REKLAMA

Minister finansów o 10-procentowej inflacji: nie można nic wykluczyć

2022-01-10 20:40
publikacja
2022-01-10 20:40
Minister finansów o 10-procentowej inflacji: nie można nic wykluczyć
Minister finansów o 10-procentowej inflacji: nie można nic wykluczyć
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Według szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego nie można wykluczyć, że w 2022 roku w Polsce przekroczony zostanie 10 proc. poziom inflacji. Dodał, że Komisja Europejska wyraziła "milczącą zgodę" na zerową stawkę VAT na żywność.

Minister finansów Tadeusz Kościński był w poniedziałek pytany w Polsat News oraz Interii, czy w 2022 r. "pęknie" w Polsce granica 10-proc. inflacji.

"Nie można nic wykluczyć. Nikt naprawdę nie wie. Oczywiście wszystko robimy, żeby inflacja schłodziła się, nie rosła tak szybko, ale (...) nic nie można wykluczyć" - odpowiedział.

W 2022 r. hydra inflacji nie odpuści. Bądźmy gotowi nawet na 10 procent

W 2022 roku ponownie będziemy musieli stawić czoła hydrze inflacji. Nie ochronią nas przed nią rządowe „tarcze”, a podwyżki stóp procentowych zaczną w pełni działać dopiero za kilka kwartałów. Rynkowe otoczenie nie jest łatwe, ale najgorszym wariantem dla naszego portfela będzie bierność.

Kościński podkreślił, że należy pamiętać, iż za wysoką inflację w Polsce odpowiadają przede wszystkim czynniki zewnętrzne - wysokie ceny energii elektrycznej, gazu, paliw. Zwrócił uwagę, że nie wiadomo co się stanie w przyszłości i czy np. ceny uprawnień ETS zdrożeją, bądź Gazprom jeszcze bardziej przykręci kurek z gazem.

Minister nie odpowiedział na pytanie, jaki jest wpływ państwa na poziom inflacji, ale wskazał, że jest to też "kwestia sentymentu". "Inflacja jest w dużym procencie emocją. Jak będziemy mówili, że będzie duża inflacja, to tak się stanie. Jak racjonalnie będziemy podchodzić, spokojnie - to ta inflacja nie będzie tak szybko rosnąć, nie będzie tej presji i zacznie schodzić, naturalnie zejdzie" - mówił.

Kościński był również pytany o to, czy rząd porozumiał się z Komisją Europejską ws. zapowiadanego dalszego obniżenia VAT na paliwa oraz zastosowania zerowej stawki VAT na żywność.

"Dogadane w tym sensie, że KE wie jakie mamy intencje. KE dała milczącą zgodę gdybyśmy podjęli taką decyzję na żywność, ale na razie milczy (na temat tego - PAP) co zrobi, jak obniżamy VAT na paliwo. Myślę, że mamy dobre argumenty żeby nam dali taką zgodę, ale czy będzie to zgoda, czy będzie tak samo jak dla paliwa milcząca zgoda, to zobaczymy" - powiedział szef resortu finansów.

Minister dopytywany o to, czy Komisja może podjąć jakieś działania przeciwko Polsce, gdyby nie wyraziła zgody, zaznaczył że proponowane rozwiązania mają być tymczasowe. Dodał, że "najważniejsze jest to żebyśmy pomogli polskiej gospodarce, polskim przedsiębiorcom, rodzinom". "Dla nas najważniejsze będzie żeby obniżyć ceny, bo to obniży inflację" - podsumował. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (27)

dodaj komentarz
janoz_lobolotorant
plus, plus, danina, Tarcza!, plus, danina, plus, Tarcza!, plus, danina, danina, Tarcza, plus, plus, Tarcza!, danina, Tarcza!, plus

wiedzieliście, że mamy wolny rynek?
pozhoga
Socjaliści dzielnie walczą z problemami, które sami wywołali. A lud dalej głosuje. Demokracja - jeden z głupszych ustrojów.
men24a
Demokracja to bardzo uczciwy system, jak głosują tak mają.
560429
Członek RPP Eryk Łon uważa, że wprowadzenie w Polsce euro byłoby "zbrodnią wobec narodu polskiego".
peluquero
dwa dni temu
Prof. Ancyparowicz bezlitosna dla rządu. "To się może wymknąć spod kontroli"

w kwietniu 2021r.
Ancyparowicz z RPP: Nie ma zagrożenia, aby inflacja CPI trwale przekroczyła 3,5 proc.

każdy kto ma nadal FIAT i nie przeszedł dywersyfikacji portfela z czego złoto z wagą minimum 0,4 może śmiało
dwa dni temu
Prof. Ancyparowicz bezlitosna dla rządu. "To się może wymknąć spod kontroli"

w kwietniu 2021r.
Ancyparowicz z RPP: Nie ma zagrożenia, aby inflacja CPI trwale przekroczyła 3,5 proc.

każdy kto ma nadal FIAT i nie przeszedł dywersyfikacji portfela z czego złoto z wagą minimum 0,4 może śmiało czuć się dymany na kasę - na lewo i prawo

idzicie jeść do pizzerii i restauracji bo za rok 30% z nich nie będzie, a połowa pozostałych będzie miała jakość grubo niższą od tej jeszcze dziś
polityka_to_nie_ekonomia
MF: nie można wykluczyć 10-procentowej inflacji. Z drugiej strony nie tak dawno uchwalono budżet zakładający średnioroczną inflację w 2022 na poziomie trochę ponad 3%. Ten kraj to mem.
next3
Wiadomo, że budżet był fikcyjny już w chwili uchwalenia. Będzie wymagał 50 lub więcej poprawek, podobnie jak każda pisia ustawa .
next3
Dzień po wejściu w życie Kaczego Wału ogłosili uruchomienie tarczy 2.0 aby chronić przed skutkami nowych przepisów. Za chwilę uruchomia tarczę 3.0, następnie 4.0 i tak dalej. Na końcu będą kartki na żywność mi paliwo.
duck_killer odpowiada next3
W tym papierlandzie kolejne tarcze będą chroniły przed skutkami poprzednich tarcz. Typowe dla socjalizmu - bohaterskie zwalczanie problemów, które samemu się spowodowało.

https://ibb.co/f2Z57wN

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki