REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju: Inflacja w maju spadnie do 3 proc.

2020-05-15 11:58
publikacja
2020-05-15 11:58

Inflacja w maju wyniesie około 3 proc. w ujęciu rocznym, a miesiąc do miesiąca ceny mogą spaść o ok. 0,1 proc. - ocenia Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do piątkowych danych GUS.

/ fot. Dariusz Gorajski / FORUM

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. wzrosły rok do roku o 3,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc.

MR ocenia, że w maju inflacja wyniesie ok. 3 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w ujęciu miesięcznym ceny mogą obniżyć się o ok. 0,1 proc. głównie ze względu na dalszy spadek cen transportu. Analitycy resortu szacują też nieznaczny spadek cen odzieży i obuwia oraz niewielki wzrost cen żywności.

W komunikacie podano, że według danych GUS ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. wzrosły o 3,4 proc. wobec poziomu z analogicznego miesiąca 2019 r., wracając w pasmo dopuszczalnych wahań celu inflacyjnego NBP. Wzrost cen usług wyniósł 6,5 proc., a towarów 2,3 proc. Z kolei w porównaniu z marcem br. kwietniowy poziom cen był o 0,1 proc. niższy. Zaważył na tym spadek cen towarów o 0,6 proc. mimo wzrostu cen usług o 1,4 proc.

Dodano, że w kwietniu br., w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, największy wpływ na obniżenie dynamiki cen miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (spadek o 18,8 proc.), co przełożyło się na obniżenie cen transportu (o 9,9 proc.). W kwietniu odnotowano także spadek cen odzieży i obuwia - o 3,4 proc.

Ministerstw Rozwoju poinformowało też, że w kwietniu niższa była także dynamika cen żywności, które wzrosły o 7,8 proc. rok do roku i był to najwolniejszy wzrost w tym roku. Natomiast ceny związane z użytkowaniem mieszkania wzrosły o 5,9 proc., w tym ceny nośników energii o 5,2 proc., co wynikało głównie ze wzrostu cen energii elektrycznej o 11,7 proc.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
czerwony_wiewior
Ministerstwo czego?
sammler
Oni wiedzą, co mówią. GUS tylko kalibruje dane.
kondor_plus
A jeszcze w grudniu 2019 pis i jego armia wyznawców/troli zapluwała się do ostatniej kropli śliny że czegoś takiego jak inflacja to w Polsce od 4lat nie ma i nie ma szans żeby była. Ale teraz już okazuje się że i 3% to "super mało,świetny wynik, więcej zarabiamy, wynik naszego rozdawnictwa"...
antek10
Czereśnie po 70zł za kg. Polskie ziemniaki droższe od sprowadzanych z zagranicy. Drugia grecja idzie wielkimi krokami.
tristans
mogą spaść (nie muszą) aż od 0.1% (równie dobrze wzrosnąć od 1%). Dobre władza informuje tylko o dobrych trendach, ani słowem o złych konsekwencjach swojej władza.
ella23
Oficjalnie ta poawana przez kokesia glape to bedzie deflacja.ale faktycznie to inflacja rzeczywista przekroczy 30proc.wystarczy spojrzec ca ceny zieleniny np warzywa czy owoce. Dolar sie umscnia wiec w ciagu dwoch tygodni zacznie sie rajd cenowy paliw do gory.kto ma kanistry niech robi zapas
madarot
3%? dziwie się, mając w garści GUS powinni podać, że inflacja nie przekroczy 1%! A co kto zapreczy?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki