REKLAMA

"Mieszkanie Plus". W Krakowie powstaje 481 lokali

2020-03-27 10:52
publikacja
2020-03-27 10:52
fot. Piotr Guzik / FORUM

W Krakowie powstaje 481 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Budowa bloków ruszyła w sierpniu zeszłego roku; obecnie osiągnęły one stan surowy otwarty w około 40 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2021 r.

Przedsięwzięcie w ramach Mieszkania Plus w Krakowie jest drugą co do wielkości, po Katowicach, realizacją w Polsce. To także kolejny projekt powstający we współpracy z firmą deweloperską. Buduje go spółka Bartla Development i PFR Nieruchomości.

Pierwsze w Krakowie osiedle Mieszkanie Plus powstaje na Klinach w południowej części miasta. Na 3,5-hektarowej działce przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej usytuowano osiem czterokondygnacyjnych budynków, które pomieszczą 481 mieszkań o średnim metrażu 46 m kw.

W krakowskiej inwestycji zaprojektowano najwięcej mieszkań dwu i trzypokojowych, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali mieszkalnych. Najmniej będzie kawalerek - siedem. Wszystkie mieszkania będą miały balkon lub loggię. W promieniu 1000 metrów od przyszłego osiedla znajdują się sklepy, lokale gastronomiczne, apteka, poczta, żłobek i przedszkola.

Jak poinformowała w piątek Ewa Syta z biura prasowego PFR Nieruchomości, pierwszy z budynków osiągnął już niemal pełną wysokość - trwa na nim montaż więźby dachowej, co oznacza, że niebawem blok osiągnie stan surowy otwarty.

W pozostałych budynkach powstających w ramach osiedla trwają prace związane z budową ścian zewnętrznych i wewnętrznych, klatek schodowych oraz stropów. Osiągnęły one stan surowy otwarty w około 40 proc.

Jak poinformowali przedstawiciele PFR Nieruchomości, w Krakowie, podobnie jak w innych lokalizacjach, nabór do Mieszkań Plus będzie składał się z dwóch etapów. Pierwszy, polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne zwykle ustalone przez lokalny samorząd. Drugi to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej – czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Jak przypomniała przedstawicielka PFR Nieruchomości, spółka ta realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych.

„Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt. Jest to propozycja zarówno dla osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową, młodych rodzin, a także Polaków, którzy nie posiadają zdolności kredytowej lub po prostu nie są zainteresowani kupnem mieszkania” - zaznaczyła.

autor: Rafał Grzyb

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
leoto
B. dobrze. Powinniśmy więcej budować tych mieszkań bo ceny zakupu u deweloperow czy wynajem to wariactwo

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki