REKLAMA

Słabe wyniki, gorsze prognozy. Wielka przecena akcji Facebooka

2022-02-02 22:22, akt.2022-02-03 15:33
publikacja
2022-02-02 22:22
aktualizacja
2022-02-03 15:33

Meta (dawniej Facebook) pokazała gorsze od oczekiwań wyniki za czwarty kwartał oraz rozczarowujące prognozy. Po otwarciu czwartkowej sesji akcje spółki spadały o ponad 25 proc.

Słabe wyniki, gorsze prognozy. Wielka przecena akcji Facebooka
Słabe wyniki, gorsze prognozy. Wielka przecena akcji Facebooka
fot. REUTERS/Leah Millis / / FORUM

Zysk Mety na akcję wyniósł 3,67 USD wobec oczekiwanych przez rynek 3,84 USD - poinformowała w środę po zamknięciu sesji spółka. Przychody koncernu wyniosły 33,67 mld USD, a rynek spodziewał się, że sięgną 33,4 mld USD.

Meta prognozuje, że w pierwszym kwartale 2022 roku jej przychody znajdą się w przedziale od 27 do 29 mld USD. Analitycy spodziewali się, że w pierwszych trzech miesiącach 2022 roku koncern będzie miał 30,15 mld USD przychodów. Spółka zauważyła, że z powodu wysokiej inflacji oraz zakłóceń w łańcuchach dostaw zmniejszyły się budżety wielu reklamodawców.

Ponadto, firma ocenia, że zmiany w ustawieniach prywatności, utrudniające personalizację reklam, wprowadzone przez Apple będą ją kosztowały w tym roku 10 mld USD.

Założyciel i prezes spółki Mark Zuckerberg ostrzegł również inwestorów przed rosnącą konkurencją. "Ludzie mają wiele możliwości wyboru sposobu spędzania czasu, a aplikacje takie jak TikTok rozwijają się bardzo szybko" - powiedział w rozmowie z analitykami.

Rozczarowaniem dla inwestorów okazały się też dane o liczbie aktywnych użytkowników Facebooka. Dzienna liczba aktywnych użytkowników Facebooka spadła w czwartym kwartale po raz pierwszy w historii - do 1,929 mld z 1,93 mld kwartał wcześniej. Rynek oczekiwał wzrostu do 1,95 mld.

Miesięczna liczba aktywnych użytkowników wyniosła 2,91 mld wobec konsensusu na poziomie 2,95 mld.

W czwartek po otwarciu sesji walory Mety taniały o ponad 25 proc., do 240 dolarów za akcję, wracając do poziomu z lipca 2020 r. Kapitalizacja zmniejszyła się o ponad 220 mld USD, czyli tyle, na ile wyceniana jest Accenture - 51. spółka na świecie pod względem kapitalizacji. Jeśli sytuacja utrzyma się do końca dzisiejszego handlu, będzie to największy jednodniowy spadek wyceny amerykańskiej spółki w historii - podaje Bloomberg.

Bloomberg

Meta pozostaje jednak w pierwszej dziesiątce najwyżej wycenianych przez rynek spółek publicznych na świecie z kapitalizacją w wysokości ok. 670 mld USD.

Spadający gigant pociągnął za sobą inne platformy społecznościowe - Snap tracił ponad 18 proc., Pinterest: ok. 10 proc., a Twitter: ponad 6 proc. Nasdaq zniżkował o 2,4 proc.

PAP/pr/BPL/MKa

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
michalshk
Kwartał do kwartału faktycznie 5% mniej, ale rok do roku to +36%. Odpływ użytkowników raczej symboliczny... Pytanie czy spadki są spowodowane tym co piszą czy sprawa ma drugie dno...
obiektywny_komentator
Odpowiedź: Gdy rynek jako całość szedł mocno do góry wszyscy byli zadowoleni gdyż zarobieni. Gdy wszedł w konsolidację, to dla banków inwestycyjnych, funduszy, hedge fundów, chłopców w dealing roomach, a w szczególności dla zarządów tych instytucji, pojawił się problem. Trzeba płacić ludziom pensje (a ile dla przykładu w takimi Odpowiedź: Gdy rynek jako całość szedł mocno do góry wszyscy byli zadowoleni gdyż zarobieni. Gdy wszedł w konsolidację, to dla banków inwestycyjnych, funduszy, hedge fundów, chłopców w dealing roomach, a w szczególności dla zarządów tych instytucji, pojawił się problem. Trzeba płacić ludziom pensje (a ile dla przykładu w takimi londyńskim City się zarabia pisać nie trzeba), dodatkowo firma musi przynosić zyski. Z konsolidacji rynku nie da się tylu ludzi wyżywić. Musi być niestandardowa, osobliwa, nieprzewidywalna zmienność. A każdy pretekst jest dobry. I znaleziono. Jakby nikt nie wiedział, że drzewa nie rosną do samego nieba. I zdziwienie, że nie rosną.
innowierca
Mlodzi Facebook nie uznaja. Staly powolny odplyw uzytkownikow.
Osobiscie nie zdazylem sie zalapac.Internet bez Facebook bedzie fajniejszy.
pstrzezek
Będzie coś innego. Może nawet bardziej groźnego i nieodpornego na manipulacje ciemnym tłumem
innowierca odpowiada pstrzezek
Lepiej zeby bylo kilka innych mniejszych platform z roznych stron swiata.
pstrzezek
FB czeka polowny zjazd na korzyść Insta i Tik Toka. Wymiana generacyjna. Coraz starsze pokolenie zostaje na Fejsie
pstrzezek
Mimo że Insta to ta sama rodzina
zbyszek_
uzywanie fejsbuka to wjocha dla szpanerow.
koperytko
to jest firma krzak która nic nie produkuje. Jej wycena to fikcja .. Z drugiej strony PKB USA jest oparty na takich firmach krzakach - nic nie produkuja a daja wzrost PKB
emk6
jak nie produkuje? Streamuje prywatne dane ludzi do korporacji/rządów. Potrafi wpływać masowo na ludzkie zachowania.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki