Merkel: Jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz brexitu

2019-08-18 20:35
publikacja
2019-08-18 20:35

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w niedzielę, że RFN jest przygotowana na każdy scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szefowa niemieckiego rządu spotka się w najbliższą środę w Berlinie z premierem Borisem Johnsonem.

/ fot. Yves Herman / Reuters

"Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność (...), nawet jeśli nie dojdziemy do porozumienia. W każdym wypadku będę się starać szukać rozwiązań do ostatniego dnia negocjacji" - oświadczył Merkel w Urzędzie Kanclerskim podczas dnia otwartych drzwi.

"Uważam, że zawsze lepiej wyjść z umową niż bez. Ale jeśli nie będzie to możliwe, to będziemy także przygotowani na alternatywę" - dodała.

Szefowa rządu RFN spotka się z premierem Wielkiej Brytanii w środę wieczorem w Berlinie. Głównym tematem rozmów będzie wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

"Cieszymy się z każdej wizyty - należy rozmawiać i szukać dobrych rozwiązań" - oznajmiła Merkel w niedzielę.

Z informacji, które w czwartek ujawnił ekonomiczny dziennik "Handelsblatt" wynika, że według rządu Niemiec opuszczenie UE przez Zjednoczone Królestwo 31 października bez porozumienia z Brukselą jest "wysoce prawdopodobne". Gazeta powołuje się na wewnętrzną notatkę niemieckiego ministerstwa finansów.

Nic nie wskazuje na to, by nowy brytyjski premier Boris Johnson zamierzał zrezygnować z domagania się, by z wynegocjowanej już przez strony umowy rozwodowej usunięto zapis o tzw. backstopie dla Irlandii Północnej. Resort zaleca w związku z tym, by pozostałe państwa unijne również "poważnie potraktowały scenariusz zakładający brexit bez umowy".

Według magazyny "Sunday Telegraph" Johnson zakomunikuje w środę Merkel, że brytyjski parlament nie zdoła powstrzymać brexitu.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Dziwne, że nikt Wielkiej Lechii, 10, gospodarki świata nie pyta czy się przygotowała. I do Kaczyńskiego nie pielgrzymują...

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki