REKLAMA

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE. Unijni urzędnicy potwierdzają

2022-11-04 08:14, akt.2022-11-04 13:35
publikacja
2022-11-04 08:14
aktualizacja
2022-11-04 13:35

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - poinformował w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że liczy, iż wniosek zostanie rozpatrzony bez zbędnej zwłoki.

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE. Unijni urzędnicy potwierdzają
Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE. Unijni urzędnicy potwierdzają
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

TSUE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Szynkowski vel Sęk w Polsat News zwracał uwagę, że jest nowa sytuacja prawna, gdyż w życie weszła tzw. ustawa prezydencka i są praktyczne skutki realizacji tej ustawy.

Dodał, że wniosek ws. wstrzymania naliczania kar przez z TSUE "został wczoraj złożony przez nas, z bogatą argumentacją wskazującą na nowe okoliczności prawne". "Będziemy oczekiwać na odpowiedź od KE" - dodał.

Dopytywany, od kiedy naliczanie kar miałoby być wstrzymane, powiedział, że strona polska liczy, iż od momentu wejścia w życie ustawy prezydenckiej. Jak dodał, chciałby, aby wniosek został rozpatrzony bez zbędnej zwłoki.

Szynkowski vel Sęk wskazał też, że w przyszłym tygodniu uda się do Brukseli i jednym z głównych tematów jego rozmów będzie kwestia wypłaty pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Komisja Europejska: otrzymaliśmy pismo z Polski ws. kar nałożonych przez TSUE

Otrzymaliśmy pismo od nowego polskiego ministra do spraw Unii Europejskiej z prośbą o zaprzestanie wezwań do zapłaty kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE; przeanalizujemy je - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.

"Otrzymaliśmy pismo od nowego polskiego ministra do spraw Unii Europejskiej z prośbą o zaprzestanie wezwań do zapłaty. Podobne pismo otrzymaliśmy 15 czerwca. Ocenialiśmy wówczas, że choć w niektórych konkretnych kwestiach zaobserwowaliśmy postępy, nie wszystkie zobowiązania wynikające z wyroku z dnia 14 lipca 2021 r. zostały w pełni uwzględnione w nowej ustawie o Sądzie Najwyższym. Dokładnie przeanalizujemy drugi list, aby zobaczyć, czy pojawiły się jakieś nowe zmiany" - powiedział Wigand.

"Komisja ma obowiązek kontynuować swoje wezwania do nałożenia kar pieniężnych nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości do czasu, gdy Polska w pełni zastosuje się do postanowienia Trybunału (z dnia 14 lipca 2021 r. - PAP). Do tego czasu Polska będzie nadal płacić karę nałożoną przez Sąd" - dodał.

Nie odpowiedział na pytanie, jaka jest obecnie wysokość kar nałożonych na Polskę.

Polska złożyła wniosek o wstrzymanie naliczania kar przez TSUE za Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego - poinformował w piątek minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Wyraził nadzieję, że wniosek zostanie rozpatrzony bez zbędnej zwłoki.

Latem 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. W związku z niewykonaniem tego postanowienia w końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

Autorzy: Rafał Białkowski, Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (24)

dodaj komentarz
itso_czowiek_zlasu
tu jest plan okradania a nie odbudowy
itso_czowiek_zlasu
nie chcemy tych pieniędzy
zoomek
Ponoć jesteśmy suwerenni - naliczać kary dla UE - potem się wyzeruje.
Odwagi!
track
KE ma rację w Polsce nie ma praworządności,
Rozprawy trwają latami, sędziowie wydają wyroki jakby nigdy nie czytali akt, a byle łachudra może zająć ci mieszkanie i żyć na twój koszt.
osiemgwiazd
Przestańcie łamać prawo i deptać Konstytucję, to otrzymacie pomoc Unii. Zrujnowaliście finanse i gospodarkę kraju waszymi wojenkami na wszystkich frontach. Nawet Czechom i Szwedom wleźliście za skórę.
po_co
Co Ty za głupoty wypisujesz, jaką pomoc?
Unia Europejska nie jest instytucją charytatywną.
Pomoc od UE może (chociaż nie powinna) otrzymać Ukraina lub każde inne państwo nie będące członkiem, członek UE po prostu otrzymuje większą lub mniejszą część wspólnego budżetu.
andrettoni
Jak się podpisuje dokumenty, to trzeba je czytać i również te odnośniki z gwiazdką. A może koperta od lobbysty im wzrok przyćmiła? Ile tam na żonę przepisane już?
tomkooo
czlowieku a co go to obchodzi co podpisuje, to nie on bedzie placil i nie on poniesie odpowiedzialnosc :) jakbys mial taka prace tez bys sobie dal 60% inflacyjnej "za nic" + obijal sie na maxa, a przed kamerami lgal, ze tusk niemcy putin ;)
jpelerj
Zybertoły pod publikę, bo nawet suwerena ruszyło te juz naliczone 350 mln EUR kar. Co PIS robił przez rok? Z naszego płacą, więc im nie żal? Koryto+ dalej pełne, więc nie zauważyli? Chyba, że to przygrywka do odstrzelenia Ziobry, co wygląda bardzo prawdopodobnie.
adrian76
Polska nie ma swoich ludzi w TSUE, więc rząd nic nie zdziała, niestety... Niemcy obsadzili swoimi i teraz nas grillują. Trzeba się dobrze zastanowić, jak do tego nie dopuścić w przyszłości (oczywiście opcja Tusk jako gubernator nie wchodzi w grę, bo znowu stracimy grube miliardy na mafie VAT-owskie, węglowe, paliwowe).

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki