REKLAMA

Minister zdrowia: Wbrew niektórym opiniom, służba zdrowia działa

2020-09-16 11:46
publikacja
2020-09-16 11:46
fot. Jacek Szydlowski / FORUM

Z powodu epidemii w kwietniu i maju spadła liczba niektórych świadczeń, ale patrząc w skali skumulowanych ośmiu miesięcy sytuacja nie wygląda źle - ocenił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski przedstawia na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia informację na temat działań podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia w związku z prognozowanym nadejściem tzw. drugiej fali zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Odnosząc się do ustnego uzasadnienia wniosku o tę informację, minister powiedział, że wbrew niektórym opiniom, służba zdrowia działa. „Z pierwszą falą zachorowań, jeśli ją tak nazwać, poradziliśmy sobie dzięki wysiłkowi całego personelu, zaangażowaniu m.in. lekarzy, pielęgniarek, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych” – ocenił Niedzielski.

Wskazał, że porównując Polskę z innymi krajami w Europie, zarówno pod względem dziennej skali zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. obywateli, jak i liczby zgonów, widać, że wysiłki medyczne i organizacyjne, były bardzo skuteczne. Jak akcentował, w Polsce nie było m.in. sytuacji braku miejsc w szpitalach czy respiratorów.

„Jeżeli popatrzymy na faktografię, to rzeczywiście mieliśmy do czynienia z pewnym tąpnięciem działania służby zdrowia w pozostałych zakresach, które będą rzutowały na zdrowie publiczne w najbliższym okresie. Ale był to okres, który w gruncie rzeczy, według naszych danych, ograniczył się do kwietnia i maja. Tutaj rzeczywiście mieliśmy tąpnięcia w zakresie świadczenia usług i specjalistycznych i szpitalnych i przyjęć na poziomie POZ (podstawowej opieki zdrowotnej - PAP)” – poinformował minister.

Zaznaczył jednocześnie, że patrząc w skali skumulowanych ośmiu miesięcy sytuacja nie wygląda źle.

„Jeśli patrzymy np. na wydawanie kart DiLO (diagnostyki i leczenia onkologicznego - PAP), to w sierpniu 2020 na poziomie POZ mieliśmy wydanych blisko 7 tys. kart, dokładnie 6999, podczas gdy w roku 2019 w sierpniu tych kart zostało wydanych 6827” – podał.

„Mieliśmy duże redukcje w kwietniu i maju, ale i styczeń i luty, a potem czerwiec i miesiące wakacyjne stanowiły miesiące odbudowy, która powoduje, że w przypadku wielu usług parametry w porównaniu z rokiem 2019 wcale tak dużo się nie różnią” – dodał. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mmonline420
Skandal ! Minister zdrowia podaje przykłady w zakresie leczenia onkologicznego i jakże płynnie przechodzi od lutego do czerwca, podczas gdy dla chorych na REALNIE ciężkie choroby jakimi są choroby nowotworowe nawet pojedyncze tygodnie mają olbrzymie znaczenie.
Nad tym, kto poniesie odpowiedzialność karną za niezrealizowane
Skandal ! Minister zdrowia podaje przykłady w zakresie leczenia onkologicznego i jakże płynnie przechodzi od lutego do czerwca, podczas gdy dla chorych na REALNIE ciężkie choroby jakimi są choroby nowotworowe nawet pojedyncze tygodnie mają olbrzymie znaczenie.
Nad tym, kto poniesie odpowiedzialność karną za niezrealizowane zabiegi ratujące życie powinny zastanawiać się w przyszłości trybunały - takie jak w niemieckim mieście w 1945r.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki