REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Minister energetyki Rosji: Rozważamy metody stabilizacji rynku ropy

2016-10-24 18:03
publikacja
2016-10-24 18:03

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, który w Wiedniu bierze udział w spotkaniu "Dialog energetyczny OPEC - Rosja", powiedział w poniedziałek, że Moskwa rozwija współpracę z kartelem i może poprzeć zamrożenie wydobycia ropy, by ustabilizować rynek.

fot. PiLens / / YAY Foto

Nowak dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Rosja i OPEC dyskutują o "konkretnych liczbach" i poszczególnych scenariuszach ograniczenia wydobycia ropy, nie tylko przez państwa członkowskie kartelu i Rosję. "Omawiana jest cała produkcja (surowca) oraz jego podaż i popyt, aby sformułować trafne prognozy" - wyjaśnił.

Według rosyjskiego ministra przedmiotem rozmów w Wiedniu są też różne metody uspokojenia rynków naftowych oraz możliwe "mechanizmy porozumienia między Rosją a OPEC".

Minister wyraził też nadzieję, że w przyszłości wzrośnie popyt na gaz i ropę oraz przypomniał, że "OPEC zawsze podejmował kroki mające na celu zrównoważenie rynku (ropy)".

W niedzielę Nowak spotkał się w Rijadzie z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej Chalidem ibn Abd al-Aziz al-Falihem, który oznajmił, że okres niskich cen ropy i bessy na rynkach naftowych dobiega końca.

Al-Falih pochwalił też "dobre relacje" między jego krajem a Rosją i poinformował, że doszło do "zbliżenia stanowisk" Moskwy i Rijadu w kwestiach dotyczących ropy.

10 października, biorąc udział w zorganizowanym w Stambule Światowym Kongresie Energetycznym prezydent Władimir Putin oznajmił, że Rosja gotowa jest porozumieć się z OPEC w sprawie zamrożenia lub ograniczenia wydobycia ropy, by ustabilizować rynki.

Rijad to faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC. Arabia Saudyjska i Rosja zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkały się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, mającego ustabilizować rynki naftowe przed oficjalnym szczytem OPEC planowanym na listopad w Wiedniu. (PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
lasekdrugi
chyba przespali rewolucje technologiczną, za chwilę świat będzie produkował milion aut elektrycznych (plus wodorowych) rocznie, a za 3-4 lata pewnie nawet i 5 mln. Auta na "czystą"menergie z atomu i węgla nie będą potrzebowały ropy wiec zużycie spadnie, a Oni zakładają ża jak zamrożą na rekordowym poziomie chyba przespali rewolucje technologiczną, za chwilę świat będzie produkował milion aut elektrycznych (plus wodorowych) rocznie, a za 3-4 lata pewnie nawet i 5 mln. Auta na "czystą"menergie z atomu i węgla nie będą potrzebowały ropy wiec zużycie spadnie, a Oni zakładają ża jak zamrożą na rekordowym poziomie to nagle cena wzrośnie- nie wzrośnie spadnie.
Kazachstan zaczął pompowac z nowego złoża 100 tyś baryłek i chce dojść do 300, zawsze znajdzie się ktoś kto będzie pompował więcej.
Światowa produkcja prawie 100 mln baryłek dziennie a OPEC + ROsja to tylko 43 Oni mają wpływ tylko spekulacyjny. Musieliby zamknąć na rok wydobycie żeby coś się zmieniło.
~yield
Alternatywy i ich koszty są ważne. Jak na razie coraz lepiej działa rynek i wzrost ceny uruchamia opłacalność innych źródeł. Kibicuje rozwojowi technologii.
~Dżejms
Powinni sprzedawać za ruble w stałej cenie i by mieli stabilnie. Dlaczego nie sprzedają za ruble? Zaraz ktoś napisze że potrzebują dewiz ale przecież aby zakupić z ruble ropę najpierw trzeba kupić ruble. Więc by mieli.
~TakBylo
Rubel to takie gó..no, że nawet Rosjanie nie wierzą w jego wartość. W ciągu 5 lat stracił prawie 40% do złotówki i ponad 50% do dolara amerykańskiego. Rosja musi mieć twardą walutę bo sama nic nie produkuje i wszystko kupuje granicą. Stąd ropę wyceniają w dolarze.
~Dżejms odpowiada ~TakBylo
No więc właśnie o tym piszę - trzeba odwrócić sytuacje - uczynić rubla mocnym. Chcesz kupić rudę metali, ropę, gaz od Rosji? Kup rubla bo w Rosji i od Rosji możesz kupić wyłącznie za ruble. Rozumiesz? Co do twardości dolara to w latach 20 i na początku 30-tych uncja złota była bodaj po 30 dolarów.
~niepelnosprawny_org
czy jest jakas rozbieżność? Putin jezdził by z OPEC zarozić produkcje ropy, tudzież w ktoryms (chyba porannym) dzisiejszym artykule bankier.pl, była mowa, że Rosja jest w stanie nawet produkować 4mln baryłek więcej...
to jak?
~gajowy
Smutne - Polska jakos da sobie rade. Ale np. w banderlandzie ogrzewanie wylacza sie dla wielkiego miasta Dniepr (Dniepropietrowsk) calkowicie. Nie ma sensu, np. rencisci przy rentach 20 $ musieli by placic za grzanie 30 $ :(
~PutinPrecz
Lepiej być zmarzniętym ale wolnym człowiekiem niż niewolnikiem kacapów.
~yield
A każdy kartel zginie tak samo: oszukany od wewnątrz przez własnych członków. Już teraz pompują kto da radę więcej po cichu. "Stabilizacja" ma swoje granice jak technologia otwiera kolejne złoża a jeszcze są podmorskie bogate. Na targach motoryzacyjnych auta z napędem elektrycznym stanowią już coraz istotniejszą A każdy kartel zginie tak samo: oszukany od wewnątrz przez własnych członków. Już teraz pompują kto da radę więcej po cichu. "Stabilizacja" ma swoje granice jak technologia otwiera kolejne złoża a jeszcze są podmorskie bogate. Na targach motoryzacyjnych auta z napędem elektrycznym stanowią już coraz istotniejszą część. Tylko jak rozwiąże się nieco problem baterii albo np. turbin gazowych napędzających silnik elektryczny i popyt na paliwo się zmieni.
~yield
Kraje producenci ropy pompują na maxa bo Świat stoi w przededniu rewolucji technologicznej. Kolejne złoża są coraz dostępniejsze a technologie oszczędne rozwijają się. Tylko obawiam się że prostym sposobem bolszewika będzie rozchwianie sytuacji politycznej i podsycanie konfliktów. Eliminują cześć dostępu do surowca,Kraje producenci ropy pompują na maxa bo Świat stoi w przededniu rewolucji technologicznej. Kolejne złoża są coraz dostępniejsze a technologie oszczędne rozwijają się. Tylko obawiam się że prostym sposobem bolszewika będzie rozchwianie sytuacji politycznej i podsycanie konfliktów. Eliminują cześć dostępu do surowca, każda armia pięknie zużywa hektolitry paliw i dodatkowo nieco się przekierowuje uwagę z rozwoju na obronę i wojskowość. A jeszcze można więcej ruskiej techniki wojskowej sprzedać. Wystarczy zademonstrować jak celnie trafia w syryjskie szpitale i dzielnice mieszkalne.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki