REKLAMA

Mieszkasz na wsi? Zobacz, na jaką firmę dostaniesz dotację

Barbara Sielicka2011-09-26 07:30
publikacja
2011-09-26 07:30

Dziś ruszył nabór wniosków o dotację na tworzenie firm i rozwój przedsiębiorstw na terenach wiejskich. Pieniądze można zdobyć m.in. na produkcję bielizny, mioteł, olejków eterycznych, czy też na usługi związane z tynkowaniem, turystyką i działalnością rozrywkową.

Do rozdania jest ponad 2,5 miliarda złotych pochodzących z PROW na lata 2007 – 2013. Wnioski składać można w Oddziałach Regionalnych ARiMR od dziś (26 września) do 7 października 2011 roku.

Aby otrzymać dofinansowanie należy spełniać określona kryteria dostępu, które inne są w przypadku, gdy o pieniądze ubiega się osoba fizyczna, a inne gdy już działające przedsiębiorstwo.

Jeżeli podmiot podejmuje lub świadczy usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, może otrzymać pomoc na "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" gdy zamieszkuje lub ma siedzibę czy oddział w gminie miejsko-wiejskiej z wyłączeniem miast liczących powyżej 20 tys. mieszkańców lub gminie miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

Jeżeli natomiast podmiot prowadzi lub planuje rozpoczęcie działalności innej niż usługi dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, powinien zamieszkiwać w przypadku osób fizycznych lub mieć siedzibę czy oddział w przypadku osób prawnych w miejscowości należące do gmin miejsko-wiejskich z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców albo gminie miejskiej z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.


Lista działalności, na które można dostać dofinansowanie jest bardzo długa: począwszy od usług dla gospodarstw rolnych i leśnictwa, poprzez produkcje wina, piwa i lodów, a na środkach myjących i czyszczących kończąc. Pełna lista działalności dotępna jest tutaj.

Zobacz raporty produktów finansowych dla firm
Jeżeli w firmie, którą otworzymy w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, stworzymy jedno miejsce pracy otrzymamy 100 tys. zł. W przypadku utworzenia dwóch miejsc 200 tys. zł - a w przypadku utworzenia trzech lub więcej nowych miejsc pracy będzie można otrzymać dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł.

O przyznaniu dotacji będzie decydowała liczba punktów przyznanych dla projektu przez ARiMR, a środki będą wypłacane po zrealizowaniu projektu. Agencja preferuje projekty z terenów, gdzie jest największe bezrobocie oraz firmy, w których stworzy się największą ilość nowych miejsc pracy.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~eurowaritkowo
rozkoszna propozycja- na wsi biedota tylko miotły moze motać- a w podskokach to karuzele dla rozrywki. Pozdychamy i ale EU kołchoz tez kwiknie - jak w każdym systemie, czy czerwonym czy niebieskim.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki