Twardy brexit to braki żywności i leków, chaos w transporcie

W razie bezumownego wyjścia z UE Wielka Brytania będzie borykała się z brakami żywności, leków i paliwa oraz z chaosem i opóźnieniami w transporcie przez kanał La Manche - wynika z niejawnych rządowych dokumentów, o których pisze "Sunday Times".

(YAY Foto)

"Zbiór dokumentów skompilowany w sierpniu przez Cabinet Office (instytucję wspierającą bieżącą pracę premiera i jego rządu, odpowiednik polskiej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - PAP) pod kryptonimem Operation Yellowhammer daje rzadki wgląd w niejawne przygotowania podejmowane przez rząd, by uniknąć katastrofalnego załamania krajowej infrastruktury" - podkreśla gazeta.

Jak dodaje, zebrane dossier "stanowi najbardziej wyczerpującą ocenę przygotowania Zjednoczonego Królestwa na bezumowny brexit".

"Times" podkreśla, że dokumenty, do których dotarła, opisują najbardziej prawdopodobne konsekwencje bezumownego brexitu, a nie najgorsze scenariusze w takiej sytuacji.

Autorzy prognoz wskazują, że aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche "może nie być przygotowanych" na przywrócenie kontroli celnych we Francji, co oznacza, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać.

Rząd brytyjski uważa też, że w razie bezumownego brexitu prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej.

Władze w Londynie liczą się też ze wzrostem świadczeń socjalnych.

Tymczasem bezumowny brexit wydaje się coraz bardziej prawdopodobny - wskazuje agencja dpa. Brytyjski premier Boris Johnson deklaruje, że zamierza wyprowadzić kraj z UE w wyznaczonym terminie 31 października, a jeśli strona unijna nie zgodzi się na ponowne negocjowanie warunków wyjścia, to będzie to brexit bez porozumienia. Bruksela stanowczo odrzuca możliwość ponownego negocjowania porozumienia, uzgodnionego już z poprzednim rządem w Londynie.

Agencja PA informuje, że w środę Johnson spotka się w Berlinie z premier Niemiec Angelą Merkel, a dzień później w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Oczekuje się, że w rozmowach z nimi oświadczy, że brytyjski parlament nie jest w stanie powstrzymać brexitu i konieczna jest nowa umowa, jeśli ma się on odbyć za porozumieniem.

Przeciwnicy bezumownego brexitu przekonują, że takie rozwiązanie miałoby katastrofalne skutki dla brytyjskiej demokracji, światowego wzrostu gospodarczego, rynków finansowych oraz dotychczasowej pozycji Londynu jako światowego ośrodka finansowego. Zwolennicy dopuszczają, że bezpośrednio po brexicie mogą pojawić się krótkoterminowe zakłócenia, ale - twierdzą - w dłuższej perspektywie gospodarka będzie się świetnie rozwijać po uwolnieniu ze zobowiązań wobec UE.(PAP)

akl/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 7 eagleeye

Wielka Brytania też głodem była brana przez o ironio Niemcy podczas II Wojny Światowej. Wiem że jest sezon ogórkowy ale jak czytam kolokwialnie to ujmując że "nie będzie chleba i mleka" w UK bo wychodzą z kostuchy UE to śmiać mi się chce a zarazem płakać.

Czy ten świat już na tyle zwariował żeby takie głupstwa pisać. Ludzie ocknijcie się

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 nostromo25

Wyprzedziles mnie komentarzem. 80 lat temu Brytyjczycy mieli nad domami niemieckie bombowce, a dzisiejszym pokoleniom wydaje sie, ze maja zyciowe problemy. 5. najwieksza gospodarka swiata boi sie wyjscia ze wspolnoty, ktora i tak nie dziala. Kataklizm.
Islandia - wyspa duzo mniejsza, duzo bardziej odlegla i nie nalezy do Unii. Czekam na opowiesci z Islandii jak to nie ma tam chleba, poloznych i aspiryny, a po niebie lataja pterodaktyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 karbinadel

Na złość mamie odmrożę sobie uszy

! Odpowiedz
0 8 po_co

Niejawne dokumenty które wszyscy jawnie oglądają i kompilują w swoich gazetach ;-)

! Odpowiedz
7 15 marian3a

Wstydzilibyście się cytować brukowca. To już zacznijcie cytować pudelka albo inne szmaciane gazety .... Może ... Prawdopodobnie....Mogą itd... Anglia jest przygotowana na No deal i straszenie ludzi jest nie na miejscu. Bankier nie powinien takich gazet cytować no chyba że chcecie prezentować taki sam poziom .

! Odpowiedz
12 7 mooooo

Czy jak ktoś wychodzi z wspólnego domu bo ma w głowie niepoukładane to należy się tym przejmować niestety nie to będzie ulga dla innych a ze będą braku a ze będą braki w sklepach to jest ich sprawa

! Odpowiedz
3 34 33karol33

Mamy 2019 rok, do tego aby mieć co jeść potrzebne są stosy... papieru. Rozumiem, taka mądrość etapu, ale niech nikt nie mówi, że w Europie panuje wolny rynek.

! Odpowiedz
27 22 john-eire

Zawsze myslalem ze Kaczynski jest troche szalony. Ale w porownanIu Johnson, Kaczynski wyglada jak swiety.

! Odpowiedz
13 39 open_mind

"Tajny rządowy dokument: po twardym brexicie zapanuje chaos" Tak się napędza dezorientację i panikę przez organy przeciwne Brexit !

! Odpowiedz
1 2 joseph_k

Chaos to z definicji przeciwieństwo porządku. W angielskim nawet używa się zamiennie "disorder". Teraz wyobraźmy sobie hipotetyczną sytuację, że jakiś kraj nagle zrywa wszystkie umowy celne i sporą część handlowych i innego typu porozumień ze wszystkimi swoimi najbliższymi "sąsiadami bez podpisania nowych. I teraz obstawiamy, co się może wydarzyć...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil