Miasto Lwa w gospodarczych tarapatach

Zaledwie o 0,1 proc. urosła w przez ostatni rok gospodarka Singapuru. To najniższe tempo wzrostu PKB Miasta Lwa od 10 lat.

W II kwartale PKB Singapuru wzrósł o 0,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, o 1 p.proc. wolniej niż kwartał wcześniej - wynika z szacunków ministerstwa handlu i przemysłu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 1,1 proc.

Tempo wzrostu gospodarczego Singapuru [%, rdr]
Tempo wzrostu gospodarczego Singapuru [%, rdr] (Bankier.pl na podstawie danych singapurskiego urzędu statystycznego)

Tempo wzrostu hamował sektor przemysłowy, który zmniejszył się w II kwartale o 3,8 proc. rdr. Spadku produkcji elektroniki i wyrobów inżynierii precyzyjnej nie sposób nie łączyć z eskalacją wojny handlowej między Waszyngtonem a Pekinem oraz słabszą koniunkturą w Państwie Środka, wpływającymi na obniżenie zapotrzebowania na dobra wytwarzane w Mieście Lwa.

Tymczasem sektor budownictwa, wspierany przez inwestycje publiczne, wzrósł o 2,2 proc. rdr, a usług, napędzany m.in. przez usługi finansowe oraz informacyjne i telekomunikacyjne, o 1,2 proc. rdr.

W porównaniu do poprzedniego kwartału gospodarka Singapuru skurczyła się aż o 3,4 proc. W tym ujęciu w tarapatach były tak sektor przemysłowy (-6 proc. kdk), jak i budownictwo (-7,6 proc.) oraz usługi (-1,5 proc.). Jeśli w III kwartale PKB znów zmniejszy się w porównaniu kwartał do kwartału, to Miasto Lwa znajdzie się w technicznej recesji.

Singapur należy do najnowocześniejszych i najzamożniejszych krajów świata. Jego sukces został zbudowany na fundamentach łączących silne państwo z gospodarką wolnorynkową, a podstawą rozwoju jest handel międzynarodowy.

(fot. LORIENE PERERA / Forum)

Singapur od lat przoduje w najważniejszych światowych rankingach ekonomicznych. Jest wiceliderem w rankingach: najbardziej konkurencyjnych gospodarek globu (Global Competitiveness Report 2018),  wolności gospodarczej (2019 Index of Economic Freedom), łatwości prowadzenia biznesu (Doing Business) oraz najlepszych krajów do życia i pracy dla specjalistów zainteresowanych zagraniczną karierą (HSBC „Expat Explorer). Ponadto Singapur bryluje w kategoriach rozwoju społecznego: długości życia, śmiertelności niemowląt, poziomu dochodów czy edukacji.

Z drugiej strony, mieszkania w Singapurze należą do państwa, a wiele największych firm powstało z inicjatywy rządu i pozostaje kontrolowanych przez władze. Do najważniejszych singapurskich firm należą Temasek (państwowy fundusz majątkowy, który posiada m.in. większościowe udziały w Singapore Airlines), DBS (największy bank w Mieście Lwa), NOL (transport morski), SingTel (telekomunikacja) czy Keppel (jeden z największych producentów platform wiertniczych). Wolność gospodarcza nie idzie również w parze ze swobodami obywatelskimi. W Singapurze obowiązuje bardzo surowe, z punktu widzenia Europejczyka, prawo, a władzę od 1959 roku sprawuje Partia Akcji Ludowej, najpierw pod przewodnictwem Lee Kuan Yewa, a obecnie - Lee Hsien Loonga.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 11 karbinadel

Daj nam Boże takie tarapaty, jakie ma Singapur

! Odpowiedz
68 18 ajwaj

To nie jest rewelacja, ale i tak lepiej do tego do nadciaga na UE np. (sankcje USA m.in.)

Róznica do Magdalenka PL w tym, ze Singapurscy przyjaciele maja kasiory do obledu, rozwiniete miasta, infrastrukture, rozwój realny od niepodleglosci ca 50+ lat.
Magdalenka PL, POPISY itd. - rozkradla nawet OK zaklady przemyslowe, wygnala mlodych na tulaczke "za chlebem", "elektrownia atom." & co buduje sie dziesieciolecia, energie kupuje jak kraj z buszu czy pustyni, sekta prezia obiecala "oddac 447" itd.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil