REKLAMA
PIT 2023

Minister zdrowia: Dziś ponownie wysoka liczba zgonów

2021-04-09 09:00
publikacja
2021-04-09 09:00

Minister zdrowia Adam Niedzielski ocenił, że po czwartkowym rekordzie zgonów z powodu COVID-19, w piątek też będziemy mieli do czynienia z wysoką ich liczbą – ok. 700. Zapowiedział też, że priorytetem przy odchodzeniu od obostrzeń będzie przywracanie edukacji.

Minister zdrowia: Dziś ponownie wysoka liczba zgonów
Minister zdrowia: Dziś ponownie wysoka liczba zgonów
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Niedzielski podczas internetowej części rozmowy w RMF FM został zapytany o funkcjonowanie wbrew obostrzeniom zakładów fryzjerskich czy branży kosmetycznej. "Zawsze jestem pod wrażeniem pewnej beztroski i tego jak można w sytuacji, kiedy wczorajsza liczba zgonów wynosiła ponad 900, a dzisiaj też na pewno będziemy mieli do czynienia z dużą liczbą w okolicach 700"- odpowiedział.

Jak dodał, w tej sytuacji branie odpowiedzialności za możliwość zakażenia kogoś jest absolutnie nieodpowiedzialne, jest to ryzykowanie czyimś zdrowiem i życie.

Resort zdrowia podał w czwartek informację o 27 887 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 954 osób - to największa liczba zaraportowanych zgonów od początku pandemii.

Niedzielski był też pytany o zbliżający się sezon komunijny, a także co dalej z organizacją wesel, czy będzie to możliwe pod koniec maja.

"Tutaj priorytetem będzie zdecydowanie przywracanie edukacji, takie działania będziemy wykonywali w pierwszej kolejności. Jeżeli myślimy o takiej perspektywie miesięcznej, majowej, to jeżeli by się utrzymały te trendy, które teraz obserwujemy, czyli spadek liczby zachorowań i jednocześnie - mam nadzieję - poprawienie sytuacji w szpitalach, to myślę, że maj rzeczywiście daje lepszą perspektywę" - powiedział szef MZ. Zwracał przy tym uwagę na prowadzony program szczepień.

"Mamy już blisko 5 mln osób podaną pierwszą dawką, więc to wszystko są elementy, które będą działały na korzyść właśnie odmrażania" - dodał.

Zwracał jednocześnie uwagę na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie liczba dziennych zakażeń spadła do 3 tys. i dopiero w tej chwili są tam podejmowane decyzje o bardziej odważnym otwieraniu gospodarki i usług.

W czasie rozmowy padło też pytanie o prezesa NIK Mariana Banasia, który w Polsat News mówił, że w szpitalach było dużo nieprawidłowości, jeśli chodzi o przygotowanie do pandemii i będzie z tego wyciągał wnioski oraz - jak mówił prowadzący rozmowę - zgłaszał to do prokuratury.

"Oczywiście biorę odpowiedzialność za to, co się dzieje, w sensie i momencie bycia w NFZ i oczywiście tutaj w ministerstwie zdrowia. Natomiast ja tam nie słyszałem bardziej konkretnych zarzutów, więc jak te zarzuty będą się konkretyzowały, to oczywiście będzie odpowiedź" - odparł. Minister wyraził przy tym nadzieję, ze Banaś podejdzie rzetelnie do swojej pracy i nie będzie "żadnych elementów walki politycznej, tylko będą to rzeczywiście wnioski z kontroli".

Niedzielski pytany z kolei o szczepienia przeciw Covid-19 powiedział, że wszystko wskazuje na to, że do końca drugiego kwartału zostanie przeprowadzone 20 milionów szczepień.

autor: Rafał Białkowski

rbk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
A czego innego oczekiwaliście. Niedawno pani Pomaska powiedziała, że my cudem mamy szczepionki bo Niemcy nam część oddali. Tak jakby Niemcy zasługiwały na szczególną uwagę. Widać gdzie PO czerpie profity.
volksempfanger
Dumni jesteście pisowczyki i suwerenie?
kryzysio
Edukacji nie przywrócą, pierdzielski sam powiedział że powrotu do normalności nie będzie.
Głupimi łatwiej rządzić poprzez TVPiS.
secundus
powinni zawiesić go w klatce na kolumnie Zygmunta

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki