Minister cyfryzacji porozmawia z przedstawicielami Facebooka

W czwartek minister cyfryzacji Anna Streżyńska ma spotkać się z przedstawicielami Facebooka z Dublina, którzy zajmują się polityką społecznościową tego serwisu. Jak powiedziała na konferencji prasowej rozmowy mają dotyczyć zasad blokowania treści na portalu, wolności słowa i sprawności usuwania treści łamiących prawo polskie czy europejskie.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska (fot. Krystian Maj / FORUM)

Według minister Anny Streżyńskiej sygnały o potrzebie spotkania napływały ze wszystkich stron sceny politycznej, bo jednym z problemów Facebooka jest automatyczne blokowanie zgłoszonych profili.

"Jeżeli jakaś grupa złoży więcej niż 10 skarg, to następuje blokada automatyczna bez szczegółowego sprawdzania, czy zarzut jest uzasadniony" - mówi minister. Dodaje, że takie przypadki jej zdaniem podchodzą pod cenzurę prewencyjną, która w Polsce jest zakazana przez konstytucję. "Mamy przepis, który wyraźnie mówi, że cenzura prewencyjna w stosunku do środków masowego przekazu jest niedopuszczalna" - mówiła Anna Streżyńska. Wyjątkiem jest tutaj ustawa antyterrorystyczna, która pozwala na blokadę treści propagujących terroryzm.

Facebook podobnie jak Twitter czy YouTube w czerwcu podpisały z Komisją Europejską "Kodeks postępowania w sprawie zwalczania nielegalnej mowy nienawiści online". Jednak według minister Streżyńskiej warunki blokady powinny być bardziej przejrzyste.

"Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które będą trochę obiektywizowały tę decyzję i spowodują, że będzie podawana przyczyna do publicznej wiadomości, a procedury odwoławcze zostaną usprawnione" - powiedziała minister cyfryzacji.

Na początku tego miesiąca Facebook zablokował między innymi strony Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej czy osób udostępniających plakat promujący marsz. Decyzja administracji portalu została cofnięta, a pod warszawską siedzibą Facebooka 5 listopada organizacje narodowe zorganizowały protest.

IAR/Dawid Grygorcewicz/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~silvio_gesell

Facebook to pierwszy monopol naturalny w przestrzeni informacji. I będzie regulowany, tak jak każdy naturalny monopol czasu (banki) oraz przestrzeni (państwa).

! Odpowiedz
0 1 ~onr

nie ma obowiązku korzystania z Facebooka - jak ktoś nie akceptuje wartości zachodu to siedzieć w kiblu

! Odpowiedz
1 4 ~Ppp

FB musi się po prostu zdecydować:
albo jest tylko "łącznikiem między ludźmi", jak telefon, zatem nie wtrąca się do treści w ogóle,
albo jest rodzajem moderowanego forum, ale wtedy regulamin musi być całkowicie jasny i precyzyjny.
Pozdrawiam.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil