Mieszkania wykończone pod klucz – ile kosztują?

Tzw. mieszkania pod klucz, na polskim rynku ciągle stanowią niewielki odsetek podaży. Ogromną większość nowych lokali firmy oddają w tzw. „standardzie deweloperskim”. Z drugiej jednak strony, popularność nieruchomości w pełni gotowych, do których tuż po zakupie, można się wprowadzić - rośnie. Świadczy o tym coraz szersza możliwość wykończeń w różnych wariantach – oferowana przez deweloperów lub firmy budowlane.

(fot. anterovium / YAY Foto)

Szacuje się, że nie więcej jak 10 proc. nowych mieszkań dostarczanych na rynek, to lokale kompletnie wykończone, a więc takie – do których z miejsca można się wprowadzić, ewentualnie wcześniej meblując. Sytuacja jest zasadniczo inna, od tej która dominuje w Europie Zachodniej, gdzie tzw. „standard deweloperski” nie jest znany, natomiast jedyna „wersja” nowych mieszkań to nieruchomości pod klucz.

Czym ów „standard deweloperski” właściwie jest? Pojęcie to ma enigmatyczny charakter i w zasadzie najtrafniej odpowiedzieć, że „standard deweloperski” to wersja wykończenia, którą za ów standard uważa deweloper. Ponieważ nie ma żadnych przepisów ani kanonicznego zbioru cech mieszkań w takim standardzie, dominuje tu uznaniowość. Chaosu dopełnia fakt, że niektóre firmy oferują swoim klientom np. mieszkania w standardzie deweloperskim powiększonym.

Generalnie uważa się, że mieszkanie od dewelopera, do samodzielnego wykończenia przez klienta powinno posiadać: ściany przygotowane do malowania, lub pokryte jedną warstwą białej farby, okna i parapety – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz oraz drzwi wejściowe (ale nie wewnętrzne). Do tego dochodzi doprowadzenie do mieszkania wszystkich instalacji oraz wylewka betonowa na podłodze. Resztę zazwyczaj trzeba „zrobić sobie samemu”, co wiąże się z podwyższeniem całkowitych kosztów zakupu nieruchomości o przynajmniej około 10 proc. Kalkulatory budowlane wskazują, że podstawowe koszty wykończenia 1 mkw. mieszkania oscylują w granicach 500 – 600 zł/mkw. Z kolei przedział cenowy nowych mieszkań w segmencie popularnym w największych miastach Polski to 5000 – 6000 zł/mkw.

Mieszkanie do zamieszkania

Mieszkanie wykończone pod klucz w założeniu ma być nieruchomością, do której z miejsca można się wprowadzić. Niektóre firmy oferują nawet usługę pełnego umeblowania nieruchomości. Wszystko zależy od pakietu, bowiem zazwyczaj klient dostaje możliwość wyboru spośród kilku opcji, czyli właśnie pakietów wykończeniowych, różniących się od siebie standardem i zakresem.

Ile to kosztuje? Analiza ofert rynkowych z największych miast kraju pokazuje, że stawki za najniższy standard i zakres wykończenia zaczynają się od około 400 zł/mkw. natomiast górna granica może przekraczać 1500 zł/mkw. W takiej sytuacji w grę wchodzi autorski, dedykowany projekt, szeroki zakres wykończenia, włącznie z meblowaniem, użycie materiałów z najwyższej półki: drewno, rektyfikowane gresy, szkło czy marmur.

Nieco inaczej może wyglądać możliwość wykończenia u deweloperów: zwłaszcza, jeśli chodzi o mieszkania w segmencie popularnym, a więc najtańsze. Tu zakres zarówno materiałów do wyboru, jak i opcji wykończenia jest zazwyczaj mniej, niż w przypadku firmy wykończeniowej. Przytłaczająca większość oferty to mieszkania tzw. deweloperskie, z ewentualną opcją pod klucz, natomiast nieruchomości z gotowym standardem „pod klucz” jest bardzo mało. Zazwyczaj tę wersję spotyka się w nieruchomościach luksusowych - apartamentach. Deweloperzy realizujący wykończenia „pod klucz” w segmencie popularnym, korzystają  z oferty konkretnych dostawców materiałów budowlanych, gdzie mogą liczyć na atrakcyjne ceny. Stąd wysublimowane wersje wykończeniowe, plus specjalne aranżacje mogą być niedostępne.

Nie znaczy to jednak, że oferta deweloperska jest nieatrakcyjna – wręcz przeciwnie. Ceny są zbliżone do stawek rynkowych, które oferują firmy wykończeniowe. To znaczy, że za wykończenie w przeciętnym standardzie trzeba będzie zapłacić około 600 – 800 zł/mkw. Dla przykładu – w jednej z inwestycji deweloperskich w Krakowie, w lokalizacji Podgórze Duchackie, podstawowy pakiet wykończeniowy kosztuje 590 zł/mkw. Ceny  mieszkań w standardzie deweloperskim na tym osiedlu zaczynają się od niecałych 5300 zł za metr kwadratowy. Tak więc koszt wykończenia stanowi niewiele ponad 10 proc. ceny nieruchomości.

Czy to dużo? Mimo rosnącej popularności opcji „pod klucz”, ciągle jeszcze panuje obiegowa opinia, że wykańczając na własną rękę, zapłacimy mniej. Czy rzeczywiście?

W praktyce  minimalizacja kosztów przy samodzielnym wykończeniu to mit, natomiast za opcją „pod klucz” przemawia wiele argumentów. Kosztem, który musimy doliczyć do całości wydatków, jest nasz czas – poświęcony na remont i organizację (kupno materiałów, wybór fachowców, nadzór itp.) Z tym wiążą się oczywiście dodatkowe koszty – np. paliwa. W wersji „pod klucz” organizację i przebieg prac mamy z głowy.

Nie bez znaczenia jest fakt, że wykończenie nie będzie się ciągnąć w nieskończoność. Podpisujemy umowę. Znamy czas zakończenia inwestycji. Co więcej z góry znamy całościowe koszty. To sytuacja nieporównanie bardziej komfortowa, niż w przypadku wykończania na własną rękę. W praktyce robiąc to samemu, organizując pracę różnych wykonawców od danego elementu, zazwyczaj musimy się nastawić na nieprzewidziane sytuacje. To z kolei może rodzić niebezpieczeństwo braku finansowania. Z tym wiążą się również problemy kredytowe, jeśli w taki sposób finansujemy wykończenie. Kupno mieszkania wraz z wykończeniem w cenie jest znacznie bardziej przejrzyste dla banku, co skraca formalności. Jednocześnie nie ponosimy ryzyka, że nie zmieścimy się w kosztorysie. Kolejna sprawa – oszczędność podatkowa: usługa wykończeniowa jest niżej opodatkowana. VAT dla klienta to 8 a nie 23 proc.

Warto też pamiętać, że cena od dewelopera wcale nie musi być zawyżona, ze względu na wygórowaną marżę. Może być konkurencyjna, co wynika z tego, że dużym firmom łatwo ograniczać koszty. Mając swoich podwykonawców, którym hurtowo dostarczają zlecenia, są w stanie wynegocjować atrakcyjne stawki robocizny. To samo dotyczy materiałów budowlanych od dostawców.

Oczywiście, to co zostało napisane powyżej, nie oznacza, że wykończenie „pod klucz” jest na pewno najkorzystniejszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od konkretnej oferty. Osoby, którym nie zależy na szybkim wprowadzeniu i korzystaniu z mieszkania, i mającym czas na przeprowadzenie prac, a także mającym możliwość ograniczenia kosztów (np. poprzez zatrudnienie znajomych fachowców, pracę we własnym zakresie) mogą się podjąć wykańczania samodzielnie. Mimo to jednak warto się dobrze zastanowić i równolegle przeanalizować dostępną ofertę wykończeń „pod klucz”.

Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl