REKLAMA

Minister rolnictwa zapowiada przedłużenie programu dopłat dla hodowców trzody chlewnej

2022-05-30 20:59
publikacja
2022-05-30 20:59

Szykujemy się do przedłużenia, w jakiejś części, programu dopłat dla hodowców trzody chlewnej - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Chcemy, aby ci rolnicy, którzy przetrwali, mieli jeszcze odrobinę pomocy przez następne miesiące - zaznaczył.

Minister rolnictwa zapowiada przedłużenie programu dopłat dla hodowców trzody chlewnej
Minister rolnictwa zapowiada przedłużenie programu dopłat dla hodowców trzody chlewnej
/ KPRM

Minister rolnictwa mówił podczas spotkania z rolnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Kęsowie k. Tucholi (Kujawsko-Pomorskie) wicepremier Kowalczyk m.in. o staraniach rządu w zakresie pomocy hodowcom trzody chlewnej, którzy ucierpieli w okresie pandemii SARS-CoV-2 w obliczu załamania się łańcuchów sprzedaży na rynki azjatyckie.

"Wiadomo było, że od kilkunastu miesięcy wieprzowina — po załamaniu się chińskiego rynku sprzedaży trzody chlewnej — była produkowana siłą rozpędu poniżej kosztów. Wobec tego jasne stało się, że znaczna część rolników UE będzie likwidować hodowle. Nie chcieliśmy, aby w tym gronie byli polscy rolnicy. Wprowadziliśmy więc system dopłat — od listopada do końca marca. Teraz odbywa się realizacja wniosków. Wypłacane są pieniądze" - powiedział Kowalczyk.

Zwrócił uwagę na przekroczenie zakładanego limitu 400 mln zł na ten cel, gdyż wydane zostanie 450 mln zł.

"Ceny odbiły się w marcu znacząco, więc ten program stracił nieco na aktualności. Wiedząc jednak, że ta branża produkcji rolnej poniosła największe straty przez kilkanaście ostatnich miesięcy, szykujemy się do tego, aby ten program w jakiejś części przedłużyć o jeszcze kilka tygodni. Nie w tej kwocie co wcześniej, ale chcemy, aby ci rolnicy, którzy przetrwali, mieli jeszcze odrobinę pomocy przez następne miesiące" - dodał wicepremier.

Zaznaczył, że od 17 grudnia nie mamy w Polsce żadnego ogniska ASF (afrykański pomór świń) w hodowli trzody chlewnej. "To jest rekordowy czas od pojawienia się w naszym kraju tej choroby" - podkreślił wicepremier Kowalczyk.

Przestrzegał, aby nadal być jednak bardzo czujnym, bo choroba jest w środowisku wśród dziko żyjących zwierząt. Zachęcał do — coraz popularniejszych w Polsce — praktyk bioasekuracyjnych. "Przez ostatnich kilka miesięcy bioasekuracja stała się rzeczywiście skutecznym narzędziem walki z ASF" - ocenił.

W spotkaniu w Kęsowie uczestniczyli także szef Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Łukasz Schreiber i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. (PAP)

autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki