REKLAMA

Miedź tanieje z niklem, cynk drożeje

2016-12-01 08:18
publikacja
2016-12-01 08:18
Miedź tanieje z niklem, cynk drożeje
Miedź tanieje z niklem, cynk drożeje
fot. KGHM /

Na giełdzie w Londynie ceny metali pomieszane - miedź tanieje, podobnie nikiel, drożeje cynk. Miedź w dostawach trzymiesięcznych kosztuje w czwartek 5.784,50 USD za tonę, po zniżce o 0,7 proc.

Notowania miedzi na razie nie zareagowały pozytywnie na dane PMI z Chin, a tam podano, że indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym tego kraju, wyniósł w listopadzie 51,7 pkt. wobec 51,2 pkt. miesiąc wcześniej - wynika z oficjalnych danych biura statystycznego i Federacji Logistyki.

Analitycy szacowali PMI na 51,0 pkt.

To najlepszy wynik od 2012 roku i sygnał, że sektor przetwórczy w Chinach nadal jest bardzo mocny.

Metale bazowe zakończyły jednak w środę najlepszy miesiąc do wielu lat.

Panujący na rynkach przez wiele dni optymizm i oczekiwania, że wydatki na przemysł i rozwój infrastruktury na świecie wzrosną w przyszłym roku, wywindowały ceny metali bazowych, które od początku 2016 roku wzrosły nawet o 30 proc.

Inwestorzy pozytywnie reagowali na stabilizację popytu na metale w Chinach i na obietnice przedwyborcze Donalda Trumpa, że wyasygnuje na rozwój infrastruktury nawet bilion dolarów.

Miedź zdrożała w listopadzie o 20 procent, najmocniej od kwietnia 2006 roku. Cynk zyskał 9,7 proc., a ołów zdrożał o 15 proc. (PAP)

aj/ osz/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Chiny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~olocolo
na giełdzie wszystko rośnie od spekulacji nie od realnej gospodarki podciągną do góry jedno to drugie spadnie i tak w koło
~olo
No właśnie ....więc po co prowadzić "analizy" na podstawie zdarzeń w "realnej gospodarce" ... skoro giełda jest oderwana od "realnej godpodarki" :-)
~olo
Czy jeszcze ktoś wierzy w analizy "analityków"? Jakie było prognozy na ceny ropy 3 lata temu? Miała się skończyć? Byle pretekst ropa drożała .... a teraz woja na bliskim wschodzie na całego, w Europie zamachy terrorystyczne, itd A jakie są podstawy wzrostu cen cynku? ...przecież nie tak dawno analitycy przewidywali Czy jeszcze ktoś wierzy w analizy "analityków"? Jakie było prognozy na ceny ropy 3 lata temu? Miała się skończyć? Byle pretekst ropa drożała .... a teraz woja na bliskim wschodzie na całego, w Europie zamachy terrorystyczne, itd A jakie są podstawy wzrostu cen cynku? ...przecież nie tak dawno analitycy przewidywali recesję (w Europie, Stanach i na Swiecie) ..Chiny miały studzić gospodarkę ...., statki kontenerowe nie mają obłożenia w towarze itd.. a tu nagle taka niespodzianka" WSZYSTKO MA ROSNĄĆ Z NICZEGO. A cynk urósł przez rok około 80% ....to przecież czysta spekulacja. Wystarczy spojrzeć na Glencore (głownu grac na rynku cynku) jaką stratę odnotował rok temu...CHYBA PO PROSTU TRZEBA TO ODPRACOWAĆ ;-) Czy ktoś ma jakieś swoje przemyślenia w tym temacie
~olo odpowiada ~znamycie
do znamycie.....rzeczywiście "mądry"komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki