współdomownicy osoby, która ma dodatni wynik testu, nie musieli czekać na informację z sanepidu o kwarantannie, lecz byli nią obejmowani automatycznie. Zapowiedział, że w opiece nad pacjentami skąpo lub bezobjawowymi będą wykorzystywane pulsoksymetry – urządzenia do pomiaru saturacji krwi. Urządzenia mają otrzymywać osoby z dodatnim wynikiem na obecność koronawirusa, wskazane przez lekarzy rodzinnych. Minister mówił o tworzeniu szpitali tymczasowych i o zwiększaniu liczby miejsc w izolatoriach. Zapowiedział również, że testy antygenowe u pacjentów objawowych będą taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR.

Minister Niedzielski poinformował w piątek, że ogłoszone przez niego zmiany zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii. "Trzecią wersję (strategii – PAP) przygotujemy w przyszłym tygodniu" – przekazał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
carlito1
Jak to się stało że Chiny pozbyły się wirusa bez szczepionki?
vancyklon
Ci nieudacznicy nie mają żadnej strategii. Decyzje podejmują pod wpływem chwili. Ile razy mówili, że nie zamkną cmentarzy i co? Na dzień przed ogłaszają ze zamykają. Ludzie przez tych durniów tracą ogromne pieniądze. I tak wszyscy pójdą na te cmentarze i tak, jak nie dziś czy jutro to pojutrze, ale gdyby Morawiecki Ci nieudacznicy nie mają żadnej strategii. Decyzje podejmują pod wpływem chwili. Ile razy mówili, że nie zamkną cmentarzy i co? Na dzień przed ogłaszają ze zamykają. Ludzie przez tych durniów tracą ogromne pieniądze. I tak wszyscy pójdą na te cmentarze i tak, jak nie dziś czy jutro to pojutrze, ale gdyby Morawiecki mózgu używał, to ci biedni przedsiębiorcy pieniędzy by nie tracili. Zresztą to dotyczy wszystkich, bo te całe obostrzenia są zwyczajnie nie logiczne.
karbinadel
Nie narzekajcie, w porównaniu z Szumowskim to prawie Einstein. Jedyny w tym rządzie, który chociaż w niewielkiej części wie, o czym mówi
itso_konstytucja_nie_urzadza
mówił na początku coś o profilaktyce zajmuje się czymś innym głównie gadaniem o finansach, służba zdrowia się zatyka nie robi z tym nic albo pogarsza sytuacje najprawdopodobniej zamiast zlikwidować obostrzenia nadal jest za tym żeby obowiązywały ten człowiek to gwoźdź do trumny, przychodnie nieczynne, szpitale podzielili mówił na początku coś o profilaktyce zajmuje się czymś innym głównie gadaniem o finansach, służba zdrowia się zatyka nie robi z tym nic albo pogarsza sytuacje najprawdopodobniej zamiast zlikwidować obostrzenia nadal jest za tym żeby obowiązywały ten człowiek to gwoźdź do trumny, przychodnie nieczynne, szpitale podzielili na z wirusem i bez totalny idiotyzm ah kropka
jpelerj odpowiada itso_konstytucja_nie_urzadza
To wszystko o czym piszesz to wina rządu, który nie zapewniał środków na walkę z epidemią i dotąd naznaczał do MZ takie typy jak panowie Szumowski i Cieszyński, mistrzów ściemy i zapełniania koryta+. Tyle, że teraz nawet Kurwizja przestała działać na suwerena i ludzie zaczęli wracać do rzeczywistości. Kac+.
itso_konstytucja_nie_urzadza
ten minister jest niepowarzny człowiek mozna uznac ze nie ma ministerstwa zdrowia na jedno wyjdzie
artureg
Najciężej chory w Polsce jest jej rząd.
samsza
"wam się już konserwy kończą..."

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki