REKLAMA

Miliarder odpiera zarzuty o manipulację kursem

2015-06-26 10:36
publikacja
2015-06-26 10:36
fot. MALGORZATA PSTRAGOWSKA / PULS BIZNESU / FORUM / FORUM

Wczoraj informowaliśmy o wszczęciu przez prokuraturę postępowania przeciwko Romanowi K. w sprawie manipulacji kursem akcji. Do redakcji Pulsu Biznesu trafiło oświadczenie miliardera, w którym odpiera on prokuratorskie zarzuty.

"W dniu 18 czerwca 2015 r. prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie skierował do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia akt oskarżenia przeciwko Romanowi K. i Grażynie K., zarzucając im popełnienie wspólnie i w porozumieniu czynu z art. 183 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi w zw. z art. 12 kk." - poinformowała prokuratura w czwartkowym komunikacie.

Z materiału dowodowego wynika, iż manipulacja dokonana przez oskarżonych polegała na składaniu zleceń i zawieraniu transakcji w taki sposób, by bez istotnej zmiany stanu posiadania akcji spowodować sztuczne zwiększenie wolumenu obrotu akcjami spółki z indeksu WIG20.

Biznesmen w przesłanym do redakcji Pulsu Biznesu oświadczeniu przekonuje, że stawiane mu zarzuty są nieprawdziwe. Według Miliardera wskazywane przez prokuraturę transakcje zawierane były w celu dokonania uprawnionej optymalizacji podatkowej. Biznesmen zarzucił także prokuraturze przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków i zadeklarował, że będzie walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa za wyrządzone mi znaczne szkody w prowadzonych interesach.

Oświadczenie Romana Karkosika

W związku z komunikatem Prokuratury Okręgowej w Warszawie o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia przeciwko „Romanowi K. i Grażynie K.”, w którym zarzuca się mi i mojej małżonce manipulację akcjami Boryszew S.A. w dniach od 19.04 do 30.04.2013 roku oświadczam, iż fundamentalnie się z tymi zarzutami nie zgadzam.

W swoim komunikacie Prokuratura wprawdzie nie twierdzi, że zawierane przeze mnie w tym okresie transakcje crossowe wpływały na cenę akcji Boryszew S.A., ale stoi na stanowisku, że transakcje te sztucznie kreowały obrót w celu zaliczenia spółki Boryszew S.A. do WIG20. Wyjaśniam więc stanowczo, podtrzymując złożone w Prokuraturze zeznanie, że transakcje te zawierane były w celu dokonania uprawnionej optymalizacji podatkowej. Mimo składanych przeze mnie na potwierdzenie tej tezy wniosków dowodowych o powołanie biegłego z dziedziny podatków, Prokuratura mojej wersji nie zweryfikowała. W tym kontekście zawarte w ogłoszonym komunikacie stanowisko, że zawierane przeze mnie transakcje stanowiły manipulację giełdową, gdyż były „skrajnie nieefektywne” świadczy nie tylko o arogancji i elementarnej niekompetencji Prokuratury, ale i o przekroczeniu uprawnień oraz niedopełnieniu obowiązków w prowadzonym postępowaniu.

W tych okolicznościach przy wykorzystaniu przysługujących mi środków prawnych zamierzam podjąć stosowne kroki, nie wyłączając żądania odszkodowania od Skarbu Państwa za wyrządzone mi znaczne szkody w prowadzonych interesach.

Z poważaniem

Roman Karkosik

/at

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~plazowicz
A tak swoją drogą - taka optymalizacja jest legalna?
~bydgoszcz
Miałam ogromna przyjemność pracować z Panem Karkosikiem oraz jego małżonką i w 99% jestem pewna, ze wersja Pana Karkosika jest prawdziwa. Ten 1% zostawiam na interpretacje prawne sluzb naszego wspaniałego Państwa.
~oiuoi
hehe tr4ansakcje były zawierane w trosce o dobro wnuków i aby zapewnić im godne życie po przeżyciu (biedy) jeśli przeżyją biedę tłumaczenie hehe
~KGB
WSI oki Potrafią robić zwałki ,na Boryszewie od lat robią wałki na kursie ,sam zgłaszałem to do KNF , ale w tym kraju KNF jest PO to żeby POmagać spółkom w okradaniu akcjonariuszy. Nie wspomnę o CEDC ,którego akcje zniknęły z rachunków akcjonariuszy GPW , a spółka opanowała 35 % rynku wódki w POlsce , I ca na to KNF.
~real1
Coś ci się zacina jeden klawisz, a to ci nie POmaga w pisaniu. POpraw to sobie.
~ubrany
Jak wychodzi mi zysk na koniec roku a mam zakupioną pozycję po wyższym kursie niż jest notowana to sprzedaję i odkupuję aby nie płacić podatku.Z tego wychodzi, że 90% inwestorów to przestępcy.
~sdddds
czyli co od salda tylko się płaci podatek? chyba nie.... ale może się mylę...
~naj---
Tu nie o to chodzi, że sprzedajesz i kupujesz. Tu chodzi o dwie zależne spółki, które sprzedają jedna drugiej i podwyższają wolumen obrotów, a ty patrzysz i widziśz, że jest to walor o wysokiej płynnosci i kupujesz akcje. Zdarza się również, że wysokim pakietem blokują kurs na pewnym poziomie i wyprzedają małymi Tu nie o to chodzi, że sprzedajesz i kupujesz. Tu chodzi o dwie zależne spółki, które sprzedają jedna drugiej i podwyższają wolumen obrotów, a ty patrzysz i widziśz, że jest to walor o wysokiej płynnosci i kupujesz akcje. Zdarza się również, że wysokim pakietem blokują kurs na pewnym poziomie i wyprzedają małymi pakietami, a później jak wysprzedadzą to leci w dół dużym slizgiem.
~miro
jak to kundle bezpieki w ciagu kilkunastu lat porobiły sie miliarderami, takie cuda tylko w polsze na ukrainie i rosji są mozliwe
~lewy
czekam kiedy wezmą się za właściciela elektrimu i jego szwindel na MSX resources

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki