REKLAMA

Minister cyfryzacji porozmawia z przedstawicielami Facebooka

2016-11-21 19:43
publikacja
2016-11-21 19:43

W czwartek minister cyfryzacji Anna Streżyńska ma spotkać się z przedstawicielami Facebooka z Dublina, którzy zajmują się polityką społecznościową tego serwisu. Jak powiedziała na konferencji prasowej rozmowy mają dotyczyć zasad blokowania treści na portalu, wolności słowa i sprawności usuwania treści łamiących prawo polskie czy europejskie.

fot. Krystian Maj / / FORUM

Według minister Anny Streżyńskiej sygnały o potrzebie spotkania napływały ze wszystkich stron sceny politycznej, bo jednym z problemów Facebooka jest automatyczne blokowanie zgłoszonych profili.

"Jeżeli jakaś grupa złoży więcej niż 10 skarg, to następuje blokada automatyczna bez szczegółowego sprawdzania, czy zarzut jest uzasadniony" - mówi minister. Dodaje, że takie przypadki jej zdaniem podchodzą pod cenzurę prewencyjną, która w Polsce jest zakazana przez konstytucję. "Mamy przepis, który wyraźnie mówi, że cenzura prewencyjna w stosunku do środków masowego przekazu jest niedopuszczalna" - mówiła Anna Streżyńska. Wyjątkiem jest tutaj ustawa antyterrorystyczna, która pozwala na blokadę treści propagujących terroryzm.

Facebook podobnie jak Twitter czy YouTube w czerwcu podpisały z Komisją Europejską "Kodeks postępowania w sprawie zwalczania nielegalnej mowy nienawiści online". Jednak według minister Streżyńskiej warunki blokady powinny być bardziej przejrzyste.

"Musimy znaleźć takie rozwiązanie, które będą trochę obiektywizowały tę decyzję i spowodują, że będzie podawana przyczyna do publicznej wiadomości, a procedury odwoławcze zostaną usprawnione" - powiedziała minister cyfryzacji.

Na początku tego miesiąca Facebook zablokował między innymi strony Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej czy osób udostępniających plakat promujący marsz. Decyzja administracji portalu została cofnięta, a pod warszawską siedzibą Facebooka 5 listopada organizacje narodowe zorganizowały protest.

IAR/Dawid Grygorcewicz/kry

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Facebook to pierwszy monopol naturalny w przestrzeni informacji. I będzie regulowany, tak jak każdy naturalny monopol czasu (banki) oraz przestrzeni (państwa).
~onr
nie ma obowiązku korzystania z Facebooka - jak ktoś nie akceptuje wartości zachodu to siedzieć w kiblu
~Ppp
FB musi się po prostu zdecydować:
albo jest tylko "łącznikiem między ludźmi", jak telefon, zatem nie wtrąca się do treści w ogóle,
albo jest rodzajem moderowanego forum, ale wtedy regulamin musi być całkowicie jasny i precyzyjny.
Pozdrawiam.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki