REKLAMA

Miliard euro dla potomków ofiar. Po 100 latach Niemcy przyznali się do ludobójstwa na terenie Namibii

2021-05-28 08:58
publikacja
2021-05-28 08:58
Miliard euro dla potomków ofiar. Po 100 latach Niemcy przyznali się do ludobójstwa na terenie Namibii
Miliard euro dla potomków ofiar. Po 100 latach Niemcy przyznali się do ludobójstwa na terenie Namibii
fot. Pool / / Reuters

Ponad 100 lat po zbrodniach kolonialnych popełnionych przez Niemców na terenie dzisiejszej Namibii na grupach etnicznych Herero i Nama rząd federalny uznał je za ludobójstwo. Niemcy chcą w ciągu najbliższych 30 lat wesprzeć potomków ofiar kwotą 1,1 mld euro.

Delegacje rządowe obu krajów porozumiały się w tej sprawie po prawie sześciu latach negocjacji - poinformował w piątek minister spraw zagranicznych Heiko Maas. "Jestem zadowolony i wdzięczny, że udało się osiągnąć porozumienie z Namibią w sprawie tego, jak wspólnie poradzić sobie z najczarniejszym rozdziałem naszej wspólnej historii" - powiedział.

Cesarstwo Niemieckie było potęgą kolonialną na terenie dzisiejszej Namibii w latach 1884-1915 i brutalnie tłumiło powstania miejscowej ludności. Podczas wojny w latach 1904-1908 w ówczesnej Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej władze kolonialne dokonały masowych mordów na członkach grup etnicznych Herero i Nama. Uważa się to za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Według historyków zginęło wówczas około 65.000 z 80.000 Herero i co najmniej 10.000 z 20.000 Nama.

"Teraz będziemy też oficjalnie nazywać te wydarzenia tym, czym były z dzisiejszej perspektywy: ludobójstwem. W świetle historycznej i moralnej odpowiedzialności Niemiec, będziemy prosić Namibię i potomków ofiar o przebaczenie" - powiedział Maas.

Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 2015 roku używa w swoim ogólnym języku terminu ludobójstwo w odniesieniu do wojny eksterminacyjnej w Namibii. Teraz te okrucieństwa są również oficjalnie określane jako ludobójstwo.

Na początku XX wieku ten termin prawny nawet nie istniał. Dopiero w 1948 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło "Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa" jako konsekwencję Holokaustu, czyniąc tym samym ludobójstwo przestępstwem. Konwencja nie działa jednak wstecz, dlatego uznanie ludobójstwa nie ma dla Niemiec żadnych konsekwencji prawnych.

W tym kontekście rząd federalny wielokrotnie podkreślał, że w jego opinii nie istnieje prawne roszczenie o odszkodowanie. Fakt, że teraz mimo wszystko zapłaci kwotę 1,1 mld euro, jest postrzegany jako polityczny i moralny obowiązek. Jest to "gest uznania dla niezmierzonego cierpienia ofiar" - powiedział Maas. Pieniądze te mają być inwestowane przez okres 30 lat, przede wszystkim w projekty na terenach osiedlania się Herero i Nama. Nacisk zostanie położony na reformę gruntów, rolnictwo, infrastrukturę wiejską i zaopatrzenie w wodę, a także na kształcenie zawodowe.

Trzecim zasadniczym elementem wspólnej deklaracji politycznej, która ma zostać uroczyście podpisana w nadchodzących tygodniach, jest prośba o przebaczenie. Według doniesień, zostanie ona ogłoszona przez prezydenta federalnego Franka-Waltera Steinmeiera podczas uroczystego aktu w namibijskim parlamencie. Nie zostało to jednak jeszcze oficjalnie ogłoszone przez kancelarię Prezydenta Federalnego.

"Naszym celem było i jest znalezienie wspólnej drogi do prawdziwego pojednania w pamięci ofiar" - powiedział Maas. "Jednak uznanie winy i nasze żądanie przeprosin jest ważnym krokiem w kierunku pogodzenia się ze zbrodniami i wspólnego kształtowania przyszłości" - podkreślił. Celem jest teraz znaczne zintensyfikowanie współpracy między oboma krajami.

Negocjacje były prowadzone przez przedstawicieli obu rządów, ale Herero i Nama byli w nie ściśle zaangażowani. Jednak wśród niektórych przedstawicieli grup etnicznych już pierwsze wzmianki o umowie wywołały krytykę. To nic więcej niż PR-owy chwyt Niemiec i akt oszustwa ze strony namibijskiego rządu, stwierdziły w oświadczeniu Tradycyjne Władze Ovaherero i Stowarzyszenie Tradycyjnych Przywódców Nama.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
alekson
heheeeeeee a za ludobójstwo ukraincuf na Polakach to nico sie nalezy od ukrainca!!!!! przeciwnie to polaczki płaco ukraincowi za to heheehee !!!!!!!!!!!!!
ravauw
Namibia- jeden z fajniejszych i bielszych krajow Afryki, polecam
grab
A co ludobójstwem Niemców w Polsce podczas I i II Wojny światowej?
1a2b
To jest tylko jedno z wielu ludobójstw tego bandyckiego niemieckiego pomiotu. Niemcy powinni być usunięci z Europy a ich ziemie podzielone między sąsiadów.
itso_argumentum_ad_ignorantiam
aha taka pomoc to bym spodziewał się kolejnej fali kolonizacji
pstrzezek
Też chciałbym wierzyć że po 100 latach sumienie kogoś ruszyło ale... Namibia to ogromny teren inwestycyjny dla Niemiec w tej części świata. Kupmno ziemi i domu to w tym momencie inwestycja i Niemcy robią to już od bardzo dawna. Także uważam że te środki to polepszanie infrastruktury dla swoich z bardzo chwalebnym Też chciałbym wierzyć że po 100 latach sumienie kogoś ruszyło ale... Namibia to ogromny teren inwestycyjny dla Niemiec w tej części świata. Kupmno ziemi i domu to w tym momencie inwestycja i Niemcy robią to już od bardzo dawna. Także uważam że te środki to polepszanie infrastruktury dla swoich z bardzo chwalebnym przesłaniem dla prasy
pomorzaninm
natomiast likwidacja inteligencji narodu polskiego to nie jest ludobójstwo i wiele innych zbrodni niemieckich na terenie europy... brak słów. plunąć w twarz tym naszym politykierom...ech
ajwaj_
Elegancko, choc Niemcy to drobny przestepca ludobójstwa

Analogicznie odszkodowania od anglo-sasów, musialy by byc nieskonczone
I nie robili to tylko dla zysku (niewolnicy, rabunek skarbów, gospodarka ird.)

Anglo-sasi (dzicy z wysp) jako nieliczni w historii ziemi, zabijali równiez bez przyczyny i korzysci
Wykorzystywali
Elegancko, choc Niemcy to drobny przestepca ludobójstwa

Analogicznie odszkodowania od anglo-sasów, musialy by byc nieskonczone
I nie robili to tylko dla zysku (niewolnicy, rabunek skarbów, gospodarka ird.)

Anglo-sasi (dzicy z wysp) jako nieliczni w historii ziemi, zabijali równiez bez przyczyny i korzysci
Wykorzystywali np. Hindusów do zabijania Murzynów, czarnych na czarnych, zarzynali Burów-Holendrów w wojnach burskich, nawet Irlandczycy byli 1, niewolnikami,
a jak bylo im nudno, to wymordowali 95% Aborygenów

Karma negatywna, fatum wróci-wraca
3456
ha ha ha ale jajca , to będzie pomoc w formie szczepionek czy w gotówce ale z przeznaczeniem na szczepienia i transfer do Ameryki .

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki